Katoikianet.gr

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
larous

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από larous » 18 Δεκ 2007 13:32

Καλημέρα,
θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το e-shop το οποίο έχω φτιάξει.Βέβαια βασίζεται σε πλατφόρμα απλά έχω κάνει κάποιες αλλαγές στον κώδικα και σίγουρα κάποιες γραφιστικές παρεμβάσεις.

Το url είναι www.katoikianet.gr

intelcore2
Επικοινωνία:

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από intelcore2 » 18 Δεκ 2007 21:23

Ωραία δουλειά. Μου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από KGP » 18 Δεκ 2007 21:36

ontos apla an mporousate na doulepsete ligo sto domain -or sta domain... - tha itan akoma kaliteri i doulia...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
larous

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από larous » 18 Δεκ 2007 21:52

ευχαριστω και τους δυο σας.
Φιλε KGP τι μπορούμε να κάνουμε δηλαδή με τα domain?
Ειλικρινά θα χαρώ πολύ να ακούσω κάθε ιδέα για να το κάνω όσο καλύτερο μπορώ.

intelcore2
Επικοινωνία:

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από intelcore2 » 19 Δεκ 2007 00:23

Κοίταξα πιο λεπτομερώς το Site και μου άρεσε ιδιαίτερα η ποιότητα του περιεχομένου του. Πολύ καλές φωτογραφίες, πληθώρα προιόντων, και γενικά αποπνέει επαγγελματισμό. Μπήκε στα favorites.

Adavis
Επικοινωνία:

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από Adavis » 20 Δεκ 2007 21:30

Όντως μιλάμε για μια πολύ καλή και προσεγμένη επαγγελματική δουλειά.

Μέχρι και σκαρίφιμα με διαστάσεις σε ορισμένα προϊόντα!!! Μπράβο!

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από vassilism » 20 Δεκ 2007 23:00

Πάρα πολύ ωραίο, αλλά βάλε και κάνα oss commerce από κάτω :lol:

Άβαταρ μέλους
larous

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από larous » 21 Δεκ 2007 13:02

Μα δεν είναι os commerce :)

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από Sheena » 21 Δεκ 2007 14:35

Πολύ ωραία σελίδα. :)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
larous

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από larous » 27 Μαρ 2012 14:55

Το site εδω και λιγο καιρο εχει ανανεωθει.
Παρακαλω τις παρατηρησεις και τη γνωμη σας.

www.katoikianet.gr

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
larous

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από larous » 30 Μαρ 2012 20:19

Κάποια γνωμη? :)

Άβαταρ μέλους
billt

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από billt » 31 Μαρ 2012 00:58

Καλησπέρα,
ίσως επειδή πρόκειται για ετοιμο template να μην έχεις πάρει σχόλια ακόμη :)

Anyway, πιστεύω ότι το site αυτό αδικεί τα προϊόντα. Μερικές παρατηρήσεις:

- Γενικά: Το μενού σου δεν έχει ομοιομορφη κατανομή, τα url σου δεν ειναι search engine friendly, δεν εχεις google analytics
- Αρχική: χονδροκομένα banners
- Κατηγορίες: θα ήταν καλύτερα να είχες μικρογραφίες των υποκατηγοριών
- Σελίδα προϊόντος: Το προϊόν χάνεται, γραμματα μικρα - μεγάλα σε σημαντικα πεδια. Δεν εχεις ρυθμίσει καλά τον editor στο cs-cart και οι περιγραφες στο source είναι κινέζικα "Κεραμι&kappa"
- Γιατι μου ζηταει στοιχεια τιμολογιου οταν θελω απόδειξη ?
- Γιατι καθε τράπεζα εχει περαστεί ως χωριστός τρόπος πληρωμής;

Πιστεύω ότι έχεις πωλήσεις αλλά πιθανότητα χάνεις κάποιες λόγω τις σελίδας, ενώ χωρις analytics goal και ecommerce tracking περπατας στα τυφλά

Άβαταρ μέλους
dvs
Επικοινωνία:

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από dvs » 31 Μαρ 2012 13:08

Το συγκεκριμενο site ειναι βασισμενο στο πολυ καλο Cs-Cart στην έκδοση 2.1.4 με skin απο Algozone.

Πολλα απο αυτα που σωστα παρατηρεις ειναι θεματα του ιδιου cs-cart οπως τα στοιχεια τιμολογιου στην αποδειξη που δεν μπορουν να κρυφτουν, τα "Κεραμι&kappa" που πρεπει να πειραχτει ο κωδικας.

Επίσης αυτα που παρατηρείς για τα γραμματα και τα μεγεθη ειναι του skin θεματα που βεβαια καλα ειναι να αλλαξουν. Το ιδιο και η ανομοιομορφη κατανομη των μενου, που ειναι θεμα css.

Γενικα μπορει να γινει αρκετη δουλιτσα στο design ακομη και σιγουρα να ενεργοποιηθει το SEO addon και να μπει κα ενα cannonical Url addon για αποφυγη διπλων διευθυνσεων.(προβλημα συνηθισμένο στο cs-cart).

Τα ιδια και στο Stockbath.gr προφανως αδελφο Site στην έκδοση 2.2.4

Άβαταρ μέλους
larous

Katoikianet.gr

Δημοσίευση από larous » 01 Απρ 2012 11:56

billt έγραψε:Καλησπέρα,
ίσως επειδή πρόκειται για ετοιμο template να μην έχεις πάρει σχόλια ακόμη :)

Anyway, πιστεύω ότι το site αυτό αδικεί τα προϊόντα. Μερικές παρατηρήσεις:

- Γενικά: Το μενού σου δεν έχει ομοιομορφη κατανομή, τα url σου δεν ειναι search engine friendly, δεν εχεις google analytics
- Αρχική: χονδροκομένα banners
- Κατηγορίες: θα ήταν καλύτερα να είχες μικρογραφίες των υποκατηγοριών
- Σελίδα προϊόντος: Το προϊόν χάνεται, γραμματα μικρα - μεγάλα σε σημαντικα πεδια. Δεν εχεις ρυθμίσει καλά τον editor στο cs-cart και οι περιγραφες στο source είναι κινέζικα "Κεραμι&kappa"
- Γιατι μου ζηταει στοιχεια τιμολογιου οταν θελω απόδειξη ?
- Γιατι καθε τράπεζα εχει περαστεί ως χωριστός τρόπος πληρωμής;

Πιστεύω ότι έχεις πωλήσεις αλλά πιθανότητα χάνεις κάποιες λόγω τις σελίδας, ενώ χωρις analytics goal και ecommerce tracking περπατας στα τυφλά
Καλημερα,
αρχικα θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

Οσο αφορα τις απαντησεις σας θα ηθελα να σχολιασω καποια πραγματα ωστε να δωσω μια εξηγηση για το λογο που εχουν γινει ετσι.

-Το μενου χωριζεται σε 6 βασικες κατηγοριες και απο εκει και περα ομοιομορφα εμφανιζονται οι υποκατηγοριες. Οσον αφορα τα url δεν εχει γινει κατι επειδη αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με το addon του cs-cart. Για τα google analytics θα συμφωνησω απολυτα.

-Το site απευθυνεται ως επι το πλειστον σε ανθρωπους χωρις ιδιαιτερη γνωση πλοηγησης στο internet. Απο το 2007 που υπαρχει το site καθημερινα δεχομασταν τηλεφωνηματα απο κοσμο ο οποιος ρωταγε για τα μεταφορικα, το φπα, τη διευθυνση κτλ. Ετσι λοιπον αποφασισαμε τα Banner να γινουν πιο εντονα ετσω ωστε ο επισκεπτης να μην ψαχνει αδικα, αλλα αμεσως να βλεπει αυτο που θελει. Επισης οταν εχεις ενα ατου οπως τα δωρεαν μεταφορικα νομιζω πως ειναι καλο να το τονιζεις.
Επαναλαμβανω πως οι περισοτεροι επικεπτες του site γνωριζουν ελαχιστα οσο αφορα το internet και απλα το χρησιμοποιουν για να βρουν μια καλη τιμη. Αρα ειναι νομιζω ανουσιο εικαστικα να εισαι αψογος αλλα εμπορικα να χανεις. Ειμαι και εγω χρηστης του ηλεκτρονικου εμποριου και εκνευριζομαι οταν ψαχνω συνεχως να δω αν το φπα συμπεριλαμβανεται, εαν τα μεταφορικα χρεωνονται, πιο ειναι το τηλεφωνο της εταιρειας κτλ. Ειδικα οσο αφορα το τηλεφωνο και τη διευθυνση τα περισσοτερα e-shop τα εχουν σε σημεια που δυσκολευεται ακομα και ενας εμπειρος χρηστης να τα βρει.

- Γενικα στο να υπαρχουν μικρογραφιες στις κατηγοριες ποτε δεν μου αρεσε. Ισως βεβαια να ειναι πιο σωστο το να υπαρχουν απλα εκει επραξα με το τι αρεσει σε εμενα.

-Στη σελιδα προιοντος εχω αφησει την περιγραφη σε ενα κλασικο επιπεδο μεγεθους και απο εκει και περα εχω δει εμφαση στην τιμη και στον τιτλο προιοντος. Δυο πραγματα για τα οποια συνεχως με ρωτουσαν. Αρα τωρα ο πελατης ξεχωριζει αμεσως την τιμη και μπορει χωρις να "κουραστει" να δει αμεσα και ξεκαθαρα αν το συγκεκριμενο προιον ειναι μεσα στο budget του ή οχι. Οσο αφορα τις περιγραφες του source δυστυχως ειναι προβλημα του cs-cart.

-Που σου ζηταει στοιχεια τιμολογιου? Το εχω αλλαξει και το εμφανιζει σαν
2. Διεύθυνση
Διεύθυνση Αποστολής Απόδειξης/Τιμολογίου

-Ο λογος που εχει περαστει η καθε τραπεζα σαν ξεχωριστος τροπος πληρωμης ειναι γιατι οταν επιλεξει την τραπεζα και λαβω την παραγγελια, να αναφερεται πια τραπεζα εχει επιλεξει ωστε να μην ψαχνω εγω μετα που εχει κανει την καταθεση και εκτος αυτου ο πελατης στο αντιγραφο της παραγγελιας θα εχει παντα μπροστα του την τραπεζα και τον αριθμο λογαριασμου. Σε διαφορετικη περιπτωση, εαν επελεγε τραπεζικο λογαριασμο σαν τροπο πληρωμης (χωρις να αναφερω ξεχωριστα καθε τραπεζα) δεν θα ηξερε με ποιες τραπεζες συνεργαζομαι (μεχρι να λαβει το αντιγραφο παραγγελιας).

Ουσιαστικα αυτο που εχω κανει στη σελιδα ειναι να την κανω οσο πιο ευκολη και απλη γινεται ωστε ακομα και ο πιο αρχαριος χρηστης να μπορει να βρει αυτο που ψαχνει.

Τελος οσο αφορα τα analytics goal και ecommerce tracking εχεις απολυτο δικιο, οπως και αυτο που λεει ο φιλος dvs για το seo addon.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες