Τεχνητά Νευρωνικά Δίκτυα και Τυχαιότητα (Ψευδοτυχαιότητα)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 07 Μάιος 2007 10:44

qtgeo έγραψε:Άνθρωπος με ελλατώματα????

Τικ-τακ?

χααχαχαχα!

Ε όχι

WHAT THE FRAK ARE U TALKING ABOUT? (BSG)

Δέν έχετε ιδέα τι εστί Indigo και τι δυνατότητες έχουν γιατί δεν διαβάζεται...τέλος πάντων.
Θα ανοίξω ένα νέο topic να τα πούμε με ηρεμία...

:-)

Άκου άτομα με προβλήματα....XAXAXAXA
:question: alo ? :lol:
...ΧαΧαΧαΧα έλεος με τις φραπελιές ..και πάνω που νόμιζα πως τις είχαμε πιεί όλες ρε :cry: γμτ!

1ον σύντεκνε ίλιγκο(..η αγάπη είναι ζάλη) και τα τι αύτα.. δεν ανέφερα πως είσαι προβληματικός καθότι και ούτε τα ομοειδή σου , εγώ ανέφερα μόνο " τικ ~ τάκ " και ο,τι αυτή η φράση συνεπάγεται (by thy way εσύ που είσαι ίλιγκος μας λές και τι σημαίνει :p )

2ον και δε πά να σαι και Θούπερμαν σαν εμένα, σεβαστό το ό,τι είσαι απλά νομίζω πως ακόμα και στον Θου~Βού η κριτική χρειάζεται ..έτσι δεν είναι ; .

3ον αν ούτε το τικ ~ τακ λαμβάνουμε ώς βασική τροφή απάντησης ας το λάβουμε περικαλώ ώς επιδόρπιον σε αντίθετη περίπτωση το άτομα με special powers ή οι μαχηταί του ονείρου σε νέες περιπέτειες νομίζω πως δε θα σας άξιζε σίγουρα .

4ον άρχισες πάντως καλά με τα δίκτυα... νευρώνες και τα τι αύτα όμως.. η μετέπειτα γραφική σου ύλη δεν βλέπω να πολυ~γοήτευσεν τα πλήθη - αυτό ως σχόλιο - πάραυτα, over . :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Μάιος 2007 13:01

qtgeo έγραψε:Δέν έχετε ιδέα τι εστί Indigo και τι δυνατότητες έχουν γιατί δεν διαβάζεται...
Μία από τις αδυναμίες των, είναι η γραμματική πάντως...

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 07 Μάιος 2007 14:33

Mporei na mhn eimai armodios sto forum ayto alla den einai dyskolo na klhdothei to forum, opote an synexisete na eiste ektos thematos tha zhthso na klhdothei to topic.

Eiste oloi ektos thematos, to thema einai Τεχνητά Νευρωνικά Δίκτυα και Τυχαιότητα (Ψευδοτυχαιότητα) kai oxi gia to an o qtgeo einai indigo oti otidhpote allo.

PS: Giorgo opos sou eipa kai sto msn ayta ta kratame gia ton eayto mas kai den ta petame etsi public.

qtgeo

Δημοσίευση από qtgeo » 07 Μάιος 2007 14:50

Ώς ένδειξη σεβασμού ώς προς κάποια άτομα και επειδή κακός τελος πάντων ανέφερα κάποια πράγματα.....διακόπτω το θέμα Indigo και γυρνάμε στα περί της επσιτήμης μου.....

Εάν φυσικά θέλεται αλλιώς....το σταματάω εδώ και ζητώ να κλειδώσουν το topic.

Εάν δεν είστε ανοικτόμυαλλοι συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σηζητήσω μαζί σας.

BTW 8α αρχίσω να γράφω σε Greeklish αφού τόσο πολύ γνώστες είναι κάποιοι επητίδιοι εδώ μέσα και δεν αποδέχονται ένα-δυο συνατκτικά λάθη και τους ζητώ συγνώμη που αυτοί γεννήθηκαν τόσο τέλιοι και εμείς τόσο κατωτεροί τους.
Επίσης θα γράφω Greeklish για να μειώσω την εντροπία αποθήκευσης του server σας μιας και απο σαβουροαπαντήσεις σε όλα τα όσα έχω πεί έχω άπειρες....

Αλήθεια ΠΟΙΟΣ είναι τώρα αυτός που προκαλεί τον σαματά?

Η απάντηση σύνθετη η προσαρμογή στο κοινωνικό φέρεσθε ΔΥΣΚΟΛΗ.

Καλησπέρα σας!
Εικόνα

B Cool...But Stay Wild!

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 07 Μάιος 2007 15:37

Βασικά η τοποθέτηση του gtgeo δεν αναφέρεται στο θέμα μας : "Τεχνητά Νευρωνικά Δίκτυα και Τυχαιότητα (Ψευδοτυχαιότητα) " αλλά στην αντιμετώπιση που είχε από έναν φίλο-καθηγητή.

Η όλη τοποθέτηση γίνεται για να πειστούμε ότι υπάρχει μεγάλη 'αδικία' εις βάρος ενός indigo (που ως ύπαρξη δεν γίνεται τεκμηριωμένα αποδεκτή απ'όλους), ως εκ τούτου υπάρχει και η ανάλογη αντίδραση.

Σχετικά τώρα με αυτά που λες δεν τεκμηριώνουν ένα 'γενικό σκοταδισμό' επειδή σου μίλησε κάποιος απαξιωτικά ή σε συμβούλεψε να αντιμετωπίσεις το θέμα συντηρητικά. Αυτό θα μπορεί να σημαίνει απλά ότι δεν θεωρεί το έργο σου αξιόλογο ή απλά ότι δεν έχει πειστεί από τη βάση του συλλογισμού σου, οπότε αναιρείται το όλο οικοδόμημα. Δικαίωμά του δεν είναι ?

Προσωπικά θα ήθελα να δημοσιεύσεις κάτι χειροπιαστό που να στηρίζεται στη θεωρία σου πχ να χρησιμοποιήσεις το μοντέλου για κάποια πρόβλεψη και να δούμε τα αποτελέσματα. Αν πετύχεις αλλά δεχτείς αντιδράσεις τότε μίλα για σκοταδισμό.

Με τα νευρωνικά δίκτυα έχω ασχοληθεί στη διπλωματική μου για την πρόβλεψη κάποιων φυσικών μεγεθών. Είναι αποδεκτό ότι η ακρίβεια ενός συστήματος εξαρτάται από την πολυπλοκότητα του δικτύου και τον αριθμό των διεργασιών σου. Τυχαιότητα ή μη μπορεί να αποδειχθεί με τα νευρωνικά δίκτυα και τη στατιστική εφόσον υπάρχουν πολλά δεδομένα εισόδου και εξόδου ενός συστήματος. Όταν δεν αποδεικνύεται η τυχαιότητα σίγουρα θα υπάρχει συνάρτηση που να εξηγεί το φαινόμενο.

Σε αυτή τη συνάρτηση λοιπόν που με βάση τα παραπάνω υποθέτουμε ότι υπάρχει αναζητούμε τις μεταβλητές και ενδεχομένως σταθερές. Πρώτα ψάχνουμε για σταθερές -υποθέτοντας τον τύπο της συνάρτησης (από γνωστές κατανομές) και υποθέτουμε επίσης ποιές θα μπορούσαν να είναι οι μεταβλητές. Έτσι βρίσκουμε αν υπάρχουν σταθερές τύπου G και Κ.

Αυτά όλα είναι λογική προσέγγιση, δεν παίζει κανείς το ΘΕΟ με αυτά. Το αν αποδεχόμαστε την ύπαρξη ή μη του Θεού δεν έχει σχέση με αυτά καθώς απέχουμε ακόμα από την εξήγηση κοσμικών φαινομένων (όπου δεν έχουμε δεδομένα ακριβή) που άπτονται της ύπαρξης ή μη του Θεού. Έτσι το να μιλήσει κανείς για ύπαρξη Θεού ή μή σε σχέση με αυτά είναι για να πετάξει εξυπνάδες σε ένα βιβλίο ή να κεντρίσει το ενδιαφέρον του ακροατηρίου του.

qtgeo

Δημοσίευση από qtgeo » 07 Μάιος 2007 15:50

Καλά τα λές αλλά για να μιλάμε επι ίσης όροις και για να μήν νομίζεις ότι είμαι κανένας εξωγήινος :-P....
Όλα όσα θες να μάθεις και να μου πέις και εσύ εφόσον γνωρίζεις το θέμα είναι εδώ:
http://sourceforge.net/projects/gann/

και εδώ

http://sourceforge.net/docman/?group_id=160150
Εικόνα

B Cool...But Stay Wild!

qtgeo

Δημοσίευση από qtgeo » 07 Μάιος 2007 16:18

Επίσης για να πιάσεις την γενική ιδέα της φιλοσοφίας μου προσεξέ αυτό που θα σου πώ:

Γιατί είναι ανάγκη να καταναλώνουμε τόση φαιά ουσία για να ανακαλύψουμε την "μαγική" συνάρτηση που εξηγέι τα πάντα που συμβαίνουν γύρω μας και μπορεί να μας δίνει τα μέχρι τώρα για μάς τυχαία αποτελέσματα ώς αναμενόμενα...ενώ μπορούμε απλά να αποδεκτούμε την ύπαρξη αυτής της συνάρτησης και να κάνουμε χρήση των αποτελεσμάτων της για να δομούμε διατάξεις που πλησιάζουν πιό πολύ στην πραγματική λειτουργία του εγκεφάλου για να έχουμε όλα τα οφέλη της. Αυτό κάνω με το G.A.N.N.

Γιατί θα πρέπει να κάθομαι λοιπόν να ακούω αυτούς τους τόσο βολικούς και στενόμυαλους επιστήμονες?
Τους κάνει κάτι πιο έξυπνυς απο μένα?
Έχουν μήπως το αλάθητο?
Μήπως είμαστε όλοι όρνια και θα πρέπει να ακούμε την μάζα?
Αυτά είναι τα ιδανικά του ανθρώπινου είδους και της εξέλιξής του?
Η τυφλή υπακοή?

Ε όχι εγώ γεννήθηκα άνθρωπος.
Ετυμολογικά Άνω Θρώσκω....Κοιτώ ψηλά...προχωρώ...δεν ενστερνίζομαι απόψεις και ιδέες που απλά μου πάσαραν και μου τις κάλυψαν πολύ ωραία με απλά κλασικά μαθηματικά...

Γνωρίζω πολύ καλά μαθηματικά και μπορώ να κρίνω με μεγάλη ευκολία ότι αυτό το οποίο προσπαθούμε να περιγράψουμε με τόσο κλειστό τρόπο δεν αποδίδει.
Δέν είναι ανάγκη να είσαι πανέξυπνος για να το καταλάβεις και φυσικά δέν είναι αυτός ο σκοπός....Η φιλοσοφία μας πρέπει να αλλάξει για να δούμε τον κόσμο με άλλο μάτι...
Φiλικά και άν όντως γνωρίζεις επι του θέματος θα ήθελα να τα πούμε απο κοντά billt!
Εικόνα

B Cool...But Stay Wild!

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 07 Μάιος 2007 16:33

qtgeo έγραψε:Φiλικά και άν όντως γνωρίζεις επι του θέματος θα ήθελα να τα πούμε απο κοντά billt!
A re billt me ayto to avatar oloi theloun na se gnorisoun apo konta!!! :P

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 07 Μάιος 2007 16:50

qtgeo έγραψε:Επίσης για να πιάσεις την γενική ιδέα της φιλοσοφίας μου προσεξέ αυτό που θα σου πώ:

Γιατί είναι ανάγκη να καταναλώνουμε τόση φαιά ουσία για να ανακαλύψουμε την "μαγική" συνάρτηση που εξηγέι τα πάντα που συμβαίνουν γύρω μας και μπορεί να μας δίνει τα μέχρι τώρα για μάς τυχαία αποτελέσματα ώς αναμενόμενα...ενώ μπορούμε απλά να αποδεκτούμε την ύπαρξη αυτής της συνάρτησης και να κάνουμε χρήση των αποτελεσμάτων της για να δομούμε διατάξεις που πλησιάζουν πιό πολύ στην πραγματική λειτουργία του εγκεφάλου για να έχουμε όλα τα οφέλη της. Αυτό κάνω με το G.A.N.N.
Διότι το πλήθος της συνάρτησης έστω f(x,y,z,.....) για κάθε x,y,z μπορεί να είναι και άπειρο. Επειδή εσύ δεν έχεις άπειρα δεδομένα να πειραματιστείς δεν μπορείς παρά να περιορίσεις τη λειτουργία του συστήματός σου που βασίζεται στη θεωρία σου σε πεπερασμένες τιμές για τις μεταβλητές σου.

Ένα πολύ απλό-φανταστικό παράδειγμα: Πες ότι μελετάς ένα καύσιμο (α,β,γ ιδιότητες) που χρησιμοποιείται που επιταχύνει ένα διαστημόπλοιο (κ,λ,μ ιδιότητες) που περνά από τα στρώματα της ατμόσφαιρας (φ,χ,ψ χαρακτηριστικά) και έστω ότι τα επιμέρους χαρακτηριστικά του καυσίμου είναι συναρτήσεις της θέσης του διαστημόπλοιου στο χώρο (x,y,z).

Στόχος μας είναι να βρούμε την ταχύτητα του διαστημόπλοιου u(x,y,z) που να λαμβάνει υπόψει όλες τις παραπάνω παραμέτρους. Έστω ότι έχεις στείλει 100 διαστημόπλοια τέτοια στο σύμπαν και έχεις καταγράψει τις τιμές της ταχύτητας U για ένα πολύμεγάλο αριθμό δεδομένων.

Αν πας μετά από ένα χρόνο να κάνεις το ίδιο πείραμα σε άλλο σημείο από αυτά που έκανες μπορεί το διαστημόπολοιό σου να πέσει :) Γιατί ; Γιατί απλά οι παράγοντες καύσιμο, ατμόσφαιρα, διαστημόπλοιο κτλ θα έχουν άλλες συναρτήσεις σε κάποια περιοχή που δεν έχεις μελετήσει είτε γιατί η ατμόσφαιρα επηρεάζεται από τις ηλιακές κοιλίδες εκείνο το μήνα στο συγκεκριμένο σημείο, είτε γιατί το καυσιμό σου μπορεί να αλλάζει ιδιότητες με τη θερμοκρασία, το χρόνο που δεν χρησιμοποιείται κτλ

Το στέλνεις λοιπόν στο διάστημα και εκεί που ανεβαίνει με επιτάχυνση g αρχίζει και κατεβαίνει με επιτάχυvση -g, γιατι απλά η συνάρτηση u(x,y,z) θα έχει παράγωγο (δηλαδή επιτάχυνση g) αρνητική για κάποια δεδομένα x,y,z

Αν είχαμε βρει τη συνάρτηση θα μπορούσαμε να τη μελετήσουμε ως προς τη συμπεριφορά της και τα ακρότατα για κάθε (x,y,z) οπότε δεν θα είχαμε πρόβλημα και ...εκπλήξεις :)

Τα νευρωνικά είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, αλλά δυστυχώς ζώντας στην Ελλάδα δεν μπορείς να ζήσεις από μελέτες και εργασία με αυτά, οπότε -προς το παρόν- δεν θα διαβάσω τη μελέτη σου ούτε θα ασχοληθώ παραπέρα για να φτιάξω καμιά ιστοσελίδα ή κάποια βάση δεδομένων να ταϊσουμε την οικογένεια :)

Συνέχισε τη δουλειά που κάνεις :)

@panosru
Καi γω θέλω να γνωρίσω το αβατάρ μου από κοντά :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Μάιος 2007 14:14

Η Απάντηση είναι: 42

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες