αγορα απο το εξωτερικο...και στην γωνια το τελωνειο...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 05 Ιουν 2014 19:54

καλησπέρα σε ολη τη καλη παρεα.
θα ηθελα να ανοιξω ένα θεμα που εχει να κανει με αγορες από το εξωτερικο,που όμως το τελωνειο μας ,τις κανει τελικα ασυμφορες!
με αφορμη την θεληση μου να αγορασω κατι από το εξωτερικο λογω πολύ χαμηλου κοστους απ ότι θα το αγοραζα από εδώ... σκεφτηκα να ρωτησω και στο φορουμ ,εδώ, αν εχει καποιος εμπειρια περι αγορων και τελωνειων.
δεν είναι τραγικο να αγοράζεις κατι από ΗΠΑ/Κινα/Ινδια που η τιμη του μπορει να φτανει τα 500 ευρω... (το ιδιο προιον εδώ να στοιχιζει ανω των 1000... ) και τελικα αν κανεις το λαθος να το αγορασεις απ εξω να πληρωσεις ισως αλλα τοσα οσα στοιχιζει το ιδιο το προιον σε τελωνειο;
η ελευθερη αγορα υπαρχει; και με ποιο κριτηριο αποφασιζουν καποιοι να κοστολογουν τα προιοντα στο διπλασιο της τιμης τους για να εκτελωνιστουν στο ελλαντα;
υπαρχουν καποια τρυκ ώστε να αποφυγεις τελωνειο; την πληρωμη του τελωνειου εννοω,απο χωρες εκτος ε.ε.
εχω συνομιλια με έναν ινδο μεσω ebay (εταιρεια στην ινδια) ο οποιος προσπαθει να με πεισει ότι υπαρχει μια εταιρεια logistics που φερνει από ινδια στην ελλαδα προιοντα, η οποια πληρωνει αυτή η ιδια τους δασμους και γενικα όλα τα εξοδα τελωνειου. απλά θα πρεπει να πληρωσω αρκετα περισσοτερα για τα εξοδα μεταφορας. κατι που είναι και παλι πιο συμφερον.
αν εχει καποιος εμπειρια πανω σε αυτό το θεμα θα με βοηθησει πραγματικα πολύ.
ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 05 Ιουν 2014 20:48

Οτιδήποτε εκτός ΕΕ περνάει τελωνείο και πληρώνεις δασμούς. Αυτό που εννοείς εσύ με τον όρο ελεύθερη αγορά, υπάρχει μόνο για συναλλαγές εντός ΕΕ και ήταν και ένα από τα πλεονεκτήματα της ΕΕ για τις προς ένταξη χώρες.

Το τελευταίο εξάμηνο έχω παραγγείλει από ΗΠΑ, Κίνα και Ιαπωνία, μέσω Ebay προϊόντα 50-100€ και δεν πλήρωσα σε κανένα δασμούς.

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη συσκευασία του πακέτου και τη γράφει πάνω, καθώς και τη όρεξη θα έχει ο εκάστοτε υπάλληλος που θα το πιάσει στα χέρια.

Άβαταρ μέλους
webgift
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webgift » 06 Ιουν 2014 13:25

gigenis έγραψε:Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη συσκευασία του πακέτου και τη γράφει πάνω, καθώς και τη όρεξη θα έχει ο εκάστοτε υπάλληλος που θα το πιάσει στα χέρια.
Αυτό ακριβώς έχω καταλάβει και εγώ από γνωστούς και φίλους που έχουν κάνει παραγγελίες είτε εντός ΕΕ είτε εκτός.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 07 Ιουν 2014 21:59

gigenis έγραψε:Οτιδήποτε εκτός ΕΕ περνάει τελωνείο και πληρώνεις δασμούς. Αυτό που εννοείς εσύ με τον όρο ελεύθερη αγορά, υπάρχει μόνο για συναλλαγές εντός ΕΕ και ήταν και ένα από τα πλεονεκτήματα της ΕΕ για τις προς ένταξη χώρες.

Το τελευταίο εξάμηνο έχω παραγγείλει από ΗΠΑ, Κίνα και Ιαπωνία, μέσω Ebay προϊόντα 50-100€ και δεν πλήρωσα σε κανένα δασμούς.

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη συσκευασία του πακέτου και τη γράφει πάνω, καθώς και τη όρεξη θα έχει ο εκάστοτε υπάλληλος που θα το πιάσει στα χέρια.
Για 50 - 100 ευρώ ακόμα και να περάσει τελωνείο, θα είναι πολύ λίγα τα χρήματα, αλλά συνήθως δεν περνάει αν η αποστολή γίνεται με USPS.
Από εκεί και πέρα όντως, είναι ότι του φανεί του λωλοστεφανή :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 09 Ιουν 2014 12:34

Μακρια απο κουριερ :hammer:
Παραγγειλα κατι κατω απο 80 ευρω με DHL και οταν καλεσα στο τελωνειο μου εδωσαν το τηλεφωνο του εκτελωνιστη τους. Εκεινος ζητησε 150 ευρω... Γνωστο θεμα πλεον στα φορουμ αυτο με την DHL.
Απλα αναγκαστηκα να το αφησω.
Ο,τι θελεις παραγγειλε το με EMS απο Κινα.

LukePapa

Δημοσίευση από LukePapa » 06 Αύγ 2014 20:31

Στον πατέρα μου έστειλαν ένα laptop αξίας 300 δολαρίων από Αμερική σαν δώρο με κανονικό ταχυδρομέιο και τελικά πλήρωσε 160 ευρώ στο τελωνείο. Βέβαια ο συγγενής που το έστειλε αν και έγραψε στο κουτί ότι ήταν δώρο, το κουτί είχε πάνω το λογότυπο της εταιρίας του κλπ, οπότε και τράβηξε τη προσοχή των τελωνίων. Πάντως πολλοί vendors σε ebay και τέτοια αλλά και εταιρίες τις άπω Ανατολής που ασχολούνται με το e-commerce γνωρίζουν πολλά τερτίπια για την αποφυγή των τελωνείων όταν στέλνουν σε ΕΕ και άλλες χώρες. Αν ο vendor σου ξέρει τι κάνει, πιθανότατα θα τη σκαπουλάρεις. Πάλι ρίσκο θα είναι, αλλά σαφώς μικρότερο!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες