azalay.gr

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
servetas
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από servetas » 20 Οκτ 2013 16:50

Καλησπέρα σε όλους,

Τον τελευταίο καιρό δούλευα το συγκεκριμένο eshop. Πώς σας φαίνεται; Το template είναι ένα έτοιμο με κάποιες μικροαλλαγές. Είναι σχεδόν έτοιμο για να βγει στον αέρα και να προωθηθεί. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά από opencart και με παίδεψε αρκετά. Περιμένω τις ιδέες σας και τις απόψεις σας.

ΥΓ: Κάθε αιτιολογημένη κριτική, δεκτή. :D

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

azalay.gr

Δημοσίευση από usercd80 » 22 Οκτ 2013 04:20

Δεν είναι στημένο σωστά, συγνώμη αν σε στεναχωρώ. Το εικαστικό ενός e-shop πρέπει να "δένει" με το αντικείμενο. Τώρα δεν υπάρχει δέσιμο. Θα μπορούσες κάλλιστα να αλλάξεις προϊόντα και να βάλεις ελαστικά αυτοκινήτων. Με το ίδιο ακριβώς στήσιμο.

Αυτό είναι το μειονέκτημα του να χρησιμοποιείς ένα έτοιμο design.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από giannis17 » 23 Οκτ 2013 01:10

Θα συμφωνήσω οτι δεν του πάει καθόλου το σκούρο template. Καλύτερα θα ήταν όλο σε εκρού/λευκό όπως το content. Επίσης το όλο κομμάτι header+menu πιάνει πολύ ύψος ενώ ουσιαστικά είναι κάπως άδειο. Σύμπτηξε το (βάλε το login μέσα στο μενού και την αναζήτηση μέσα στο header και μίκρυνε το ύψος στο υπομενού) αλλιώς δεν φαίνεται τίποτα από προϊόντα στην πρώτη σελίδα χωρίς να κάνεις scroll down.

Τελευταία παρατήρηση...ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσεις έτοιμο θέμα αν δεν έχει κάτι το επαναστατικό. Ούτε responsive είναι, ούτε κανα ωραίο slideshow έχει. Έχει ωραίο flypage στα προϊόντα οκ...κράτα το flypage και βρες άλλο template!
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

servetas
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από servetas » 23 Οκτ 2013 08:15

Καλημέρα σας κύριου,

Γενικά το χρώμα του template είναι το κατάλληλο διότι και τα χρώματα και των δύο φυσικών καταστημάτων κυμαίνονται σε τέτοιου είδους χεώματα (σκούρα). Είναι σαν να λένε, το ατού του μαγαζιού ;). Στο template υπάρχει ένα slideshow που είναι αρκετά καλό αλλά περιμένω να βρω χρόνο για να φτιάξω κάποιες φωτογραφίες ούτως ώστε να είναι αρκετές και να εναλλάσσονται. Επίσης στο κενό που υπάρχει δεξιά απο το λογότυπo έχω σκεφτεί να ανεβάσω το τηλέφωνο και το email επικοινωνίας και να το αφαιρέσω απο το footer.

Αυτά για αρχή. Μέσα στο σαββατοκύριακο θα προσθέσω και το slideshow.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από alou » 23 Οκτ 2013 16:32

Σου λένε κάποιοι που θα μπορούσαν να είναι και πιθανοί πελάτες ότι δεν ταιριάζει και εσύ λες ότι ταιριάζει γιατί έτσι είναι το φυσικό κατάσταημα... τι σχέση έχει το φυσικό κατάστημα με το eshop? Το ατού του eshop σίγουρα δεν θα είναι το συγκεκριμένο design.

Στο eshop υπάρχει μόνο το περιεχόμενο και το περιβάλλον του. Και τα δύο μαζί συνθέτουν ένα μήνυμα, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αδιάφορο ή και αρνητικό.

Αν σε νοιάζει περισσότερο να ταιριάζει ο τοίχος του φυσικού καταστήματος με το φόντο του eshop, τότε έχεις δίκιο.

servetas
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από servetas » 23 Οκτ 2013 16:37

Μόνο αυτό έχεις να σχολιάσεις ή θα πεις και άλλα;

alou
Script Master
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από alou » 23 Οκτ 2013 20:00

Τι να πω? αν είναι καλή η πλοήγηση και να μου πεις ότι ταιριάζει με τους διαδρόμους του καταστήματος?

servetas
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από servetas » 23 Οκτ 2013 20:01

Μπράβο μπράβο... πες και άλλα. :hammer: Έχετε πολύ πλάκα εσείς που το μόνο που ξέρετε να κάνετε είναι να πετάτε τις κακίες σας και να ειρωνεύεστε... :wink:

alou
Script Master
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από alou » 23 Οκτ 2013 20:37

Κοίτα, δεν θα μας τη λες κιόλας επειδή δεν δέχεσαι την κριτική που ζήτησες να σου κάνουν.

Ζητάς κριτική.
Σου λένε ότι δεν ταιριάζουν κάποια πράγματα.
Απαντάς ότι ταιριάζουν γιατί μοιάζουν με το φυσικό κατάστημα.
Σου λέω ότι το επιχείρημά σου δε στέκει, είναι λάθος.
Βγάζεις συμπέρασμα ότι υπάρχει ομάδα που συνωμοτεί εναντίον σου (Έχετε πολύ πλάκα εσείς.. οι μ@λ@κες που αφιερώσατε κάποια λεπτά από το χρόνο σας για να μου πειτε μια γνώμη για τη δουλειά μου).

Άσε μας ρε φίλε...

servetas
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από servetas » 23 Οκτ 2013 20:55

Είπα ότι θα δεχθώ όποια κριτική στέκει με επιχειρήματα. Η κριτική των δύο παιδιών που απάντησαν ήταν σωστή απλά εγώ δεν συμφωνώ για τους x,y λόγους. Νομίζω είναι δικό μου δικαίωμα να αποφασίσω τι χρώματα θα μπουν τελικά στην ιστοσελίδα και όχι δικιά σου ή κάποιου άλλου απόλυτα. Ήδη έβαλα το slideshow και προσπαθώ να κάνω αλλαγές ούτως ώστε να το κάνω πιο όμορφο στο μάτι όπως μου είπαν και τα παιδιά.

Αυτό που έκανες εσύ ήταν να έρθεις και με επιθετικό τρόπο να ειρωνευτείς την απόφασή μου. Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σου... Και εγώ μπορώ να πω ότι στην ιστοσελίδα σου δεν μου αρέσει κάτι και να το υποστηρίξω με κάποια επιχειρήματα αλλά και πάλι είναι στην δικιά σου διακριτική ευχέρεια αν θα κάνεις την αλλαγή ή όχι διότι πολύ απλά είναι δικιά σου η ιστοσελίδα...

alou
Script Master
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από alou » 23 Οκτ 2013 21:06

Να δεχτώ ότι ήμουν απότομος και ότι η ειρωνεία δεν είναι ευχάριστη αλλά σου είπα συγκεκριμένο λόγο για τον οποίο δε στέκει το επιχείρημά σου.

Ο εκνευρισμός προέκυψε από το ότι ζητάς μια κριτική και την απορίπτεις με ένα εξωπραγματικό επιχείρημα.

Ας το αφήσουμε εκεί και να σου ευχηθώ καλή επιτυχία.

servetas
Επικοινωνία:

azalay.gr

Δημοσίευση από servetas » 23 Οκτ 2013 21:23

Να 'σαι καλά. Καλό βράδυ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες