Συμβουλες καριερας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
snik
Επικοινωνία:

Συμβουλες καριερας

Δημοσίευση από snik » 23 Αύγ 2014 14:02

Καλησπερα παιδια, μετα απο περιπου ενα χρονο απουσιας ξαναρχομαι στο φορουμ. Επειδη ειμαι εκτος της αγορας του web design εδω και περιπου 1μιση χρονο θα ηθελα την αποψη σας σε μερικα πραγματα.

Ειμαι 25 χρονων ειχα τελειωσει ενα ΙΕΚ πληροφορικης, με προσωπικο διαβασμα ειχα μαθει html, css, photoshop και ειχα καταφερει να φτιαχνω τα δικα μου templates, να τα κοβω στο photoshop και να τα προσαρμοζω σε joomla και wordpress. Απο php και mysql εχω πολυ βασικες γνωσεις αλλα αυτο μπορει να διορθωθει. Ειχα στησει καπου στα 10 sites οπου καποια ηταν με ετοιμο template και καποια με κατασκευασμενο απο το 0. Δουλευα σαν freelancer για 2μιση χρονια περιπου και καποια στιγμη μου εγινε προταση για μια δουλεια (Υπευθυνος εξαγωγων) ασχετη με το αντικειμενο μου αλλα μονιμη οποτε την δεχτηκα.

Στην συγκεκριμενη εταιρια ειμαι 1μιση χρονο περιπου αλλα επειδη δεν υπαρχουν αρκετα χρηματα για να λειτουργησει σωστα ο τομεας μου υποθετω οτι τους επομενους μηνες θα αποχωρησω, οποτε ψαχνομαι λιγο τι θα κανω απο εκει και περα.

Θα ηθελα να μαθω τι γινεται στον χωρο του web design αυτην την στιγμη, πως ειναι τα πραγματα; Πως ειναι απο πλευρας ανταγωνισμου και τιμων; Ενδεικτικα ακουγα κατι 500 ευρω για e-shop και μου επεσαν τα μαλια, οπου θελω να πιστευω οτι θα ειναι σαν αυτους που εφτιαχναν site οταν ασχολουμουν με 200 ευρω και μετα ηθελαν να το στησει καποιος παλι απο την αρχη.
www.snik.gr My personal Portfolio!

ALR
Honorary Member

Συμβουλες καριερας

Δημοσίευση από ALR » 25 Αύγ 2014 23:14

Ότι ίσχυε πριν απο 2 χρόνια ισχύει και τώρα, με τους ίδιους αλεξιπτωτιστές και τους ίδιους που πουλάνε στη λαϊκή ιστοσελίδες, αλλά και τους ίδιους που τις πουλάνε ακριβά χωρίς να προσφέρουν αντίστοιχη αξία.

Δεν άλλαξαν και πολλά.

Το θέμα είναι εσύ τι μπορείς να κάνεις και που μπορείς να μπεις στην αγορά.

Η αγορά υπάρχει εκεί και σε περιμένει.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Συμβουλες καριερας

Δημοσίευση από getpaidgr » 27 Αύγ 2014 08:51

Φίλε snik σου έχω στείλει pm, γιατί αναζητώ άτομα με το δικό σου προφίλ για συνεργασία...

Η συμβουλή μου φίλε, πάντως είναι να ακολουθήσεις αυτό που αγαπάς και αυτό στο οποίο είσαι ικανός με όλες σου τις δυνάμεις. Μπορεί να τα βρεις και δύσκολα, αλλά δεν θα το μετανιώσεις.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συμβουλες καριερας

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Αύγ 2014 16:19

Εγώ είμαι της άποψης να το γυρίσεις σε εφαρμογές για κινητά. Με 10 καλά site το χρόνο δε λέω μπορείς να ζεις...αν πιάσει όμως μια εφαρμογή των 0.99 και την κατεβάσουν 100 εκατομμύρια άτομα ζεις για αρκετά χρόνια μόνο από αυτό.

Οι περισσότερες εφαρμογές πλέον βασίζονται σε HTML5. Διάβασε jQuery mobile και AngularJS και ξεκίνα!

Η νέα γενιά δεν κάθεται πια στα PC, όλη την ώρα ασχολούνται με το κινητό.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης