Νέα σελίδα hypercenter

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από usercd80 » 21 Αύγ 2006 07:34

Είπα να ασχοληθώ λίγο με την πάρτη μου και επειδή έχω το βίτσιο να επιδεικνύω εξωστρεφή συμπεριφορά στους χρόνιους συντρόφους του freestuff (πώς τα λέω) σας παρουσιάζω τη νέα μου σελίδα: http://hypercenter.gr και http://freepages.gr
Σήμερα την ανέβασα και σε ελληνικό server. Το έχω παράδοση άλλωστε να ζητάω γνώμες από το freestuff για τη σελίδα μου από το 2001 που έγινα μέλος :)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από KGP » 21 Αύγ 2006 07:50

congrats

to ligotero pou mporo na po einai oti mou aresei perisotero apo tin proigoumeni -pou itan ena psilompachalo edo pou ta leme....-
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από usercd80 » 21 Αύγ 2006 07:51

Ρε συ την είχα από την εποχή του λίθου την προηγούμενη :)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από KGP » 21 Αύγ 2006 07:54

e kai? as proseches.....hahahahaha
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από sibas » 21 Αύγ 2006 10:07

Νόμιζα ότι η hypercenter.gr και η freepages.gr ήταν διαφορετικές. :D

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από usercd80 » 21 Αύγ 2006 10:12

Τόσα χρόνια η ίδια σελίδα είναι :)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από Figaro » 21 Αύγ 2006 11:08

Egw pali pistevw pws tin ekanes ligo viastika.

- To site den exei zwntania (xrwma).
- To logo isws tha eprepe ligo pio entono, wste na "menei" ston episkepth kai na tou einai pio efkolo na thimithei to site sou.
- Prosopika, to navigation to thewrw diskolo. Pantou exeis ena koino menu kai einai ligo diskolo na diavastei. Den "odigeis" ton episkepth ekei pou prepei/theleis.
- Enw prosfereis ipiresies SEO, to site sou den einai sxedon katholou optimized.

Prosopika to site de mou arese katholou alla sigoura tha ithela na grapseis ena tutorial sxetiko me pwliseis e-services. Eimai sigouros pws eisai asteri sta sales.

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από usercd80 » 21 Αύγ 2006 11:13

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Όχι από πείσμα, αλλά από την άποψη ότι θεωρώ πως τόσο τα χρώματα όσο και η πλοήγηση είναι ιδανικά για το σκοπό που θέλω να επιτελέσω. Τα πιο έντονα χρώματα δεν έχουν θέση στην ιστοσελίδα μου καθώς το αμπαλάζ είναι δευτερεύον. Επίκεντρο είναι ο επισκέπτης και η πληροφορία. Δεν θέλω να κουραστεί ο επισκέπτης μου από το αμπαλάζ ούτε να αποσπάσω την προσοχή του σε κάτι ανούσιο. Το logo πάλι ξεχωρίζει αρκετά από την υπόλοιπη σελίδα.

Το menu δεν μπορώ να φανταστώ πού μπορεί να δυσκολέψει κάποιον. Είναι σαφέστατο και διακριτό ακόμα και για τον πιο άσχετο χρήστη, έχοντας στο μυαλό όλους τους ψυχολογικούς κανόνες για το πού πάει το μάτι του επισκέπτη πρώτα.

Τώρα σχετικά με SEO θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σου μπας και βελτιώσω τις ατέλειες που μου λες.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από Figaro » 21 Αύγ 2006 11:37

Otan anaferthika sth zwntania (xrwma) kai sto oti den odigeis ton episkepth ekei pou prepei, enoousa pws enw (px) sto index sou parousiazeis 5-6 ipiresies:
- Design statikes selides
- Dinamikes
- eShops
- Lexmercatoria
- lex..2
- lex...3
den diaforopoieis kapws tis 1-2 pio simantikes (gia sena) ipiresies.
Px. an ksereis pws ta pio pola kerdh ta exeis apo tis statikes kai ta eshops tote tha eprepe na kaneis ligo pio entonh thn parousiash aftwn twn 2 ipiresiwn kai meta tis ipolipes.
Twra exeis oles tis ipiresies (sto index) me to idio text, background, xrwma + icons (diladi kapws pio entona) stis 3 katw ipiresies pou den einai toso simantikes (gnwmh mou) oso to web design kai ta eshops.
Το menu δεν μπορώ να φανταστώ πού μπορεί να δυσκολέψει κάποιον.
Den exeis kanei mia pio "katharh" katigoriopoihsh.
PX. tis efarmoges se sigkekrimenh katigoria kai ena submenu (h menu sto plai) me ola ta links pros tis yposelides pou parousiazoun leptomeries gia tis sigkekrimenes efarmoges.
Gia na katalabeis kalitera ti ennow, des to structure apo thn greekgeeks.com (kiriws menu kai submenu -plagia- me tis iposelides kai oxi links mesa sta keimena).

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από usercd80 » 21 Αύγ 2006 11:52

Βασικά είναι 5-6 υπηρεσίες τις οποίες δεν θέλω να ξεχωρίσω μεταξύ τους. Όλες θέλω να τις προωθήσω στον ίδιο βαθμό. Να λεγα ότι έχω καμια 20αριά να προωθούσα κάποια ιδιαίτερα.

Τώρα σχετικά με την υπο-κατηγοριοποίηση κατάλαβα ότι μου προτείνεις τα sub-links να πηγαίνουν στα αριστερά, και όχι στο κέντρο. Εγώ τώρα τα έχω στο κέντρο (πχ αν κάνεις click στο προγράμματα προώθησης βγαίνουν 2 sublinks). Αυτό πιστεύω είναι το πιο σωστό καθώς σύμφωνα πάλι με ψυχομετρικά tests το μάτι του επισκέπτη πρώτα πάει στο κέντρο και μετά αριστερά. Γι αυτό και οι διαφημίσεις που εμφανίζονται σε κεντρικό σημείο στην ιστοσελίδα (και όχι πχ αριστερά) αν έχεις παρατηρήσει έχουν μεγαλύτερη αποδοτικότητα.

Σχετικά με το SEO δεν μου απάντησες. Μήπως είσαι κι εσύ της σχολής του KGP που παρέχεις γνώσεις μόνο κατόπιν συμφωνίας; :)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από Figaro » 21 Αύγ 2006 12:10

Σχετικά με το SEO δεν μου απάντησες. Μήπως είσαι κι εσύ της σχολής του KGP που παρέχεις γνώσεις μόνο κατόπιν συμφωνίας;
Oute esi apanthses... :P
Tha sou apantisw otan grapseis to tutorial sxetika me tis pwlhseis e-services (design, ecommerce, ads campaigns & local promo ean einai efkolo :P ) :)
Den to eixa pei hrwnika, ontws thelw na grapseis kati..
....alla sigoura tha ithela na grapseis ena tutorial sxetiko me pwliseis e-services. Eimai sigouros pws eisai asteri sta sales.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από KGP » 21 Αύγ 2006 20:57

cdhyper έγραψε: Σχετικά με το SEO δεν μου απάντησες. Μήπως είσαι κι εσύ της σχολής του KGP που παρέχεις γνώσεις μόνο κατόπιν συμφωνίας; :)
eno esi tis parecheis tsampa?

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από usercd80 » 21 Αύγ 2006 21:29

Γιατί; Έχεις αποδείξεις για το αντίθετο; :)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από KGP » 21 Αύγ 2006 21:32

orea...

figaro vrikes anthropo na sou kanei SEO tsampa gia tous pelates sou....

tora gia ta apotelesmata.... auto einai tou christodoulou...tropario

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Νέα σελίδα hypercenter

Δημοσίευση από usercd80 » 21 Αύγ 2006 21:34

Ο καθένας στον τομέα του. Εκεί που είμαι καλός, πολλές φορές παρέχω γνώσεις τζάμπα. Όπως έχω πει χρεώνω το χρόνο μου και όχι τις γνώσεις μου :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης