Cellphones dark

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Cellphones dark

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 19 Μάιος 2008 22:57

Εγω από την άλλη αισθάνομαι ότι πάλι δεν απάντησες σε τίποτα... πάλι αγχώθηκες και το έριξες στην φιλοσοφία.
Αφού το φιλοσοφείς λοιπόν, καλό θα ήταν να αναθεωρήσεις λίγο την έννοια της εξυπνάδας και της μαγκιάς - κράτα και λίγο πισινή (μην το θεωρήσεις προσβολή - απλά συμβουλή).
Ξέρεις η εξυπνάδα & η μαγκιά είναι και αυτές δύο έννοιες ελαστικές - σχετικές (όπως και η ηθική) και πάντα σε άμεση συνάρτηση με τους υπολοίπους "της παρέας".
I am sorry, που δεν βρίσκομαι στην ίδια παρέα σε κατάσταση nirvana

emphasy
Honorary Member

Cellphones dark

Δημοσίευση από emphasy » 20 Μάιος 2008 13:34

Όλα ωραία όλα καλά! Εμένα τα χρώματα δεν μου άρεσαν, τα θεωρώ πολύ μουντά και είμαι της άποψης ότι στα e-shop πρέπει να κυριαρχεί το άσπρο, και τα χρώματα της εκάστοτε εταιρίας! :)

Φιλικά :)

Όσο για Marinos Stergiou, φίλε μου και το webdesign είναι μια "τέχνη" ας πούμε! Ο κάθε καλλιτέχνης είτε λέγεται web designer, είτε γραφίστας, είναι ζωγράφος είτε γλύπτης είτε μουσικός σε κάθε του "δημιουργία" χρησιμοποιεί ένα δικό του τρόπο προσέγγισης του θέματος. Ακόμη και αν υπάρχει ποικίλα θεματολογία στο portfolio του, να ξέρεις πως πάντα θα υπάρχουν κοινά χαρακτηριστηκά μεταξύ των έργων του. Είτε γιατί έχει μια "ανακυκλώσιμη" βάση και ιδέα πάνω στην οποία στηρίζεται και δημιουργεί είτε κάποια χαρακτηριστηκά στα οποία έχει εξασκηθεί περισσότερο και τον βολεύει να τα χρησιμοποιεί! Μάλλον είσαι εκτός του χώρου γενικά ή ακόμη και αν είσαι έχεις την εντύπωση πως ότι και αν κάνεις είναι διαφορετικό! Ναι μερικές φορές μπορεί αλλά ακόμη και αν εσύ δεν τα βλέπεις, θα υπάρχουν σίγουρα κοινά χαρακτηριστικά ανάμεσα στις δουλειές σου!

Φιλικά όλα αυτά! :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Cellphones dark

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Μάιος 2008 14:26

Thanks, κι εγώ του λευκού είμαι και του ανοιχτόχρωμου αλλά υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που δεν μπορώ να πείσω για το αντίθετο, επομένως κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ με τη σκούρα νοοτροπία.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Cellphones dark

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 20 Μάιος 2008 15:18

Titak0s
Φυσικά και είναι τέχνη - συμφωνώ απόλυτα.

Φυσικά και ο κάθε web designer έχει τον δικό του τρόπο προσέγγισης όπως και ο προγραμματιστής άλλωστε για το ίδιο θέμα(δημιουργία eshop για παράδειγμα). Και πίστεψέ με, πάντα ο καθένας το βλέπει με άλλο μάτι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάτι από τα δύο είναι σωστό ή λάθος.
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι ο δικός του τρόπος προσέγγισης (cdhyper) είναι σωστός ή ο σωστότερος και των άλλων είναι ο λάθος.
Εμένα μου θύμισε κάτι σαν τον μονόφθαλμο μέσα στους τυφλούς, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, μια και όπως είπα σε όλα τα προηγούμενα, υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι προσέγγισης του ίδιου θέματος.
Επίσης δεν σημαίνει ότι επειδή έμαθε με αυτόν τον τρόπο ή τον βολεύει (όπως είπες) είναι και μαγκιά.
Εδώ είναι η ουσία της κουβέντας και η αντιπαράθεση.
Με λίγα λόγια το ίδιο πράγμα γίνεται με πιο εύκολο τρόπο και μπορεί να παράγει το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν θέλει δηλαδή κόπο αλλά τρόπο.
Οσο για το αν είμαι μέσα στον χώρο και πόσα χρόνια, αν το διευκρινίσεις τον χώρο(web design - πληροφορική/προγραμματισμό - κλπ κλπ) θα σου απαντήσω ευχαρίστως.

Φυσικά και υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά στις δουλειές μου.
Το κείμενο όπως θα διάβασες δεν μιλούσε όμως μόνο γι αυτό.
Προφανώς δεν είσαι του ίδιου χώρου μ' εμένα ή ακόμα κι είσαι δεν πρόσεξες ακριβώς τι έγραψα

Φιλικά

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Cellphones dark

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Μάιος 2008 15:37

Το να ανοίξεις ένα καμβά στο photoshop και να ζωγραφίσεις ή να κόψεις, όσο τρόπο και να χεις θέλει κόπο. Δοκίμασέ το και περιμένουμε εντυπώσεις.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

intelcore2
Επικοινωνία:

Cellphones dark

Δημοσίευση από intelcore2 » 20 Μάιος 2008 15:55

Τώρα δεν έχω καταλάβει γιατί έχει γίνει αυτή η φασαρία. Ο άνθρωπος ζήτησε την γνώμη του για μία σελίδα και αντιμετώπισε την εχθρικότητα απο έναν κατα τα άλλα πολύ καλό συνομιλητή στο forum (εχω δεί posts του marinos που βοηθάει με υπομονή τελείως "άσχετους" αν μου επιτραπεί η φράση). Να υποθέσω ότι υπάρχει κάποια προσωπική εμπάθεια?

Πάντως να σας πώ την αλήθεια αυτό το "πέσιμο" πιστεύω ότι είναι ο λόγος που πολλοί(me too) δεν ανεβάζουν σελίδες για αξιολόγηση.
Και κάτι ακόμα. Αν ξεχωρίζουν απο κάτι τα site του cdhyper δεν είναι το design αλλά η γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί σχεδόν σε όλα του τα sites.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Cellphones dark

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 20 Μάιος 2008 16:07

cdhyper

Το δοκίμασα - το δοκιμάζω, το χρησιμοποίησα και το χρησιμοποιώ όπως σου προανέφερα και καταλήγω πάντα σε πιο απλές λύσεις (και δεν αφορά την αγορά ετοιματζίδικης template)
Θα μπορούσες από αυτά που έγραψα να καταλάβεις ίσως τι σου πρότεινα και ότι μπορείς να παράγεις το ίδιο αποτέλεσμα με πιο απλό τρόπο. Αν το δυνατό σου σημείο είναι το design, είναι λογικό να μην το καταλαβαίνεις.(Το συμπέρασμα αυτό το βγάζω μια και είπες ότι η template πείθει τον πελάτη του καταστήματος, ενώ από την άλλη εγώ πιστεύω ότι τον πείθουν όλα τα άλλα).
Τώρα αν δεν το κατάλαβες ή δεν το δέχεσαι, δεν έχει σημασία.
Οπως ήδη σου ανέφερα.. καλά κάνεις συνέχισε έτσι.

intelcore2
Οταν κάνεις κριτική πρέπει και να δέχεσαι..απλά. σου αρέσει ή όχι! (δεν είναι θέμα εμπαθειας λοιπόν)
Κι εγώ έβαλα δουλειά μου και μπορεί να μην μου είπανε τα καλύτερα, το δέχτηκα όμως γιατί σκέφτηκα ότι γι αυτό την έβαλα (πληροφορίες - απόψεις) κι όχι για να με δοξάσουν.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Marinos Stergiou την 20 Μάιος 2008 16:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Cellphones dark

Δημοσίευση από Thoughtless » 20 Μάιος 2008 16:08

Πολύ κακό για το τίποτα; :/
it's all about contribution ...

emphasy
Honorary Member

Cellphones dark

Δημοσίευση από emphasy » 20 Μάιος 2008 18:02

Συμφωνώ ^^! Βσκ όποιος έχει σκόπο να μην διορθώσει ή να πει την γνώμη του και απλά να λέει κακίες, ας μην μιλάει, γιατι για κάτι τέτοιο πρόκειται!

Anyway, για να πω και εγώ την κακία μου! Φίλε μου Μαρίνε: ή ψοφάς της πείνας (sorry κίολας) από την δουλεία σου πάντοτε και το βλέπω ως ζήλεια την όλη αντιπάθεια σου προς τον cdhyper (γιατί άθελα σου τέτοια εντίπωση δίνεις) ή απλά έχεις και εσύ γνώμη όπως κάθε μέσος Έλληνας πολίτης για επί παντός επιστητού (πόσο μάλλον μέσα στο Internet)!

Ελπίζω το 2ο!

Αυτά! Από μένα no comment again, και απ' ότι βλέπω και από τον cdhyper! :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emphasy την 21 Μάιος 2008 16:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Cellphones dark

Δημοσίευση από Basilakis » 20 Μάιος 2008 18:06

@ Marinos Stergiou, (edited) titakos covered me, EXACTLY :wink:

@ CdHyper μου άρεσε όπως όλες οι μακέτες σου...

Μία ιδέα ίσως.. το background κάντο ανάποδα, λευκό προς σκούρο. Όχι για τίποτα σπουδαίο.. μου έτασε κάπως εκεί στο logo χωρίς να είμαι σίγουρος 100% :)

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Cellphones dark

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 20 Μάιος 2008 18:30

Titak0s
θα έπρεπε να τσαντιστώ ή να γελάσω; Να είσαι καλά μου έφτιαξες το κέφι :lol:
Ξέρεις μπορεί να υπαρχουν κι άλλες εκδοχές...
Μπορεί να ισχύει η τρίτη για παράδειγμα...
- που δεν σκέφτηκες σαν μέσος έλληνας, που έχει το αναπόσπαστο δικαίωμα να εκφέρει την άποψή του και να την ορίζει σαν κανόνα.
- Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να έκεις κατά νού τα προσωπικα σου ζητήματα στα θέματα που προανέφερες (πείνα - ζήλεια) και να βγάζεις με γνώμονα αυτά τα συμπεράσματά σου.
ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ 1ο

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω μ' όσα ανέφερες μια και ο καθένας μπορεί να λέει τα δικά του...
Σημασία δεν έχει όμως τι λέει, αλλά ποιός τα λέει.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Cellphones dark

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 20 Μάιος 2008 20:23

Basilakisweb έγραψε: titakos covered me, EXACTLY :wink:
Σε "κάλυψε" σαν Ερασιτέχνη ή σαν επαγγελματία ?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Cellphones dark

Δημοσίευση από Basilakis » 20 Μάιος 2008 20:55

More Drama plz!!!!

Σαν άποψη, εσύ δεν είπες πως λέμε τις απόψεις μάς;

Καλά και το rank έχω, δεν γυρνάω στα forums να τιτλοφωρώ τον ευατό μου, όπως δεν το κάνω και στην ζωή μου :)

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Cellphones dark

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 20 Μάιος 2008 21:07

Μωρέ και καλά κάνεις.
Απλά ήθελα να δώ αν ασχολούμαι με ερασιτέχνες ή επαγγελματίες μια και όπως είπα πριν σημασία δεν έχει τι λέει κάποιος αλλά ποιός είναι αυτός που το λέει.

Για το τι κάνεις από εκεί και πέρα καρφάκι δεν μου καίγεται.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Cellphones dark

Δημοσίευση από Basilakis » 20 Μάιος 2008 21:13

Και τι ορίζει για εσένα τον επαγκελματία :)

Τι τον ερασιτέχνη;

Οι σπουδές, η πείρα;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης