Πώς σας φαίνεται? Απόψεις?

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
filippos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filippos13 » 24 Ιουν 2013 10:58

Γεια σας!!! Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες και προτάσεις για βελτιστοποίηση της παρακάτω σελίδας: www.smart-power-design.com .
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 24 Ιουν 2013 12:35

Προσωπικά δεν μου αρέσει το θέμα, είναι πολύ minimal για τα γούστα μου συν ότι δεν υπάρχει πολύ περιεχόμενο για να γεμίσει το site και αυτή η ασπρίλα χτυπάει άσχημα.

Επίσης θέλει δουλίτσα η μετάφραση του opencart και σου έχει ξεφύγει και ένα seperator στο μενού πριν το photo gallery.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 24 Ιουν 2013 12:46

Βάσει της φύσης του προϊόντος θα έπρεπε να φτιάξεις κάτι πολύ εντυπωσιακό/ψαρωτικό με φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης που να αναδεικνύουν το προϊόν.

Αυτό που έφτιαξες θα ήταν καλό για εταιρική ιστοσελίδα μικρομεσαίας εταιρείας.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 24 Ιουν 2013 13:41

Γιάννη magento όχι opencart αν δεν κάνω λάθος.

Συμφωνώ με τον Ανδρέα, μιλάς σε κάποιον που έχει μια καψούρα με το αυτοκίνητό του και θέλει να το κάνει πιο "δικό του". Αν δεν τον βάλεις σε αυτό το mood δεν θα πουλήσεις όσο θα μπορούσες, αν μη τι άλλο.

filippos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filippos13 » 24 Ιουν 2013 13:53

Συμφωνώ μαζί σου alou αλλά το θέμα είναι πώς να τους κερδίσεις... Είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. Επίσης, σχεδιάζω το site με WP, καθώς το βρίσκω πιο καλό, πιο ανανεώσιμο και πιο εύχρηστο. Απλά δεν έχω βρει ένα καλό theme free έστω και με πληρωμή αρκεί να μου δίνει καλά στοιχεία. Μια άλλη απορία που έχω είναι κάτι security plugins σε τι ακριβώς χρησιμεύουν?

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 24 Ιουν 2013 14:17

Ξεκινάω από αυτό που μου έρχεται στο μυαλό σαν ιδανικό. Το αν θα γίνει σε WP ή σε οτιδήποτε άλλο, τι κάνουν τα διάφορα plugin κλπ θα το αποφασίσεις ανάλογα με τις γνώσεις, το χρόνο και το χρήμα που θα διαθέσεις.

Αν οι διαθέσιμες φωτο είναι (και είναι σημαντικό να είναι) πολύ καλές και ξεγυρισμένες, πας σε μαύρο ή γενικά σκούρο BG. Δεν έχεις copy, έχεις εικόνα να αναδείξεις και ταιριάζει περισσότερο σε αυτό το προϊόν.

(δεν ξέρω λεπτομέρειες των προϊόντων, υποθετικά όμως:)
Επιλέγω μοντέλο + χρώμα αυτοκινήτου. Το βλέπω σε full width εικόνα και τα αυτοκόλλητα πάνε και κάθονται ανάλογα με την επιλογή μου στα κατάλληλα σημεία - βλέπω δηλαδή πως θα γίνει το αυτοκίνητό μου.

Πιθανώς, αν υπάρχει η δυνατότητα, επιλέγω κάποιο customization στα προϊόντα και το βλέπω.

Δίνω το email μου και μου έρχεται photo με συνοδευτικό περιεχόμενο για να ψηθώ μετά, αν δεν αγοράσω επιτόπου.

Φτιάχνω 2 - 3 εναλλακτικά και στέλνω τα link σε 5 φίλους, να μου πουν γνώμη πως να το κάνω (viral)

και πολλά άλλα, πάντως όχι έτσι που είτε πουλάς κάλτσες είτε σεντόνια είτε αξεσουάρ αυτοκινήτου έχεις την ίδια αίσθηση.

filippos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filippos13 » 24 Ιουν 2013 14:42

alou έγραψε:Ξεκινάω από αυτό που μου έρχεται στο μυαλό σαν ιδανικό. Το αν θα γίνει σε WP ή σε οτιδήποτε άλλο, τι κάνουν τα διάφορα plugin κλπ θα το αποφασίσεις ανάλογα με τις γνώσεις, το χρόνο και το χρήμα που θα διαθέσεις.

Αν οι διαθέσιμες φωτο είναι (και είναι σημαντικό να είναι) πολύ καλές και ξεγυρισμένες, πας σε μαύρο ή γενικά σκούρο BG. Δεν έχεις copy, έχεις εικόνα να αναδείξεις και ταιριάζει περισσότερο σε αυτό το προϊόν.

(δεν ξέρω λεπτομέρειες των προϊόντων, υποθετικά όμως:)
Επιλέγω μοντέλο + χρώμα αυτοκινήτου. Το βλέπω σε full width εικόνα και τα αυτοκόλλητα πάνε και κάθονται ανάλογα με την επιλογή μου στα κατάλληλα σημεία - βλέπω δηλαδή πως θα γίνει το αυτοκίνητό μου.

Πιθανώς, αν υπάρχει η δυνατότητα, επιλέγω κάποιο customization στα προϊόντα και το βλέπω.

Δίνω το email μου και μου έρχεται photo με συνοδευτικό περιεχόμενο για να ψηθώ μετά, αν δεν αγοράσω επιτόπου.

Φτιάχνω 2 - 3 εναλλακτικά και στέλνω τα link σε 5 φίλους, να μου πουν γνώμη πως να το κάνω (viral)

και πολλά άλλα, πάντως όχι έτσι που είτε πουλάς κάλτσες είτε σεντόνια είτε αξεσουάρ αυτοκινήτου έχεις την ίδια αίσθηση.
Αυτό με το customization πραγματικά είναι πολύ καλό! Ξέρεις όμως τρόπο να υλοποιηθεί? Προφανώς τέτοιο plugin δεν υπάρχει... Σωστά?
Quality Smart tuning for your Smart Fortwo at:
www.smart-power-design.com

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 24 Ιουν 2013 15:13

Υπάρχουν server side και js libraries που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να το φτιάξεις, έτοιμο δεν έχω κάτι στο μυαλό μου να σου πω.

Αν προχωράς με κριτήριο τι υπάρχει έτοιμο σαν plugin για το τάδε cart, θα υποστείς τις συνέπειες του 'σωρού'.

filippos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filippos13 » 24 Ιουν 2013 17:33

Τι εννοεις σωρο? Δεν ειναι απαραιτητο να το βρω σε plugin. Απλα τι θα χρειαζομουν για την υλοποιηση του.
Quality Smart tuning for your Smart Fortwo at:
www.smart-power-design.com

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 24 Ιουν 2013 18:22

Θα χρειαστείς μια server side library για image manipulation:
http://php.net/manual/en/book.image.php

και javascript για user interaction και ajax calls.

Η λογική είναι ότι στην αλληλεπίδραση με τον χρήστη, μέσω javascript, μαθαίνεις τι θέλει, το έχεις κωδικοποιήσει, το στέλνεις και ζητάς από την php / gd library να σου το φτιάξει και το φορτώνεις με ajax στον χρήστη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης