www.gameshop.gr - Κατάστημα ηλεκτρονικών παιχνιδιών

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
offis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από offis » 26 Ιαν 2009 00:37

ALR έγραψε:Δεν υπάρχει πρόβλημα, και για να μην υπάρξει παρεξήγηση, ξαναλέω τι εννοώ.
Η μακέτα εξυπηρετεί πλήρως το σκοπό της μιας και βρίσκω αυτό που θέλω και γρήγορα και όλα είναι απολύτως κατανοητά.

Από σχεδιαστικής άποψης ωστόσο, δεν έχει που με ενθουσιάζει.

Ναι ο βασικός μου στοχος είναι να ειναι ευκολο για οποιοδηποτε χρήστη, νομίζω ότι αυτό το πέτυχα, σχεδιαστικά δεν έδωσα την μεγαλύτερη προσοχή μιας και ειναι απλά ενα ηλεκτρονικό καταστημα και κατα την γνωμη μου σε ενα ηλεκτροννικό καταστημα τα πολλα χρώματα και τα πολύ περίεργα desing ισως να μπερδευουν περισότερο. απο την άλλη την προσοχή του πελάτη πρέπει να την στρέψεις στο προϊόν και όχι στα υπόλοιπα... παντα κατα την γνώμη μου.

ενα πραγμα που θέλω να ρωτήσω είναι αν σας ενοχλει η σας αρέσουν τα μεγάλα εικονίδια που εχω στο view των προιόντων . όταν κανει καποιος κλικ σε εναν τιτλο παράδειγμα ..η εικόνα είναι αρκετα μεγάλη. εμένα μου φαινετε χορταστικη... και μ'αρεσει....
σας ενοχλεί καθολου αυτό? η όχι

offis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από offis » 25 Φεβ 2009 01:17

..εχω τα στατιστικα απο το clicky , είναι ενα πολύ καλο εργαλείο και φυσικά on-line.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 25 Φεβ 2009 12:30

Ωραίο domain name εμένα αυτό μου τράβηξε την προσοχή, μπράβο!
Τώρα για το design, και το eshop.gr πολύ απλό είναι δεν νομίζω να πειράζει κανέναν αυτό!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Webnauts
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webnauts » 25 Φεβ 2009 19:53

I read here that many don't like the colors. Isn't that probably a matter of taste? If not, is that such an issue? If so, I think some colors can be added and/or changed any time. But which colors you recommend. And where should they be changed. I am missing an appropriate suggestions.

If we go on digging to find issues, one thing I am sure about is, that the site has an excellent usability. Or did I miss something? If yes, please explain.

Did anyone mention something about the on-page SEO (search engine optimization) of the site? If I look alone at the robots.txt , it seems to be that an unusual job have taken place. I looked at over 100 Greek web sites based on CubeCart, and almost all of them if not all (can't remember exactly), do not even have a basic robots.txt file.

Di you see the robots.txt of Gameshop.gr? http://www.gameshop.gr/robots.txt
If you did, did you find many shops on the entire web with such an advanced excellent robots.txt file? If yes, can you show me some examples?

Did you notice that Gameshop strictly does not accommodate the "nofollow" attribute for PR sculpting? And that they achieve their needs entirely with their robots.txt? A little hint: Disallow: *bots=nocrawl

What's next?

Well one thing I do not understand is, why didn't anybody mention how well or bad the site is done for people with disabilities.

Did you notice that the shop is fully accessible for people with disabilities? Did you notice that there are build in additional navigation features for enhanced usability for users like blind (Visual - blind, low vision, color blind) and with motor (Motor/physical - paraplegic) disabilities?

And upon the chance, can anyone tell me if there are any Greek shops that accommodate efficiently people with disabilities? I would love to see some. :)

Please keep the comments coming. Your contribution is very important.

Thank you all for your kind contribution.

John
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Webnauts την 25 Φεβ 2009 20:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Optimizing for Search Engines, with Humans in Mind.
SEO Workers Professional Consulting Company | SEO Analysis Tool | SEO Articles & Tutorials

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Φεβ 2009 20:43

Mate, great job with robots.txt but don't you think it's more important to write a description for each product you're selling or trying to make the url's little more friendly?
For example:
http://www.gameshop.gr/i-i-i-i-i-i-i-i- ... d_409.html

No product description and WTF is that url!?!!? You are passing an array or something like that from URL?!?! It's like you've shot someone and he is yelling from pain before he dies "iiiiiiiiiiiiiiiiiiii" :) (I can understand it’s CubeCart’s code but you might be able to fix it, or request / ask the developers to do something about it)

And at last… they got to do something with their prices and my opinion is they have to remove the line through "old prices".

PS: And pls remind me, WHY we are discussing in English if you can understand and write in Greek?

Άβαταρ μέλους
Webnauts
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webnauts » 25 Φεβ 2009 22:39

dimsis έγραψε:Mate, great job with robots.txt but don't you think it's more important to write a description for each product you're selling or trying to make the url's little more friendly?

For example:
http://www.gameshop.gr/i-i-i-i-i-i-i-i- ... d_409.html

No product description and WTF is that url!?!!? You are passing an array or something like that from URL?!?! It's like you've shot someone and he is yelling from pain before he dies "iiiiiiiiiiiiiiiiiiii" :) (I can understand it’s CubeCart’s code but you might be able to fix it, or request / ask the developers to do something about it)
About the "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii" it is CubeCart code. If the site owner is willing to pay to get that solved if there is solution, he must tell.
The product pages are not indexed by Google, since they are disallowed, because the site has not enough PageRank to support that mass of pages. And the site owner needs link building. Still Google picks up the products info through the indexed categories pages. Did you ever hear about PageRank Sculpting? http://www.seoworkers.com/seo-articles- ... pting.html
dimsis έγραψε:And at last… they got to do something with their prices and my opinion is they have to remove the line through "old prices".
I did not mention anything about that. But can you explain why is that necessary. Just curious.
dimsis έγραψε:PS: And pls remind me, WHY we are discussing in English if you can understand and write in Greek?
I can understand Greek very well, but I cannot write. If that is a problem here, let me know and I will leave the forums right away. ;) I am already very welcome and highly respected for my contribution by other International forums like for example www.webproworld.com , www.sitepoint.com and other ones, where I can go on hanging out. So honestly no problem guys...

Still, before I will probably have to go, I hope I that some people will respond to my previous post.

Thanks you again for your kind contribution. :)

John
SEO Workers Professional Consulting Company | SEO Analysis Tool | SEO Articles & Tutorials

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 25 Φεβ 2009 23:21

Webnauts έγραψε:I read here that many don't like the colors. Isn't that probably a matter of taste? If not, is that such an issue? If so, I think some colors can be added and/or changed any time. But which colors you recommend. And where should they be changed. I am missing an appropriate suggestions.
I don't like the header. If you have only 4 categories why dont you place them somehow next to the logo? What are this big buttons for? I know you need some text in the welcome box but at least add same padding to the bottom. I would get rid of this black and white box and replace it with an div with an promotional banner as backround and text. This would made the user instantly aware of special offers.

If we go on digging to find issues, one thing I am sure about is, that the site has an excellent usability. Or did I miss something? If yes, please explain.

Did anyone mention something about the on-page SEO (search engine optimization) of the site? If I look alone at the robots.txt , it seems to be that an unusual job have taken place. I looked at over 100 Greek web sites based on CubeCart, and almost all of them if not all (can't remember exactly), do not even have a basic robots.txt file.

Di you see the robots.txt of Gameshop.gr? http://www.gameshop.gr/robots.txt
If you did, did you find many shops on the entire web with such an advanced excellent robots.txt file? If yes, can you show me some examples?

Did you notice that Gameshop strictly does not accommodate the "nofollow" attribute for PR sculpting? And that they achieve their needs entirely with their robots.txt? A little hint: Disallow: *bots=nocrawl
What you have done is excellent for seo and might bring a lot of first time visitors, but the appearance of the site sends them away. Look at your stats, whats your bounce rate? 60-70% or more? Robots don't buy products and don't help the business owner to break even and start making profits.

What's next?

Well one thing I do not understand is, why didn't anybody mention how well or bad the site is done for people with disabilities.

Did you notice that the shop is fully accessible for people with disabilities? Did you notice that there are build in additional navigation features for enhanced usability for users like blind (Visual - blind, low vision, color blind) and with motor (Motor/physical - paraplegic) disabilities?

And upon the chance, can anyone tell me if there are any Greek shops that accommodate efficiently people with disabilities? I would love to see some. :)
You're completely right about the accessibility of the site. But if you loose sales because of and 'cold' but usable site it would be advisable to have 2 versions of the site.

I would like to point out another thing. I am all day online, i like gaming, visit e-shops etc but never visited this site before. SEO is good but is the site marketed properly, would an affiliate program not be advisable etc

A few words. You speak like somebody has insulted you. People dont feel the same about design and accessibility, they just disagree with you. So what? Moreover we all are participating in other forums too but we respekt freestuff.gr because it is closer to greek reality and gives insights in greek consumer behaviour.

Άβαταρ μέλους
Webnauts
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webnauts » 25 Φεβ 2009 23:47

billt έγραψε:I don't like the header. If you have only 4 categories why dont you place them somehow next to the logo? What are this big buttons for? I know you need some text in the welcome box but at least add same padding to the bottom. I would get rid of this black and white box and replace it with an div with an promotional banner as backround and text. This would made the user instantly aware of special offers.
That is a matter if the site owner wants that. I think you probably missed that I am not the site owner!!! :)
billt έγραψε:What you have done is excellent for seo and might bring a lot of first time visitors, but the appearance of the site sends them away. Look at your stats, whats your bounce rate? 60-70% or more? Robots don't buy products and don't help the business owner to break even and start making profits.
Bounce Rate 60-70%??? WOW, what an estimate! Is that the joke of the year? Google Analytics tells 27.52%, average time on site 00:08:29 and 7.78 Pages/Visit.

So is all that what you call bad? :lol:

I think that tell that we should calm down. Don't you think so too?

Check all that out yourself: http://www.gameshop.gr/analytics.pdf
billt έγραψε:I would like to point out another thing. I am all day online, i like gaming, visit e-shops etc but never visited this site before.
Do you know that the site was launched almost two months ago? To be exactly 27 of December 2008?
billt έγραψε:SEO is good but is the site marketed properly, would an affiliate program not be advisable etc
The site owner already started marketing campaigns. I hope it is clear that results do not come overnight, and especially for a brand new site. Don't you agree? About this issue I only advise you to stay tuned. :)
billt έγραψε:A few words. You speak like somebody has insulted you. People dont feel the same about design and accessibility, they just disagree with you. So what? Moreover we all are participating in other forums too but we respekt freestuff.gr because it is closer to greek reality and gives insights in greek consumer behaviour.
I am sorry if I made that impression. Also, reading posts in Greek forums and looking at the majority of Greek web sites, and even if I lived 18 years in Greece, I think I am able after all to understand your point about the Greek reality. It is just far beyond my reality, the recent Internet standards and technologies I learned and working with. Nothing wrong with that though. :)

Thanks for pointing me that out. You are right buddy. And no problems: I do not feel offended.

If someone felt offended from my posts, please accept my apology, since I had no intention to offend anybody.

Thanks,

John
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Webnauts την 26 Φεβ 2009 00:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Webnauts
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webnauts » 26 Φεβ 2009 00:06

billt έγραψε:A few words. You speak like somebody has insulted you. People dont feel the same about design and accessibility, they just disagree with you. So what?
If people don't feel the way I do about design, it is obviously natural and OK. But that people do not care discriminating people with disabilities is a serious problem. And I hope that you and the others here agree with me at that point. That is a human rights issue and has nothing to do with business or technologies.

But still:

"For people without disabilities, technology makes things convenient - for people with disabilities, it makes things possible."

Just keep that in mind everybody.

Sincerely,

John

Άβαταρ μέλους
Webnauts
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webnauts » 26 Φεβ 2009 00:16

EneMe έγραψε:Nα θυμίσω πως είμαστε ελληνικό forum! :hammer:
Sorry EneMe. I understand Greek, but I cannot write. A while ago the admin told me that it is not a problem if I post in English. If something changed and that is the case, I will leave the forums right away and will never bother you again.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Φεβ 2009 00:20

Αφού καταλαβαίνεις πολύ καλά Ελληνικά ας τα γράψω στα Ελληνικά λοιπόν:
Καταρχήν δεν βλέπω να σχολίασες το γεγονός ότι δεν υπάρχουν περιγραφές σε πολλά προϊόντα... αν κάτι μπορεί να δώσει πετυχημένα αποτελέσματα στις αναζητήσεις νομίζω αυτό είναι το βασικότερο. Αν ψάξω εγώ για κράνος star wars δεν θα πρέπει να μου γυρίσει αυτό η μηχανή αναζήτησης;: http://www.gameshop.gr/i-i-i-i-i-i-i-i- ... d_407.html
Και πες ότι έφτασα μέχρι αυτή τη σελίδα, δεν πρέπει να ξέρω τι ακριβώς παίρνω με 50 ευρώ; Έχει κάποια εφέ που κάνει το κράνος; τι διαστάσεις είναι; θέλει μπαταρίες κλπ κλπ. Τι να το κάνω το καλύτερο SEO όταν ακόμα και αν φτάσω να αγοράσω ένα προϊόν δεν βλέπω τι είναι αυτό που θα αγοράσω παρά μόνο μια φωτογραφία και έναν ξενόγλωσσο τίτλο;

Για τις τιμές τώρα που έχει τιμές προ έκπτωσης και μετά έκπτωσης, προσωπικά μου θυμίζει τις περιόδους εκπτώσεων όπου κάποιοι καταστηματάρχες βάζουν στις βιτρίνες ταμπελίτσες με ψεύτικες τιμές που ΔΗΘΕΝ είχαν πριν τα προϊόντα τους και πόσο κοστίζουν πλέον με την έκπτωση. Προσοχή γιατί βλέπω είσαι και παρεξηγησιάρης .... ΔΕΝ υπονοώ πως κάτι τέτοιο γίνετε στο συγκεκριμένο ηλεκτρονικό κατάστημα, αλλά τι μου έρχεται εμένα στο μυαλό όταν το βλέπω. Απαραίτητο (necessary) ασφαλώς δεν είναι, απλά η άποψη μου είναι και μάλλον δεν θα είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι.

Το παρεξηγησιάρης που έγραψα παραπάνω στο γράφω γιατί βλέπω αρπάχτηκες κατευθείαν επειδή σε ρώτησα γιατί δεν γράφουμε Ελληνικά να καταλαβαινόμαστε όλοι καλύτερα. Έχω δει άρθρο σου εδώ δημοσιευμένο στα Ελληνικά και βλέπω ότι καταλαβαίνεις και τι γράφουμε. Οπότε υποθέτω πως για λόγους ευκολίας και ταχύτητας μας γράφεις στα Αγγλικά, όχι ότι δεν μπορείς.
Όπως γράφουν και οι όροι χρήσης του site «"Γράφουμε με πεζά Ελληνικά και με ολόκληρες λέξεις (όχι σα να γράφουμε SMS...)» και «Εκτιμούμε τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις που είναι με ελληνικούς χαρακτήρες και με πεζά γράμματα.». Από εκεί και πέρα εγώ είμαι ο τελευταίος που θα διώξει τον οποιονδήποτε από αυτό το forum ή που θα παρακαλέσω κάποιον να μείνει.

ΥΓ: Όχι το PageRank Sculpting δεν ήξερα τι είναι, το μόνο σκάλπ που έχω ακουστά είναι αυτό που γδέρνανε οι ινδιάνοι από τους καουμπόης… :)

Άβαταρ μέλους
Webnauts
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webnauts » 26 Φεβ 2009 00:33

dimsis έγραψε:Αφού καταλαβαίνεις πολύ καλά Ελληνικά ας τα γράψω στα Ελληνικά λοιπόν:
Καταρχήν δεν βλέπω να σχολίασες το γεγονός ότι δεν υπάρχουν περιγραφές σε πολλά προϊόντα... αν κάτι μπορεί να δώσει πετυχημένα αποτελέσματα στις αναζητήσεις νομίζω αυτό είναι το βασικότερο.
I agree.
dimsis έγραψε:Αν ψάξω εγώ για κράνος star wars δεν θα πρέπει να μου γυρίσει αυτό η μηχανή αναζήτησης;: http://www.gameshop.gr/i-i-i-i-i-i-i-i- ... d_407.html
If you read my previous posts I explained why the individual products are not indexed. Please check it out.
dimsis έγραψε:Και πες ότι έφτασα μέχρι αυτή τη σελίδα, δεν πρέπει να ξέρω τι ακριβώς παίρνω με 50 ευρώ; Έχει κάποια εφέ που κάνει το κράνος; τι διαστάσεις είναι; θέλει μπαταρίες κλπ κλπ.
I fully agree. If they are missing that is not ok. Maybe I misunderstood you before.
Τι να το κάνω το καλύτερο SEO όταν ακόμα και αν φτάσω να αγοράσω ένα προϊόν δεν βλέπω τι είναι αυτό που θα αγοράσω παρά μόνο μια φωτογραφία και έναν ξενόγλωσσο τίτλο;
I fully agree.
dimsis έγραψε:Για τις τιμές τώρα που έχει τιμές προ έκπτωσης και μετά έκπτωσης, προσωπικά μου θυμίζει τις περιόδους εκπτώσεων όπου κάποιοι καταστηματάρχες βάζουν στις βιτρίνες ταμπελίτσες με ψεύτικες τιμές που ΔΗΘΕΝ είχαν πριν τα προϊόντα τους και πόσο κοστίζουν πλέον με την έκπτωση.
I do not disagree here either.
dimsis έγραψε:Προσοχή γιατί βλέπω είσαι και παρεξηγησιάρης .... ΔΕΝ υπονοώ πως κάτι τέτοιο γίνετε στο συγκεκριμένο ηλεκτρονικό κατάστημα, αλλά τι μου έρχεται εμένα στο μυαλό όταν το βλέπω. Απαραίτητο (necessary) ασφαλώς δεν είναι, απλά η άποψη μου είναι και μάλλον δεν θα είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι.
To the points you refer here I am fully on your side. I recommend that the site owner should take these suggestions for serious and do some work.
dimsis έγραψε:Το παρεξηγησιάρης που έγραψα παραπάνω στο γράφω γιατί βλέπω αρπάχτηκες κατευθείαν επειδή σε ρώτησα γιατί δεν γράφουμε Ελληνικά να καταλαβαινόμαστε όλοι καλύτερα. Έχω δει άρθρο σου εδώ δημοσιευμένο στα Ελληνικά και βλέπω ότι καταλαβαίνεις και τι γράφουμε. Οπότε υποθέτω πως για λόγους ευκολίας και ταχύτητας μας γράφεις στα Αγγλικά, όχι ότι δεν μπορείς.

Όπως γράφουν και οι όροι χρήσης του site «"Γράφουμε με πεζά Ελληνικά και με ολόκληρες λέξεις (όχι σα να γράφουμε SMS...)» και «Εκτιμούμε τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις που είναι με ελληνικούς χαρακτήρες και με πεζά γράμματα.». Από εκεί και πέρα εγώ είμαι ο τελευταίος που θα διώξει τον οποιονδήποτε από αυτό το forum ή που θα παρακαλέσω κάποιον να μείνει.
OK. Let me make something clear here. I can't write greek! Period! My article was translated for me in Greek by a Greek girl who studies in the UK called Sonia. If you want her facebook address PM me and you can connect to her and ask her.

dimsis έγραψε:ΥΓ: Όχι το PageRank Sculpting δεν ήξερα τι είναι, το μόνο σκάλπ που έχω ακουστά είναι αυτό που παίρνανε οι ινδιάνοι από τους καουμπόης… :)
First this is not a joke. My mother is North American Indian (Cherokee) and my father was Greek Asian Minor origin, raised in the U.S.A. :)

If you do not know what PageRank Scupting or Siloing is, you better read my article above and you will sure understand what I am about.

This post was great and very constructive. I hope the site owner will take it into account for his own interest.

Thanks man,

John

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Φεβ 2009 09:33

Χαίρομαι που συμφωνείς. Ελπίζω να τα λάβει σοβαρά στα υπόψη του και ο ιδιοκτήτης του site (αλλιώς δεν έχει νόημα να σχολιάζουμε κιόλας) και ιδιαίτερα για τις περιγραφές αν όντως θέλει να πουλήσει μέσω του eshop του, οφείλει να αρχίσει να τις προσθέτει.

Από εμένα προσωπικά όπως σου είπα κανένα πρόβλημα εφόσον δεν μπορείς να γράψεις καλά Ελληνικά και από την στιμή που καταλαβαίνεις τι γράφουμε εμείς. Πρόβλημα θα υπάρχει με όσους δεν γνωρίζουν αγγλικά αλλά πιστεύω ότι ΔΕΝ είναι πολλοί, τουλάχιστον οι ενεργοί χρήστες εδώ μέσα, που δεν γνωρίζουν Αγγλικά. Ούτως ή άλλως το freestuff είναι ελαστικό και στα greeklish και σε μηνύματα γραμμένα στα Αγγλικά όταν είναι χρήσιμα και δεν παραβαίνουν άλλους κανόνες (π.χ. spam, διαφημίσεις, trolling κλπ).

"My mother is North American Indian (Cherokee) and my father was Greek Asian Minor origin, raised in the U.S.A. " Grand respect! Και οι δυό γονείς σου έχουν γνωρίσει στην ιστορία τους για τα καλά τη σημαίνει εκδίωξη από τον τόπο καταγωγής τους. Αν οι γονείς σουμ σου έχουν πει την προιστορία τους, πιστεύω πως θα μπορούσες να γράψεις ένα ενδιαφέρον βιβλίο. (δεν κάνω πλάκα)

Άβαταρ μέλους
Webnauts
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webnauts » 26 Φεβ 2009 17:29

dimsis έγραψε:Χαίρομαι που συμφωνείς. Ελπίζω να τα λάβει σοβαρά στα υπόψη του και ο ιδιοκτήτης του site (αλλιώς δεν έχει νόημα να σχολιάζουμε κιόλας) και ιδιαίτερα για τις περιγραφές αν όντως θέλει να πουλήσει μέσω του eshop του, οφείλει να αρχίσει να τις προσθέτει.
I am glad that we agree too. And I honestly hope that the site owner will take into account the great tips posted here.
dimsis έγραψε:Από εμένα προσωπικά όπως σου είπα κανένα πρόβλημα εφόσον δεν μπορείς να γράψεις καλά Ελληνικά και από την στιμή που καταλαβαίνεις τι γράφουμε εμείς. Πρόβλημα θα υπάρχει με όσους δεν γνωρίζουν αγγλικά αλλά πιστεύω ότι ΔΕΝ είναι πολλοί, τουλάχιστον οι ενεργοί χρήστες εδώ μέσα, που δεν γνωρίζουν Αγγλικά. Ούτως ή άλλως το freestuff είναι ελαστικό και στα greeklish και σε μηνύματα γραμμένα στα Αγγλικά όταν είναι χρήσιμα και δεν παραβαίνουν άλλους κανόνες (π.χ. spam, διαφημίσεις, trolling κλπ).
Thank you. You make things easier for me and if others don't mind, I would be glad to contribute more in the forums.
dimsis έγραψε:"My mother is North American Indian (Cherokee) and my father was Greek Asian Minor origin, raised in the U.S.A. " Grand respect! Και οι δυό γονείς σου έχουν γνωρίσει στην ιστορία τους για τα καλά τη σημαίνει εκδίωξη από τον τόπο καταγωγής τους. Αν οι γονείς σουμ σου έχουν πει την προιστορία τους, πιστεύω πως θα μπορούσες να γράψεις ένα ενδιαφέρον βιβλίο. (δεν κάνω πλάκα)
You are right man! My parents come from banned minorities and they have told me a lot about the history of our people. You are right that I could write a book, but I am asking myself: When? :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες