foodmap.gr

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sermac

foodmap.gr

Δημοσίευση από Sermac » 24 Ιαν 2014 17:01

Εικόνα

http://www.foodmap.gr/

Custom ιστοσελίδα με πληροφορίες για καταστήματα φαγητού στις Σέρρες. Θέλει ακόμη αρκετή δουλειά για να διορθωθούν κάποια προβλήματα (προβολή σε κινητές συσκευές, κακό seo, αξιολόγηση καταστημάτων κ.ά.).
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
neundex
Επικοινωνία:

foodmap.gr

Δημοσίευση από neundex » 25 Ιαν 2014 11:49

Πολυ καλή δουλειά, πολύ ωραίο design και ωραίο logo! Γενικά όλα μια χαρά.
Μικρή βελτίωση ίσως ήταν τα εικονίδια: κάνει - δεν κάνει delivery, να είχαν μεγαλύτερες διαφορές μεταξύ τους (άλλο χρώμα;) για να είναι πιο ξεκάθαρα πάνω στον χάρτη.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

foodmap.gr

Δημοσίευση από webdevgr » 25 Ιαν 2014 23:36

Μου άρεσε το design και τα χρώματα.

Θα συμφωνήσω με τον neundex για τα εικονίδια.

Προσπάθησε να φορτώνεις τα δεδομένα από κάποιο αρχείο json ή xml κι όχι κατευθείαν μέσα στη σελίδα, γιατί αν κάποια στιγμή μαζευτούν μερικές εκατοντάδες ή και χιλιάδες σημεία θα γίνει χαμός!

Ίσως θα ήταν καλό να ομαδοποιείς αυτά που είναι δίπλα δίπλα όταν είναι μικρό το ζοομ γιατί έτσι δυσκολεύει πολύ το κλικ σε κάποιο εικονίδιο

Άβαταρ μέλους
Sermac

foodmap.gr

Δημοσίευση από Sermac » 26 Ιαν 2014 10:45

gigenis έγραψε: Προσπάθησε να φορτώνεις τα δεδομένα από κάποιο αρχείο json ή xml κι όχι κατευθείαν μέσα στη σελίδα, γιατί αν κάποια στιγμή μαζευτούν μερικές εκατοντάδες ή και χιλιάδες σημεία θα γίνει χαμός!
Το έχω σχεδιάσει και με τους δύο τρόπους, ώστε να μπορούμε αν θέλουμε να το επεκτείνουμε σε όλο τον νομό ή σε όλη την Ελλάδα. Αυτή τη στιγμή, επειδή είναι λίγα τα markers, φορτώνονται εξ αρχής από json string. Αν ήταν περισσότερα, θα φορτώνονταν και μέσω ajax.

Τις υπόλοιπες προτάσεις σας τις σημειώνω, thanks!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

foodmap.gr

Δημοσίευση από burnmind » 26 Ιαν 2014 12:48

Φαίνεται πολύ καλό, μπράβο! :)

Λίγο feedback:

- Δε μου αρέσει που εξαφανίζεται το κουτάκι με την επεξήγηση των εικονιδίων (ξέχασα πως λέγεται :oops: ) όταν κάνεις zoom.

- Το link "επικοινωνία" δε λειτουργεί.

- Στο info window ενός μαγαζιού, προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιο tab είναι επιλεγμένο, ίσως να χρειάζεται να είναι διαφορετικό το χρώμα του active tab.

- Και πάλι στο info window, ιδιαίτερα αν καταλήξεις με αρκετά μαγαζιά που δεν δίνουν όλες τις πληροφορίες που θέλεις, τότε πιστεύω πως θα είναι καλό να μην είναι ενεργά τα tabs στα οποία δεν υπάρχει πληροφορία (και φυσικά να έχουν άλλο χρώμα που το υποδηλώνει) ώστε να μη χρειάζεται να γίνονται τζάμπα clicks.

- Στο top menu (αφότου πατήσεις κάποια κατηγορία από το sitebar), το scrollbar είναι μικρό και δεν πέφτει κατ' ευθείαν το μάτι πάνω του (κατάλαβα πως υπήρχε αφότου άρχισα να κάνω "βόλτες" με το scroll wheel του mouse). Ίσως να φταίει πως είναι και ακριβώς το ίδιο χρώμα με το sidebar οπότε το πήρα σαν background ή κάτι τέτοιο.

- Και πάλι στο top menu, θα προτιμούσα να βλέπω στον χάρτη κατ' ευθείαν που είναι ένα εστιατόριο (χωρίς να ανοίγουν οι πληροφορίες του) απλά με hover.

- Δεν υπάρχει search (πχ ξέρω ποιο μαγαζί θέλω και απλά θέλω να βρω τον κατάλογο και το τηλέφωνό του).

Άβαταρ μέλους
Sermac

foodmap.gr

Δημοσίευση από Sermac » 26 Ιαν 2014 15:12

burnmind έγραψε:- Δε μου αρέσει που εξαφανίζεται το κουτάκι με την επεξήγηση των εικονιδίων (ξέχασα πως λέγεται :oops: ) όταν κάνεις zoom.
Υπόμνημα. :P
burnmind έγραψε:- Το link "επικοινωνία" δε λειτουργεί.
Σε μένα ανοίγει ο προεπιλεγμένος e-mail client. Για δες, ούτε εδώ σου λειτουργεί; (πάτα στο ddpert at otenet.gr)
burnmind έγραψε:- Στο info window ενός μαγαζιού, προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιο tab είναι επιλεγμένο, ίσως να χρειάζεται να είναι διαφορετικό το χρώμα του active tab.
Το active tab έχει ήδη άλλο χρώμα, αλλά σε κάποιες οθόνες με ρυθμισμένη μικρή τιμή γάμμα, δύσκολα φαίνεται. Πρέπει να βάλω κάποιο πιο φωτεινό χρώμα.
burnmind έγραψε:- Και πάλι στο info window, ιδιαίτερα αν καταλήξεις με αρκετά μαγαζιά που δεν δίνουν όλες τις πληροφορίες που θέλεις, τότε πιστεύω πως θα είναι καλό να μην είναι ενεργά τα tabs στα οποία δεν υπάρχει πληροφορία (και φυσικά να έχουν άλλο χρώμα που το υποδηλώνει) ώστε να μη χρειάζεται να γίνονται τζάμπα clicks.
Καλή ιδέα. Βέβαια, το τρίτο tab είναι μισθωμένο από άλλο site και λογικά θα θέλουν να εμφανίζεται το λογότυπό τους ακόμη κι όταν το κουμπάκι είναι ανενεργό.
burnmind έγραψε:- Στο top menu (αφότου πατήσεις κάποια κατηγορία από το sitebar), το scrollbar είναι μικρό και δεν πέφτει κατ' ευθείαν το μάτι πάνω του (κατάλαβα πως υπήρχε αφότου άρχισα να κάνω "βόλτες" με το scroll wheel του mouse). Ίσως να φταίει πως είναι και ακριβώς το ίδιο χρώμα με το sidebar οπότε το πήρα σαν background ή κάτι τέτοιο.
Τότε πρέπει να την κάνω πιο μεγάλη την scrollbar. Επίσης τα κουμπιά < > θα τα μεταφέρω και πάνω στις εικόνες, αριστερά και δεξιά.
burnmind έγραψε:- Και πάλι στο top menu, θα προτιμούσα να βλέπω στον χάρτη κατ' ευθείαν που είναι ένα εστιατόριο (χωρίς να ανοίγουν οι πληροφορίες του) απλά με hover.
Μπορώ εύκολα να κάνω να αναπηδά το αντίστοιχο marker στο hover. Βέβαια, όταν ένα marker δεν βρίσκεται στην ορατή περιοχή, θα πρέπει να γίνεται focus προς τα εκεί.
burnmind έγραψε:- Δεν υπάρχει search (πχ ξέρω ποιο μαγαζί θέλω και απλά θέλω να βρω τον κατάλογο και το τηλέφωνό του).
Πολύ απαραίτητο, έπρεπε να το έχω κάνει ήδη! :oops:

Ευχαριστώ για τις ιδέες. :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

foodmap.gr

Δημοσίευση από burnmind » 26 Ιαν 2014 18:50

Sermac έγραψε:
burnmind έγραψε:- Το link "επικοινωνία" δε λειτουργεί.
Σε μένα ανοίγει ο προεπιλεγμένος e-mail client. Για δες, ούτε εδώ σου λειτουργεί; (πάτα στο ddpert at otenet.gr)
Δεν έχω email client, οπότε μάλον γι' αυτό δε λειτουργεί κανένα από τα 2. :)
Sermac έγραψε:
burnmind έγραψε:- Στο info window ενός μαγαζιού, προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιο tab είναι επιλεγμένο, ίσως να χρειάζεται να είναι διαφορετικό το χρώμα του active tab.
Το active tab έχει ήδη άλλο χρώμα, αλλά σε κάποιες οθόνες με ρυθμισμένη μικρή τιμή γάμμα, δύσκολα φαίνεται. Πρέπει να βάλω κάποιο πιο φωτεινό χρώμα.
Και στη δική μου φαίνεται, απλά είναι πολύ κοντινό το χρώμα, οπότε δε φαίνεται εύκολα η διαφορά (αυτό έπρεπε να γράψω από την αρχή).
Sermac έγραψε:
burnmind έγραψε:- Και πάλι στο info window, ιδιαίτερα αν καταλήξεις με αρκετά μαγαζιά που δεν δίνουν όλες τις πληροφορίες που θέλεις, τότε πιστεύω πως θα είναι καλό να μην είναι ενεργά τα tabs στα οποία δεν υπάρχει πληροφορία (και φυσικά να έχουν άλλο χρώμα που το υποδηλώνει) ώστε να μη χρειάζεται να γίνονται τζάμπα clicks.
Καλή ιδέα. Βέβαια, το τρίτο tab είναι μισθωμένο από άλλο site και λογικά θα θέλουν να εμφανίζεται το λογότυπό τους ακόμη κι όταν το κουμπάκι είναι ανενεργό.
Λογικό για το 3ο, οπότε ίσως μπορείς να το κάνεις για τα υπόλοιπα μόνο. Βέβαια, ίσως να μην αξίζει τον χρόνο αν είναι σπάνιο το φαινόμενο.
Sermac έγραψε:
burnmind έγραψε:- Στο top menu (αφότου πατήσεις κάποια κατηγορία από το sitebar), το scrollbar είναι μικρό και δεν πέφτει κατ' ευθείαν το μάτι πάνω του (κατάλαβα πως υπήρχε αφότου άρχισα να κάνω "βόλτες" με το scroll wheel του mouse). Ίσως να φταίει πως είναι και ακριβώς το ίδιο χρώμα με το sidebar οπότε το πήρα σαν background ή κάτι τέτοιο.
Τότε πρέπει να την κάνω πιο μεγάλη την scrollbar. Επίσης τα κουμπιά < > θα τα μεταφέρω και πάνω στις εικόνες, αριστερά και δεξιά.
Η αλλαγή στα κουμπιά μάλλον θα είναι καλή κίνηση, για το scrollbar δε ξέρω, μπορεί να φάνηκε μικρό μόνο σ' εμένα οπότε μη τρως τζάμπα χρόνο, περίμενε να δεις αν "παραπονεθεί" και κανένας άλλος.

Τέλος, στην επίσκεψη που έκανα πριν λίγο άργησαν πολύ να φορτώσουν οι markers και υπήρχε απλά ένας κενός χάρτης για αρκετά δευτερόλεπτα. Σκέψου μήπως είναι καλό να μπει κάποιο loading indicator.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

foodmap.gr

Δημοσίευση από alou » 26 Ιαν 2014 20:46

Άλλη μια ιδέα είναι να χρησιμοποιήσεις search radius από το current location του χρήστη, είτε για το κοντινότερο είτε για να ορίσεις delivery range (αν υπάρχει τέτοιο στοιχείο βέβαια).

Πχ, δίνω διεύθυνση (γιατί το ip geolocation είναι ουσιαστικά άχρηστο) και έχω ένα ζωγραφισμένο κύκο (ή απλά τα markers) με ότι καλύπτει το σημείο που βρίσκομαι. Ή κάνω αναζήτηση για τα 10 κοντινότερα εστιατόρια στη διεύθυνσή μου κλπ κλπ.

Άβαταρ μέλους
Sermac

foodmap.gr

Δημοσίευση από Sermac » 29 Ιαν 2014 05:37

burnmind έγραψε: Η αλλαγή στα κουμπιά μάλλον θα είναι καλή κίνηση, για το scrollbar δε ξέρω, μπορεί να φάνηκε μικρό μόνο σ' εμένα οπότε μη τρως τζάμπα χρόνο, περίμενε να δεις αν "παραπονεθεί" και κανένας άλλος.
Έκανα μια αλλαγή και πλέον όταν ο χρήστης κλικάρει κάποιο λογότυπο καταστήματος ή κάποιο marker, τότε το λογότυπο μετακινείται στο κέντρο της ενότητας. Έτσι καταλαβαίνει πιο εύκολα ο επισκέπτης ότι υπάρχει οριζόντιο scroll και γενικά πλοηγείται πιο εύκολα πιστεύω. Αν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις τι εννοώ (μην ξεχάσεις Ctrl + F5).
burnmind έγραψε:Τέλος, στην επίσκεψη που έκανα πριν λίγο άργησαν πολύ να φορτώσουν οι markers και υπήρχε απλά ένας κενός χάρτης για αρκετά δευτερόλεπτα. Σκέψου μήπως είναι καλό να μπει κάποιο loading indicator.
Στην προηγούμενη έκδοση, όλα τα infowindows που εμφανίζονται πάνω στον χάρτη, δημιουργούνταν από την αρχή, μαζί με τα markers. Τώρα το ρύθμισα να δημιουργεί ένα μόνο infowindow όταν γίνεται επιλογή κάποιου καταστήματος. Οπότε πλέον τα markers φορτώνουν αμέσως!

Επόμενη βελτίωση θα είναι να ενημερώνεται η address bar με clean urls, ανάλογα με τα κλικ του χρήστη. Π.χ. foodmap.gr/shop/62/ladokolla. Κι όταν θα φορτώνεται το συγκεκριμένο link, θα ανοίγει ταυτόχρονα το αντίστοιχο infowindow στον χάρτη.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

foodmap.gr

Δημοσίευση από korgr » 29 Ιαν 2014 09:32

Από τις δουλειές που βλέπεις και "ζηλεύεις"!

Άβαταρ μέλους
Sermac

foodmap.gr

Δημοσίευση από Sermac » 03 Φεβ 2014 19:08

&#10003; Αναζήτηση με υποστήριξη autocomplete
&#10003; Ενημέρωση γραμμής διευθύνσεων
&#10003; Λίγο καλύτερο seo
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

foodmap.gr

Δημοσίευση από artemioskas » 03 Φεβ 2014 21:15

Συγχαρητήρια! Εξαιρετική δουλειά!!!
Όπως και οι περισσότερες που μας παρουσιάζεις κατά καιρούς...
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ανδρικά και Γυναικεία Παπούτσια | Personal Blog

Άβαταρ μέλους
Insurer

foodmap.gr

Δημοσίευση από Insurer » 03 Φεβ 2014 21:49

Πράγματι πολύ καλή δουλειά συγχαρητήρια.
Εάν άλλαζα κάτι, αυτό θα ήταν η αριστερή στήλη που έχει το logo + navigation, πιστεύω πιάνουν πολύ χώρο. Εάν το έβαζες top ή footer και να εμφανίζονταν στην θέση του (αριστερά) τα αποτελέσματα ίσως να ήταν πιο πρακτικό.

Άβαταρ μέλους
Sermac

foodmap.gr

Δημοσίευση από Sermac » 03 Φεβ 2014 23:28

Σε τι ανάλυση το βλέπεις;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Insurer

foodmap.gr

Δημοσίευση από Insurer » 04 Φεβ 2014 00:00

1920x1080
το serresmap το έχεις δει; κάτι τέτοιο εννοώ