Firefox 29 Sucks

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Μάιος 2014 21:00

Το γνωρίζω αυτό και το έχω σχολιάσει ανάλογα στο πρώτο post μου :P (απλά δεν αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο addon γιατί είναι γενικότερο το πρόβλημα με αυτή την λογική που προσπαθούν να μας περάσουν)

Θεωρώ μέγιστη μαλακία να πρέπει σε κάθε Update να βάζω και από ένα addon για να διατηρήσω το functionality/usability/UI του FF.

Δεν είναι λύση αυτό. Αν μεθαύριο δηλαδή το αλλάξουν πάλι δεν δεν υποστηρίζεται κανένα addon να κρατήσει τον FF όπως ξέραμε τι θα κάνουμε; (και έχει γίνει με αρκετά addons ουκ ολίγες φορές από τότε που ξεκίνησε το suckfest με το νέο versioning και τα 2μηνιαία updates)

Και να το θέσω αλλιώς, γιατί θα πρέπει πόσοι χρήστες (προς το παρόν όσους έχω ρωτήσει ούτε ένας δεν του άρεσε αυτό το update οπότε θεωρώ την πλειοψηφία) να περνάνε addons για να κρατήσουν τον FF, όπως τον μάθανε και αγαπάνε;
Και γιατί όσοι θέλουν Chrome UI στον FF να μην βάλουν αυτοί ένα τέτοιο addon να το κάνουν κλώνο του Chrome;

Πραγματικά πέρα από την ματαιοδοξία της Mozilla να γίνει Chrome, δεν βλέπω άλλο λόγο να χαλάσουν κάτι που ήταν κοινά αποδεκτό από όλους τους χρήστες του FF.

Συν ότι το δοκίμασα το εν λόγω addon σε FF που έκανα το λάθος να τον κάνω update και ΔΕΝ επαναφέρει ακριβώς το ίδιο το UI.
Όπως αντίστοιχα τότε η status/addon bar ΔΕΝ είναι ακριβώς η ίδια με την παλιά κλασσική Status bar...
Οι διαφορές είναι μικρές, αλλά είναι αυτές που σε κάνουν να νομίζεις ότι έχεις ανοίξει απομίμηση του FF. Χάλια.

Συν ότι σε νέο installation πρέπει να κάθεσαι μία ώρα να αλλάζεις τα πάντα στο UI για να έρθει στο παλιό καλό FF 3.5. Από όπου και να το πιάσω είναι αίσχος όλο το πράγμα...

Btw, έπεσε το μάτι μου τις προάλλες και σε αυτό: http://thehackernews.com/2014/05/mozill ... refox.html

Κατά τα άλλα ο browser που φτιάχτηκε για «εμάς» :hammer:
Βγάζει το πραγματικό της πρόσωπο και η Mozilla. Σαν να βλέπω επανάληψη της ιστορίας αλά Google - Don't be evil my ass :P

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από cpulse » 19 Μάιος 2014 21:16

Εντωμεταξύ η μεγάλη εικόνα είναι ακόμα χειρότερη. Ο FF κυνηγάει τον Chrome, και ο Chrome κυνηγάει τη φιλοσοφία της Apple στο design. Η οποία Apple κυνηγάει τη Microsoft (metro design ή flat design).

Το χαρακτηριστικό του window χωρίς πλαίσιο προέρχεται από την Apple. Επίσης στην ίδια κατεύθυνση πάει και το Ubuntu εδώ και κάμποσο καιρό.

Γενικά υπάρχει εξέλιξη. Η γνώμη μου είναι οτι όλα αυτά είναι μόδες. Θα ξαναγυρίσει ο τροχός :)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Μάιος 2014 08:46

ο Chrome κυνηγάει τη φιλοσοφία της Apple στο design.
O chrome απο που κι ως που κυνηγάει το design της Apple? Ασχετα το ενα με το άλλο.
Ο chrome σε θεματα design δεν εχει καμια σχεση με τον safari. (Το λεω μιας και τα χρησιμοποιω αναγκαστικά και τα δύο, το safari στο OS X και το chrome στα 7)
Η οποία Apple κυνηγάει τη Microsoft (metro design ή flat design).
Ειναι χαρακτηριστικό της εποχής αυτο, και καλα θα κάνουν ΟΛΟΙ να το υιοθετήσουν μιας και ο
NO 1 λόγος ειναι το οτι επιτυγχάνεται πολυ λιγότερη κατανάλωση των resources ενως μηχανήματος.
Εγω προσωπικά ειμουν κατα των ηλ!θ!ων εφφε που ξεκίνησαν να πλασάρουν τα windows vista με τα κολοκύθια aero και που το συνεχιζουν εως και σημερα. Αντίθετα, η Apple στο OS X εχει να κανει ανανέωση το UI εδω και 12 χρόνια !! Και όμως, ειναι ακόμα πολυ βολικό και δε κουράζει τον χρήστη.
Το desing του iOS 7 μαρεσε, windows phone δεν εχω δουλεψει για να μπορω να ξερω κατα πόσο μοιάζουν αυτα τα δυο UI.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από cpulse » 20 Μάιος 2014 13:44

Το έγραψα στη δεύτερη πρόταση. Γενικά τα windows είχαν από την αρχή τους κάμποσες προδιαγραφές. Θυμάμαι πολύ παλιά, κάπου το 1990, αν ήθελες να λες οτι το πρόγραμμα σου είναι συμβατό για MS Windows έπρεπε να τηρείς ένα κάρο ηλίθιους κανόνες. Πχ να έχεις οπωσδήποτε μενού, το πρώτο να είναι το "File" το οποίο πρέπει να περιέχει τουλάχιστον τις επιλογές Open, Save, Save as, Exit. Ακόμα και σε προγράμματα που δεν άνοιγαν αρχεία. Δεν θυμάμαι κι αν οπωσδήποτε έπρεπε να χεις και το Help.

Η Apple από την άλλη πλευρά θέλει να μην έχεις τίποτα. Ακόμα και το menu πρέπει να είναι στην πάνω μπάρα. Ούτε καν πλαίσια για resize του window δεν θέλουν να έχεις. Για να είμαστε δίκαιοι, και η Apple έχει design guidelines για UI, αλλά τα λέει σαν προτάσεις.

Το Chrome από αυτά τα δύο άκρα πήγε καρφωτά στη φιλοσοφία της απλοποίησης, η οποία μέχρι πρόσφατα ήταν σχεδόν αποκλειστικότητα της Apple. Άλλα interfaces, κυρίως από το linux, σχεδόν όλα ήταν τίγκα στα κουμπάκια. Γι αυτό λέω οτι μοιάζει στην Apple.

Σχετικά με τα άλλα φίλε Κόνορα, εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου όλα αυτά τα υπερ απλουστευμένα σχέδια. Το aero της Microsoft μου άρεσε πάρα πολύ, και είναι σίγουρο οτι θα ξαναγυρίσουμε εκεί. Ήδη στο iOS όταν ανοίγεις τα βοηθητικά panels (notification panel και media panel) έχουν το θαμπό background όπως εκείνο του Aero. Εγώ νομίζω οτι αυτή η μόδα εξυπηρετεί στην εποχή μας γιατί δεν υπάρχουν ξεκάθαρα guidelines για μεγέθη οθονών, οπότε όσο πιο απλό το design τόσο ευκολότερα κάθεται σε μεταβλητό/άγνωστο resolution οθόνης. Επίσης βολεύει γιατί ακόμα οι μικροσυσκευές δεν έχουν τα μεγαθήρια CPU των desktop υπολογιστών. Όταν αρχίσουν να κατασταλλάσουν οι προδιαγραφές στα μεγέθη οθονών και υπάρχουν και δυνατότητεροι επεξεργαστές τότε θα ξαναγυρίσουμε στα παλιά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Οκτ 2014 13:43

Δεν είναι γαμάτο να κάνεις update στην τελευταία έκδοση και ξαφνικά να σταματάνε να δουλεύουν τα μισά https sites με self-signed certificate;
Rapid Release Cycle rules ε;;; :kaloe:

Well done Mozilla!

Ένας χαρούμενος χρήστης FFv28 που συνεχίζουν να του ανοίγουν όλα τα https sites :lol:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από giannis17 » 17 Οκτ 2014 13:57

Ίσως το έκαναν επίτηδες για να ξεφορτωθούν τους τσαμπατζήδες :kaloe:
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Οκτ 2014 14:22

Ναι είναι η νέα προπαγάνδα που ξεκίνησε η Google και το σκυλάκι της η Mozilla αντιγράφει πιστά.

Και καλά αν μπεις σε site με self-signed certificate ο Chrome βγάζει παντελώς παραπλανητικό μήνυμα:
Your connection is not private

Attackers might be trying to steal your information from example.com (for example, passwords, messages, or credit cards).
f**** manipulators εκεί στην Google, το self-signed cert δεν έχει να κάνει με το αν είναι «private» το connection (whatever the f**** that means).

Το signed με το self-signed cert δεν έχουν καμία διαφορά στο encryption. Το ίδιο encrypted περνάνε τα δεδομένα.
Το signed cert απλά πιστοποιεί ότι είναι αυτός που λέει ότι είναι και τίποτα παραπάνω. Simple as that. Και αυτό δεν λέει πολλά από μόνο του ούτως ή άλλος (πχ αν εγώ ο κακός hacker βρω κανένα rogue CA που κάνει sign ότι του κατέβει πάει περίπατο η πιστοποίηση)

Οπότε στην περίπτωση του FF (πριν τον διαλύσουν) έκανες accept το self-signed cert, είχες κανονικά encrypted connection και έπειτα, αν όντως κάποιος πήγαινε να κάνει MITM ή οτιδήποτε πήγαινε να σκαλίσει το cert, έβλεπε την αλλαγή και σου πέταγε το σχετικό warning να κάνεις accept το νέο certificate.
Όχι o πιο user-friendly τρόπος, αλλά τουλάχιστον με λίγο συμμάζεμα στο UI μπορείς να δώσεις στον τελικό/απλό χρήστη να καταλάβει τι σημαίνουν αυτά.
Οπότε και να παίζει SECURELY με self-signed certs, και να γνωρίζει αν μετά πάει να πέσει θύμα MITM.

Πάνε να αλλάξουν την σημασία όπως τους βολεύει. Λες και έχουν κάνει συμφωνία με τους CA ένα πράμα... Αηδία.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από nbc » 17 Οκτ 2014 15:08

Όντως, ότι πιο εκνευριστικό υπάρχει περί του Web. Δεν εξηγείται αλλιώς, οι browse-άδες τα παίρνουν από τις CAs.

Η μέγιστη ειρωνεία είναι πως στα non-ssl sites σε αφήνουν να δώσεις στοιχεία και να κάνεις login δίχως την παραμικρή ειδοποίηση, ενώ στα self-signed σου λένε για privacy και attackers πριν καν μπεις στη σελίδα. Έλεος!!!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από korgr » 17 Οκτ 2014 15:56

https://www.startssl.com/?app=1

Και free και δεν παραπονιέται κανένας browser

πχ https://odyssey.webpage.gr/new/gr/

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Οκτ 2014 16:00

Δεν είναι λύση αυτό.

Τα self-signed certificates είναι legit από κάθε άποψη. Αυτή τι στιγμή οι browsers παραπλανούν τους χρήστες βασιζόμενοι στην άγνοια τους για να πουλήσουν certificates οι CAs ενώ ΔΕΝ είναι απαραίτητο.

Αν μεθαύριο το Ισραηλίτικο startssl κλείσει ή το φάνε τι θα γίνει;

Δεν μπορεί να εξαρτιέσαι από μία free υπηρεσία.
Να βάλουμε και τα site μας σε κανένα geocities; :lol:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από korgr » 17 Οκτ 2014 16:14

Cha0s έγραψε: Να βάλουμε και τα site μας σε κανένα geocities; :lol:
:lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Re: Firefox 29 Sucks

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Νοέμ 2017 19:16

Και ήρθε το τέλος του Firefox όπως τον ξέραμε. Τους πήρε 3 χρόνια από τον προηγούμενο chrome-εμετό, αλλά κατάφεραν και του γάμησαν εντελώς το σπιτάκι πλέον.

Να χέσω την αύξηση της ταχύτητας όταν πλέον αυτό το πράγμα ΔΕΝ είναι firefox. Χωρίς addons ο firefox είναι απλά μία chromeοποιημένη μπούρδα.

F@ck Mozilla. RIP Firefox.

PS: Να που είχα δίκιο με το Startssl. Έχει γίνει blacklist από FF/Chrome. Τουλάχιστον μία θετική εξέλιξη σε αυτόν τον τομέα είναι το Let's Encrypt.
10 βήματα πίσω, 1 μπροστά. Ι love how technology keeps 'evovling'...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Νοέμ 2017 19:34

Αναφέρεσαι στην έκδοση 57 που μόλις έκατσε στον υπολογιστή μου;
Μεγάλη αλλαγή βλέπω στο interface, αλλά δεν έχω δει πώς είναι ο Chrome τώρα τελευταία...
Κι ο Opera όμως είναι μια χαρά νομίζω σε θέματα μνήμης...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 16 Νοέμ 2017 20:09

Μια λίστα με τα διάφορα εξτένσια, και το αν θα μετατραπούν σε webextension, και κάποιες προτεινόμενες εναλλακτικές :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Re: Firefox 57 Sucks?

Δημοσίευση από cordis » 17 Νοέμ 2017 14:29

Firefox 57 ήρθε κι εμένα χωρίς να με ρωτήσει, αλλά γενικά μου αρέσει.

σε γενικές γραμμές δεν του είχα πολλά addons γι' αυτό ίσως να μη μου φαίνεται κακός. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης