Μηδενικά έσοδα από site με ενοικιαζόμενα δωμάτια

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 26 Μαρ 2013 09:11

Καλημέρα,

Ετοιμάζω ένα site όπου θα προβάλλονται δωρεάν ενοικιαζόμενα δωμάτια και ξενοδοχεία και η απορία μου είναι η εξής.. Υποχρεούμαι να κάνω έναρξη στην εφορία για κάτι που τουλάχιστον στην αρχή θα μου φέρνει μηδενικά έσοδα..; Σίγουρα ο ποιο ασφαλής τρόπος ενημέρωσης είναι από κάποιον λογιστή το οποίο και θα κάνω, αλλά μέχρι τότε θα ήθελα την γνώμη σας καθώς θεωρώ (πιθανόν εσφαλμένα) ότι το θέμα είναι απλό. Στην περίπτωση πάλι που δεν είναι απλό ευελπιστώ ότι θα μάθω κάτι το οποίο θα με βοηθήσει στην συζήτηση με τον λογιστή.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 26 Μαρ 2013 10:01

αν δεν έχεις έσοδα από αυτό (δλδ αν δεν έχεις χρεώσιμες υπηρεσίες) όχι.

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 26 Μαρ 2013 10:11

alexisitsios έγραψε:αν δεν έχεις έσοδα από αυτό (δλδ αν δεν έχεις χρεώσιμες υπηρεσίες) όχι.
σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,

Αυτήν την εντύπωση είχα και εγώ, αλλά σε μία συζήτηση με τον κουμπάρο μου που ασχολείται με οικονομικά θέματα (δεν είναι όμως λογιστής) μου είπε ότι ακόμα και με μηδενικά έσοδα υποχρεούμαι σε έκδοση μηδενικών παραστατικών και ότι η εφορία θα θεωρεί ότι τα παίρνω μαύρα και η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισε.

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 26 Μαρ 2013 13:44

Αν δεν έχεις έσοδα από διαφήμιση κτλ τότε δεν υποχρεώνεσαι.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 26 Μαρ 2013 14:00

Αν δεν έχεις έσοδα, είναι σαν να γράφεις σε προσωπικό σου blog εμπειρίες από δωμάτια που έχεις πάει...

Άρα δεν κάνεις τίποτα.

Αν δεις ότι πάει καλά κι αποφασίσεις να βγάλεις χρήματα από αυτό, τότε θα πας για έναρξη στην εφορία...

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 26 Μαρ 2013 14:20

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τα post σας.
EneMe έγραψε: Αν δεις ότι πάει καλά κι αποφασίσεις να βγάλεις χρήματα από αυτό, τότε θα πας για έναρξη στην εφορία...
έτσι ακριβώς το σκεφτόμασταν..

Ουσιαστικά τις καταχωρήσεις δεν θα τις κάνουμε εμείς. Ο κάθε ενδιαφερόμενος θα κάνει εγγραφή στο site και θα του ανοίγετε ένα Account. Στην συνέχεια θα ενημερώνει μόνος του τις τιμές και θα έχει την δυνατότητα να ανεβάζει ο ίδιος φωτογραφίες από την επιχείρηση του. Όλα σχεδόν είναι έτοιμα και είμαστε λίγο πριν το publish του site. Επειδή οι καταχωρήσεις θα γίνονται από τους ιδιοκτήτες μήπως αλλάζει κάτι φοροτεχνικά..; Μήπως θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και όρους χρήσεις..; Αυτοί οι όροι χρήσεις πρέπει να γραφτούν από κάποιο νομικό πρόσωπο ή μπορούμε και μεις οι ίδιοι; Πρέπει να ακολουθήσουμε κάποια νομική διαδικασία για να είναι έγκυροι (να κατατεθούν κάπου; Να έχουν κάποια νομική έγκριση; κτλπ)

Ξέρω ότι ίσως να ξεφεύγω λίγο από το αρχικό θέμα αλλά η μία απορία φέρνει την άλλη.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 27 Μαρ 2013 06:45

Απλό ακούγεται αλά νομίζω οτι ειναι πιο περίπλοκο το θέμα. Αν υποθέσουμε οτι τα μοναδικά χρήματα έρχονται μόνο απο διαφημίσεις τότε υποθέτω οτι δεν θα μπορείς να στηρίξειις επιχείρηση με αυτά. Αν χρεώνεις αυτούς που έχουν τα δωμάτια θα πρέπει να κόβειις απόδειξη από τον πρώτο που θα χρεώσεις.

Για τους όρους σε πρώτη φάση που θα λειτουργεί δωρεάν τους γράφεις εσύ με οτι θέλεις να συμπεριλαβεις και τους Αναστάσιος στη σελίδα σου αργότερα αν εισπράξεις χρήματα συνβουλεύεσαι δικηγόρο.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 27 Μαρ 2013 11:14

Όπως είπαν και οι παραπάνω, ο νόμος σε υποχρεώνει να δηλώσεις τα εισοδήματα σου, είτε είσαι μισθωτός, είτε ελεύθερος επαγγελματίας κι εφόσον δεν έχεις κανένα εισόδημα από αυτό δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Αν όμως βγάλεις έστω και ένα ευρώ (από διαφήμιση πχ) τότε είσαι παράνομος!

Δυστυχώς δεν υπάρχει η πρόβλεψη για κάποιον που ξεκινάει τώρα να υπάρχει μια περίοδο χάριτος μέχρι να αρχίσει να έχει εισοδήματα από την ενασχόληση του.

Τέλος να θυμάσαι ότι για να έχει επιτυχία το εγχείρημα σου θα πρέπει να προσφέρεις στους υποψήφιους πελάτες σου κάτι περισσότερο από μια απλή καταχώρηση... επίσης αν περιμένεις να κάνουν μόνοι τους την καταχώρηση της επιχείρησης τους, θα περιμένεις για πολύ καιρό!!

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 27 Μαρ 2013 15:51

gigenis έγραψε: επίσης αν περιμένεις να κάνουν μόνοι τους την καταχώρηση της επιχείρησης τους, θα περιμένεις για πολύ καιρό!!
ωχ μη μου λες τέτοια..!!

κρίνοντας από την υπογραφή σου υποψιάζομαι ότι για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις..

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 27 Μαρ 2013 16:02

Ο Έλληνας "επιχειρηματίας-επαγγελματίας" είναι ιντερνετικά αναλφάβητος... εκτός του ότι θέλει όλα να είναι τζάμπα... θέλει και να γίνονται όλα με ένα κλικ.

Δεν μπορείς να φανταστείς ούτε τι απαντήσεις παίρνω καθημερινά... ούτε τι κουτσές καταχωρήσεις δέχομαι τις οποίες μετά προσπαθώ να διορθώσω γιατί θέλω να κρατήσω τη σελίδα σε κάποιο επίπεδο.

Δεν κάνουν τον κόπο να βάλουν μια φώτο από το ξενοδοχείο τους... και περιμένουν μετά να βρουν πελάτες μέσω ίντερνετ.

Δεν θα πω περισσότερα γιατί βγαίνω εκτός θέματος, αλλά να ξέρεις ότι ο δρόμος που διάλεξες δεν είναι καθόλου εύκολος...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες