Προτάσεις για renderer

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Babis99

Προτάσεις για renderer

Δημοσίευση από Babis99 » 10 Ιαν 2013 20:16

Γεια σας, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω ξεκινήσει και φτιάχνω ταινίες μικρού μήκους με το 3ds max 2012. Αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το mental ray, αργεί πάρα πολύ, ειδικά αν η σκηνή έχει μέσα νερό. Δεν γίνεται να περιμένω 3 και 4 μήνες για να τελειώσει μία ταινία 3 λεπτά. Αν πάλι χρησιμοποιήσω τον quiksilver, όλα τα βγάζει καλά και σχετικά γρήγορα αλλά όπου έχουμε γυαλάδες και νερά, τα μαυρίζει... :pint:
Έχω ακούσει για τον V-ray ότι είναι λίγο πιο γρήγορος από τον mental ray με τα ίδια σχετικά αποτελέσματα. Ποια είναι η γνώμη σας? Προτείνετέ μου αν θέλετε μερικούς renderer.

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
thanulee

Προτάσεις για renderer

Δημοσίευση από thanulee » 03 Φεβ 2013 23:11

Vray δαγκωτο! Eιδικα για εσενα που εισαι νεος χρηστης θα σε βοηθησει αρκετα. Ολοι οι ρεντερερς εχουν την ιδια ποιοτητα σχεδον αρκει να ξερεις να τους χειριστεις σωστα μη μπαινεις στη διαδικασια συγκρισης ειναι καθαρα θεμα επιλογης και συνηθειας. Aπλα καποιοι ειναι πιο απλοι απο τους αλλους και πιο συμβατοι γενικοτερα. Vray και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο πολλες αποψεις ( ειμαι πρωην Mental ray user :P )[/img]

DimitriX

Προτάσεις για renderer

Δημοσίευση από DimitriX » 22 Φεβ 2013 02:46

Animation και Vray θα φας αρκετο καιρο σε Rendering, εαν εισαι καλος στο σετταρισμα του φωτος μπορεις να το κρατησεις σε MR και να εχει πιο γρηγορο χρονο στο rentering εαν δεν εχεις προβλημα με το χρονο και εχεις και καλο μηχανιματακι, βαζε το καθε βραδυ. Περιμενουμε WIP.

Άβαταρ μέλους
Babis99

Προτάσεις για renderer

Δημοσίευση από Babis99 » 01 Μαρ 2013 13:13

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Επισκευές και κατασκευές ηλεκτρονικών συσκευών
Κινηματογραφική παραγωγή - επεξεργασία video
http://www.digi-tech.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες