Εταιρία Αγγλία ή Κύπρο ή Βουλγαρία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 26 Ιούλ 2012 17:36

εγω παλι νομιζω οτι θα επρεπε να βρεις ενα δικηγορο. ο λογος ειναι οτι ο λογιστης θα σου πει αυτα που θες να ακουσεις οτι σε συμφερει μπορει να τα κανει κτλ. Εγω σκεφτομαι οτι θα επρεπε να βαλεις εναν ανθρωπο να σου πει αν σε συμφερει να κανεις κατι τετοιο η οτι τελικα το να πας βουλγαρια θα σου αποδωσει μετα απο καποια χρονια τοσα χρηματα... Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα...

megsk

Δημοσίευση από megsk » 26 Ιούλ 2012 18:23

ρε παιδιά το να πας σε βουλγαρία συμφαίρει εάν έχεις μια μεγάλη εταιρεία με μεγάλο κύκλο εργασιών και πάνω απο 5-6 υπαλλήλους και κέρδη 50000+. για ατομικές επιχειρήσεις δεν αξίζει καθόλου καλύτερα βρείτε έναν λογιστή ικανό να "μαγιρέψει" λίγο και θα είστε εντάξει...

viper2005

Δημοσίευση από viper2005 » 27 Ιούλ 2012 12:53

trisstann έγραψε:εγω παλι νομιζω οτι θα επρεπε να βρεις ενα δικηγορο. ο λογος ειναι οτι ο λογιστης θα σου πει αυτα που θες να ακουσεις οτι σε συμφερει μπορει να τα κανει κτλ. Εγω σκεφτομαι οτι θα επρεπε να βαλεις εναν ανθρωπο να σου πει αν σε συμφερει να κανεις κατι τετοιο η οτι τελικα το να πας βουλγαρια θα σου αποδωσει μετα απο καποια χρονια τοσα χρηματα... Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα...
οπως και να εχει πρεπει να κανω επιχειρησεις που να ειναι παροχης υπηρεσιων αλλα και ενδοκοινοτικο εμποριο...
must do
megsk έγραψε:ρε παιδιά το να πας σε βουλγαρία συμφαίρει εάν έχεις μια μεγάλη εταιρεία με μεγάλο κύκλο εργασιών και πάνω απο 5-6 υπαλλήλους και κέρδη 50000+. για ατομικές επιχειρήσεις δεν αξίζει καθόλου καλύτερα βρείτε έναν λογιστή ικανό να "μαγιρέψει" λίγο και θα είστε εντάξει...
εγω ειμαι της αποψης οτι το 60 ευρω ΤΕΒΕ της βουλγαριας είναι απειρως καλυτερα απο τα 250 ευρω ΤΕΒΕ της ελλαδος...

αλλα αυτο παλι ειναι η αποψη μου...

οποιος εχει καποια απαντηση στο προηγουμενο ερωτημα μου
θα ηταν more than welcome

thanks

megsk

Δημοσίευση από megsk » 27 Ιούλ 2012 14:10

αν το προβλημά σου είναι τα 250 ευρώ του τέβε τότε νομίζω οτι τόσο θα είναι και οι βενζίνες σου να πας 2 ή 3ς φορές βουλγαρία το χρόνο ή θα είναι η διαφορά για την έδρα που θα έχεις εκεί (εκτός και αν νοικιάσεις εικονικά ή εάν έχεις σπιτι σε βουλγαρία). Βασικά αν όλη η υπόθεση γίνεται για 200 ευρώ δες τι μπορείς να κάνεις για να ρίξεις δικά σου έξοδα ή να αυξήσεις έσοδα σου....

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 27 Ιούλ 2012 14:53

@megsk

Το τέβε (στρογγυλοποίηση) είναι 3000/year αν πληρώνεις 250/month.

Το τέβε βουλγαρία αν είναι 60/month είναι 720 ευρώ. Εννοείται ότι νοικιάζεις εικονικά και ότι μόνο έτσι συμφέρει.
Ακόμα και το κόστος ίδρυσης της εταιρίας να βάλεις + τις 2-3 επισκέψεις που θα κάνεις, πάλι είναι λιγότερα χρήματα.

Μετά ξεκινά ο φόρος. 50000+ ?
To ξέρεις ότι το αφορολόγητο είναι στα 5000?
Μια μικρομεσαία επιχείρηση με 15000+- και με νορμάλ έξοδα ώστε να μην μπει φυλακή από την εφορία σε κάποιο έλεγχο, δεν πρόκειται να πληρώσει κάτω από 1500 ευρώ.
Τι θα πληρώσει στη βουλγαρία;
Γίνονται πραγματάκια

megsk

Δημοσίευση από megsk » 27 Ιούλ 2012 19:15

πολύ απλά ... άλλαξε λογιστή ... αν δηλώνει ένα ελέυθερος επαγγελματίας 15000κέρδη στο ε3, τα κέρδη του είναι τουλάχιστον 25000-30000. Να σε δω στην βουλγαρία πως θα μαζεύεις έξοδα αν ζεις ελλάδα ... οπότε πως θα έχεις δαπάνες άρα θα δηλώνεις ότι κόβεις άρα πιθανόν να πληρώσεις λιγότερο από ελλάδα... στα λόγια εύκολα αλλά οταν θα πας να κάνεις την δήλωση βουλγαρία όλα αλλάζουν...
Στην ελλάδα αυτή τη στιγμή τα πραγματα είναι εξεραιτικά δυσκολα για μισθωτους που δεν μπορούν να κρύψουν . οι ελευθεροι επαγγελματίες αν και είναι δύσκολη η δουλειά και η εύρεση πελατών , μπορούν να κρύψουν εισοδήματα.
Και εφόσον λες για εικονικές ενοικιάσεις που δεν βλέπω να είναι και τόσο εύκολο, αν είναι να παρανομήσεις κάντο και στην ελλάδα και βάλε και άλλον έναν καδ εμπορίου υπολογιστών συναφή και κόψε στους πελάτες σου κάτι τέτοιο για να έχεις καλύτερα τελικά αποτελέσματα.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 30 Ιούλ 2012 13:33

megsk έγραψε:πολύ απλά ... άλλαξε λογιστή ... αν δηλώνει ένα ελέυθερος επαγγελματίας 15000κέρδη στο ε3, τα κέρδη του είναι τουλάχιστον 25000-30000. Να σε δω στην βουλγαρία πως θα μαζεύεις έξοδα αν ζεις ελλάδα ... οπότε πως θα έχεις δαπάνες άρα θα δηλώνεις ότι κόβεις άρα πιθανόν να πληρώσεις λιγότερο από ελλάδα... στα λόγια εύκολα αλλά οταν θα πας να κάνεις την δήλωση βουλγαρία όλα αλλάζουν...
Στην ελλάδα αυτή τη στιγμή τα πραγματα είναι εξεραιτικά δυσκολα για μισθωτους που δεν μπορούν να κρύψουν . οι ελευθεροι επαγγελματίες αν και είναι δύσκολη η δουλειά και η εύρεση πελατών , μπορούν να κρύψουν εισοδήματα.
Και εφόσον λες για εικονικές ενοικιάσεις που δεν βλέπω να είναι και τόσο εύκολο, αν είναι να παρανομήσεις κάντο και στην ελλάδα και βάλε και άλλον έναν καδ εμπορίου υπολογιστών συναφή και κόψε στους πελάτες σου κάτι τέτοιο για να έχεις καλύτερα τελικά αποτελέσματα.
Δεν είναι παράνομο να μην νοικιάσεις και να κάνεις έναρξη στη βουλγαρία. Στο αναλαμβάνει το λογιστικό/δικηγορικό γραφείο και όλα είναι νόμιμα. Στη Βουλγαρία επίσης, μπορείς να κόψεις μισθό στον εαυτό σου ως managing director της ltd εταιρίας σου. Υπάρχουν πάρα πολλοί εύκολοι και νόμιμοι τρόποι να έχεις νόμιμα έξοδα ώστε να ελαφρυνθείς από το φόρο. Δεν λέμε να μην πληρώσεις τίποτα.
Όποιος ψάχνει να μην πληρώσει τίποτα ενώ κερδοφορεί είναι λαμόγιο.
Λέμε να πληρώνεις λογικά ποσά ανάλογα με το εισόδημα σου.

Και στη Βουλγαρία αυτό πιθανότατα γίνεται. Στην Ελλάδα δεν γίνεται με τίποτα.
Γίνονται πραγματάκια

megsk

Δημοσίευση από megsk » 30 Ιούλ 2012 15:10

όλα αυτά που λες τα κάνεις και στην ελλάδα.... το να κόψεις μισθό σε μια οε ή αε είναι το μόνο εύκολο. Το θέμα είναι οτι δεν σε συμφέρει αυτό που λες .... σκέψου οτι το εισοδιμα σου θα αυξηθεί απο μισθό .... και ενώ η εταιρείες φορολογούνται με χαμηλότερο συνελεστη θα φορολογηθείς εσύ με υψηλότερο κλίμακας. Ακόμη θα πληρώσεις και ένσημα που όσα και αν είναι θα είναι σίγουρα ακόμα και στην βουλγαρία 35% (στην ελλάδα είναι 49% ικα τεαμ μικτα νομίζω ή κάπου εκεί κοντά)...
Στην ελλάδα γίνεται να πληρώσεις λογικά ποσά εάν έχεις σωστό λογιστή έαν δεν έχεις πληρώνεις υπερβολικά....

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 30 Ιούλ 2012 18:08

Εγώ συμφωνώ με τον megsk και προσθέτω και κάτι άλλο.

Ρωτήσατε τους πελάτες σας αν θέλουν Βουλγάρικο/Κυπριακό/οτιδήποτε τιμολόγιο και όχι Ελληνικό ?

barca10

Δημοσίευση από barca10 » 30 Ιούλ 2012 18:55

platongr έγραψε: Ρωτήσατε τους πελάτες σας αν θέλουν Βουλγάρικο/Κυπριακό/οτιδήποτε τιμολόγιο και όχι Ελληνικό ?
Τι πρόβλημα να έχουν;

Ίσα ίσα που δεν θα πληρώνουν το ΦΠΑ κατά την αγορά/εισαγωγή των προϊόντων όταν πρόκειται για ΕΕ(/Βουλγαρία).
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιούλ 2012 20:56

πολλοί πελάτες το προτιμούν για τον λόγο που περιγράφει και ο barca10.

δεν το προτιμούν αυτοί που ο τύπος της εταιρείας τους έχει διαδικασία για την ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 30 Ιούλ 2012 22:15

Εγώ πάντως σε όσους έκανα συζήτηση ήθελαν Ελληνικό τιμολόγιο γιατί εκτός από το έξοδο τους ενδιαφέρει και ο ΦΠΑ που εκπίπτει...
Μιλάω βέβαια για μόνιμους συνεργάτες και όχι κάποιον που θα "ψωνίσει" μια φορά και τέλος.

barca10

Δημοσίευση από barca10 » 02 Αύγ 2012 15:45

platongr έγραψε:Εγώ πάντως σε όσους έκανα συζήτηση ήθελαν Ελληνικό τιμολόγιο γιατί εκτός από το έξοδο τους ενδιαφέρει και ο ΦΠΑ που εκπίπτει...
Μιλάω βέβαια για μόνιμους συνεργάτες και όχι κάποιον που θα "ψωνίσει" μια φορά και τέλος.
Το εξηγείς λίγο καλύτερα αυτό; «τους ενδιαφέρει και ο ΦΠΑ που εκπίπτει»
Τι ακριβώς εννοείς; Όταν αγοράζεις από ΕΕ φυσικά και δεν πληρώνεις το ΦΠΑ.
Εικόνα

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 02 Αύγ 2012 15:59

Θέλουν να πληρώνουν λιγότερο ΦΠΑ. Εισπράτουν ΦΠΑ από τους πελάτες τους, κάνουν ένα έξοδο και αφού το κάνουν, θέλουν ελληνικό τιμολόγιο ώστε να μειώσουν το ΦΠΑ που πρέπει να αποδώσουν στο τέλος του μήνα/τριμήνου.

Όταν δηλαδή κάνουν πωλήσεις 200 ευρώ και έχουν να αποδώσουν φπα 46 ευρώ ενώ παράλληλα θέλουν να κάνουν ένα έξοδο 100€, προτιμούν να κάνουν ένα έξοδο 123€ και να αποδώσουν 23€ φπα.
Ουσιαστικά δεν κερδίζουν κάτι, απλά χρησιμοποιούν το ΦΠΑ για κινούνται.
(Εννοείται όχι στα ποσά που γράφω).

2 άτομα ρώτησα, αυτή την εξήγηση πήρα, αυτή γράφω. Δεν ξέρω αν είναι σωστά επιχειρηματικά ή όχι.

barca10

Δημοσίευση από barca10 » 02 Αύγ 2012 17:26

Κατάλαβα τι εννοείς αλλά το θεωρώ εντελώς χαζό.

Όμως το ΦΠΑ που θα εισπράξεις κατά τις πωλήσεις σου ΔΕΝ είναι δικός σου, ΔΕΝ είναι κέρδος σου. Μου φαίνεται ανόητο να «κινείσαι» με αυτό αφού στην ουσία δεν είναι δικό σου.
π.χ. εγώ τώρα θέλω να αγοράσω πρώτες ύλες αξία 50.000€. Έχω ένα Έλληνα προμηθευτή και έναν Ιταλό. Αν έχουμε ακριβώς ίδια τιμή και στους δύο, θα προτιμήσω τον Ιταλό ώστε να μην πληρώσω το ΦΠΑ τώρα (όχι ότι θα το πλήρωνα αμέσως στον Έλληνα -βλέπε επιταγές!- αλλά κουβέντα να γίνετε).
Φυσικά το ΦΠΑ που θα εισπράξω από τις πωλήσεις μου θα το αποδώσω κανονικά.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης