Εταιρία Αγγλία ή Κύπρο ή Βουλγαρία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
georgerap13

Δημοσίευση από georgerap13 » 12 Ιαν 2014 17:04

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.
Θα ήθελα να ρωτήσω και να με διαφωτίσουν όσοι ξέρουν σχετικά με το θέμα.
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σαφής, περιεκτικός και συγκεκριμένος γίνεται.

Είμαι freelancer webdeveloper και μένω στο Ελλαδιστάν.
Κάνω όλη την "παραγωγή". Σχεδιασμός, προγραμματισμός.

Μέχρι πρόσφατα είχα κανονικά τα βιβλία μου.
Τα έκλεισα αφού η παράνομη και παράλογη φορολογία της συμμορίας που μας κυβερνάει,
δεν μου επιτρέπει να έχω βιβλία και να μην χρεώνομαι συνεχώς.
Τα πραγματικα΄μου έσοδα δεν είναι πολλά. Για την ακρίβεια 5000-6000€,
άντε 8000€ (που δεν έχει γίνει, αλλά λέμε).
ΤΕΒΕ δεν έχω μια και είμαι μηχανικός, οπότε έχω ΤΣΜΕΔΕ το οποίο είναι
ανεξάρτητο με τα βιβλία. Στο ΤΣΜΕΔΕ πληρώνει κανείς έχει δεν έχει δουλειά, έχει δεν έχει βιβλία.

Εκτός από τα διάφορα που διάβασα εδώ στο forum, είδα και τα links που
προτείνουν κάποιοι. Κυρίως αυτά που είναι στη Μ.Βρετανία.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :
Έχει κανείς κάνει κάτι στην εταιρεία http://www.companiesmadesimple.com ???
Ως γνωστόν η δουλειά αυτή, δεν χρειάζεται κάποια γραφεία. Θα μπορούσα να την κάνω και από το
αυτοκίνητο μου. (όταν είχα βιβλία, είχα έδρα το σπίτι μου).

Μπορώ να ανοίξω "επιχείρηση" μέσω αυτών των εταιρειών στην Αγγλία ?
Τι απαιτείται ???
Μετά πως δουλεύει το σύστημα ???
π.χ. πρέπει να κόψω ένα τιμολόγιο 500€ σε κάποιον πελάτη.
Πως το κόβω? Ηλεκτρονικά???
Μου παρέχουν κάποιο λογισμικό για αυτή την δουλειά ???
Σε αυτό το ποσό (500€), τι ΦΠΑ κόβω???
Οι πελάτες μου θα είναι από Ελλάδα, άντε το πολύ πολύ και κανάς Κύπριος.
Θα μπορώ να το κάνω αυτό ως ενδοκοινοτική συναλλαγή ???

Αυτό που θέλω να αποφύγω, είναι να έχω βιβλία στο ελληνικό παρακράτος που με το έτσι γουστάρω
μου ζητάει 650€ + όλους τους άλλους φόρους.
Θα μπορώ να είμαι κανονικά ΝΟΜΙΜΟΣ χωρίς βιβλία στο εllada ???

Σε αυτό το ποσό (500€) π.χ. για μια δουλειά, ο πελάτης μου θα μπορεί να με πληρώσει cash?
ή θα πρέπει να κάνει κατάθεση στην Αγγλικη΄Τράπεζα στον λογαριασμό μου ???

Μετά, πως φορολογούμαι ακριβώς ???
Και από ποια χώρα ?
Από την Αγγλία ή από την Ελλάδα ?

Αξίζει κανείς να κάνει ίδρυσης εταιρείας στην Αγγλία με τον τζίρο αυτό ?
Γνωρίζω πως είναι λίγα τα ετήσια μου κέρδη, αλλά τι να κάνω ???
Να μην δουλεύω καθόλου ή να μου τρώει το ξεφτιλισμένο παρακράτος και να χρεώνομαι κιόλλας ?

Αυτά για αρχή, ας απαντηθούν αυτά και θα επιστρέχω με περισσότερες ερωτήσεις.

Ευχαριστώ.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 12 Ιαν 2014 20:13

Δεν έχω κάνει εταιρία από το link που παραθέτεις, οπότε θα σου απαντήσω μόνο σε ότι ξέρω.

Το κόστος συντήρησης μιας εταιρίας είναι και η λογιστική της παρακολούθηση. Η πιο φτηνή τιμή που έχω βρει στην Αγγλία για μια σωστή λογιστική παρακολούθηση είναι κοντά στο 1000ρικό το χρόνο.
Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, αλλά καλή τύχη αν δεν έχεις κάποιον να σε κατευθύνει ή αν δεν είσαι εκεί ώστε να μπορείς να μάθεις πως γίνεται η διαδικασία.

Για να έχεις εταιρία στην Αγγλία και να αποφύγεις την φορολογία στην Ελλάδα, πρέπει να δηλώσεις κάτοικος Αγγλίας. Αυτό σημαίνει Αγγλική διεύθυνση σπιτιού και τα απαραίτητα έγγραφα. Οτιδήποτε άλλο, είναι παράνομο.
Να θυμάσαι ότι φορολογείσαι στη χώρα που παράγεται και γίνεται η παροχή υπηρεσιών. Αν δηλαδή είσαι στο αυτοκίνητο σου σε Ελληνικό δρόμο και δουλεύεις από εκεί, φορολογείσαι στην Ελλάδα και στην Αγγλία.
Υπάρχει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας μεταξύ των 2 χωρών, που σημαίνει ότι δεν θα φορολογηθείς και στις 2 χώρες, αλλά θα υποβάλλεις δηλώσεις και στις 2 χώρες υποχρεωτικά, παρουσιάζοντας τα απαραίτητα έγγραφα ανάλογα με την περίπτωση σου.

Επίσης το πως και πόσο θα φορολογηθείς εξαρτάται και από το είδος της εταιρίας σου. Ας υποθέσουμε πχ ότι έχεις μια ltd εταιρία στο UK και βγάζεις 5000 ευρώ. Αν δεν βγάλεις ούτε ένα ευρώ από τον εταιρικό σου τραπεζικό λογαριασμό, δεν θα φορολογηθείς στην Ελλάδα γιατί πολύ απλά δεν είναι δικά σου χρήματα αλλά της εταιρίας.
Αν βγάλεις χρήματα, θα θεωριθούν μερίσματα και θα φορολογηθείς ανάλογα με το πόσο φορολογεί η Ελλάδα τα μερίσματα από το εξωτερικό. Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι η φορολογία είναι 10%, η συνολική σου φορολογία θα είναι 20% στην Αγγλία + 10% στην Ελλάδα.

Γενικώς είναι μπλέξιμο. Η καλύτερη λύση στην περίπτωση σου είναι να βρεις ακόμα έναν τύπο που εμπιστεύεσαι, έχει ήδη ασφάλεια και δεν ενδιαφέρεται να την διακόψει και να ανοίξετε μαζί μια ΙΚΕ.
Έτσι θα γλυτώσεις ασφαλιστικές εισφορές και θα φορολογείσαι 26% το χρόνο για τα κέρδη σου. Αλλά μόνο και μόνο που θα έχεις γλυτώσει τις ασφαλιστικές εισφορές του τσμέδε ή τέβε αξίζει τον κόπο.
Γίνονται πραγματάκια

Tera_Rare

Δημοσίευση από Tera_Rare » 09 Ιούλ 2014 21:21

Παίδες όποιος έχει κάποιον γνωστό και έμπιστο που μπορεί να με βοηθήσει στη δημιουργία υπεράκτιας με μηδενική φορολόγηση (δεν με ενδιαφέρει ο τόπος ας είναι και στη Γουινέα) ας μου στείλει ένα p.m. να μιλήσουμε.

Δυστυχώς έχω αγανακτήσει.

Εδώ στην Ελλάδα με Ελληνική φορολόγιση για παγκόσμια Ιστοσελίδα που ουσιαστικά είναι καθαρή παροχή υπηρεσιών σε Ιδιώτες και Επαγγελματίες με πληρωμές μόνο μέσω paypal, Λογιστές δεν ξέρουν - βαριούνται να το ψάξουν (με αμοιβή όχι τσαμπέ).

Στο Υπουργείο δεν είναι σίγουροι, έπρεπε να καταθέσω έγγραφο ερώτημα με αρ. πρωτ. το οποίο και έκανα. Μετά από δύο μήνες μου λένε οτι υπάρχει περίπτωση να μην μου απαντήσουν καν, μου δίνουν ένα τηλέφωνο αυτού που έχει το ερώτημα να "κλείσουμε" το θέμα τηλεφωνικά. το οποίο δεν το σηκώνει ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΙΣ.

Έχω ένα site έτοιμο να δουλέψει και κάθομαι να το κοιτάω.

Ας το κάνω έξω κι αφού το κάνω ας επωφεληθώ όσο μπορώ.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 10 Ιούλ 2014 04:02

Αν είναι ιστοσελίδα και καθαρά παροχή υπηρεσιών τότε πραγματικά μην το ψάχνεις περισσότερο. Το φτηνότερο και ευκολότερο πράγμα (αν δεν γνωρίζεις Ρωσσικα) είναι να κάνεις μια εταιρία στη Βουλγαρία.
Γίνονται πραγματάκια

Tera_Rare

Δημοσίευση από Tera_Rare » 07 Αύγ 2014 22:47

ALR έγραψε:Αν είναι ιστοσελίδα και καθαρά παροχή υπηρεσιών τότε πραγματικά μην το ψάχνεις περισσότερο. Το φτηνότερο και ευκολότερο πράγμα (αν δεν γνωρίζεις Ρωσσικα) είναι να κάνεις μια εταιρία στη Βουλγαρία.
Αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάποιο αξιόπιστο Ελληνικό γραφείο να αναλάβει την υπόθεση ας μου στείλει ένα p.m..

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 11 Αύγ 2014 15:25

Καλύτερο Βουλγαρία, Μάλτα ή Εσθονία όμως;
Γιατί με τα ίδια λεφτά έχω ακούσει που κοστίζει ίδρυση και λοιπά για Βουλγαρία, μπορείς να κάνεις Μάλτα ή Εσθονία με λίγα παραπάνω ( εσθονια ομως εχει 0 % φορο και ειναι Ευρωπη )

Μια απορια ομως. ακομη και αν το 99% ειναι Ελληνες πελατες αν εχεις νομιμη εδρα στο εξωτερικο οπουδηποτε παιζει να αντιμετωπισεις προβλημα με την εδω εφορια;

Εννοω μην πουν αφου εχεις μονο Ελληνες πελατες γιατι φορολογεισαι εξω;
Εικόνα

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 11 Αύγ 2014 16:39

Spyrostagas έγραψε:Καλύτερο Βουλγαρία, Μάλτα ή Εσθονία όμως;
Γιατί με τα ίδια λεφτά έχω ακούσει που κοστίζει ίδρυση και λοιπά για Βουλγαρία, μπορείς να κάνεις Μάλτα ή Εσθονία με λίγα παραπάνω ( εσθονια ομως εχει 0 % φορο και ειναι Ευρωπη )

Μια απορια ομως. ακομη και αν το 99% ειναι Ελληνες πελατες αν εχεις νομιμη εδρα στο εξωτερικο οπουδηποτε παιζει να αντιμετωπισεις προβλημα με την εδω εφορια;

Στην παρακάτω διεύθυνση θα βρεις τις συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολογίας ανάμεσα στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες. Αυτό που ισχύει, συνήθως, είναι το εξής:
Φορολογείσαι στο εξωτερικό για τα κέρδη που θα διαθέσεις (πχ με 10%). Όταν φέρεις με νόμιμο τρόπο χρήματα στην Ελλάδα, θα φορολογηθείς για αυτά με τη διαφορά (26% - 10% = 16% - νομίζω ότι θα πρέπει να δώσεις και προκαταβολή φόρου 55%). Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, συνολικά θα φορολογηθείς για 26%. Αν μένεις στη χώρα που θα έχεις την επιχείρηση αλλάζουν τα δεδομένα.
Η ίδρυση επιχείρησης στο εξωτερικό κοστίζει πάνω-κάτω 4.000 (μαζί με τα λογιστικά τού 1ου έτους) και γύρω στα 2.000/έτος είναι τα λογιστικά, διαχείριση, κλπ.

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ddos/b.html

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 11 Αύγ 2014 20:40

gvre έγραψε:
Spyrostagas έγραψε:Καλύτερο Βουλγαρία, Μάλτα ή Εσθονία όμως;

Η ίδρυση επιχείρησης στο εξωτερικό κοστίζει πάνω-κάτω 4.000 (μαζί με τα λογιστικά τού 1ου έτους) και γύρω στα 2.000/έτος είναι τα λογιστικά, διαχείριση, κλπ.
Τα χρήματα που λες είναι πάρα πολλά για οποιαδήποτε χώρα για του τύπου επιχειρήσεων που μιλάμε. Τώρα αν κάνεις 1.000.000 τζίρο ναι, ίσως να είναι και περισσότερα :)
Γίνονται πραγματάκια

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 11 Αύγ 2014 22:52

Η τιμή είναι για αρκετά παραστατικά. Υπάρχει και άλλος τρόπος χρέωσης, βάσει αριθμού παραστατικών που είναι πιο οικονονικός. Προφανώς, κάθε ένας χρεώνει διαφορετικά, αλλά σε 2-3 χώρες που το έψαξε γνωστός του έδωσαν πάνω-κάτω αυτές τις τιμές. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι αν είσαι κάτοικος Ελλάδας και θέλεις να είσαι νόμιμος, δεν έχεις σοβαρό όφελος από τη μεταφορά τής επιχείρισης στο εξωτερικό.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 12 Αύγ 2014 03:04

gvre έγραψε:Η τιμή είναι για αρκετά παραστατικά. Υπάρχει και άλλος τρόπος χρέωσης, βάσει αριθμού παραστατικών που είναι πιο οικονονικός. Προφανώς, κάθε ένας χρεώνει διαφορετικά, αλλά σε 2-3 χώρες που το έψαξε γνωστός του έδωσαν πάνω-κάτω αυτές τις τιμές. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι αν είσαι κάτοικος Ελλάδας και θέλεις να είσαι νόμιμος, δεν έχεις σοβαρό όφελος από τη μεταφορά τής επιχείρισης στο εξωτερικό.
Κοίτα, αν απευθυνθείς σε Έλληνες σε ξένες χώρες, ναι η τιμή θα είναι 10.000 ευρώ γιατί είναι Έλληνες και θα σε εκμεταλλευτούν.
Αν απευθυνθείς σε τοπικά λογιστικά γραφεία με εμπειρία, η τιμή θα είναι πολύ λογική. Επίσης υπάρχουν και Έλληνες που δεν εκμεταλλεύονται για να μην τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, αλλά είναι ελάχιστοι δυστυχώς.

Έχω κι εγώ ένα γνωστό που έψαξε να κάνει εταιρία σε 2-3 χώρες. Εμένα :)

Τέλος, αν βρεις σωστούς και σοβαρούς συνεργάτες (κατά προτίμηση χωρίς να σου ρουφήξουν το αίμα) μπορείς και νόμιμος να είσαι και με πολύ σοβαρό ώφελος.
Γίνονται πραγματάκια

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 12 Αύγ 2014 08:40

ALR έγραψε:Κοίτα, αν απευθυνθείς σε Έλληνες σε ξένες χώρες, ναι η τιμή θα είναι 10.000 ευρώ γιατί είναι Έλληνες και θα σε εκμεταλλευτούν.
Αν απευθυνθείς σε τοπικά λογιστικά γραφεία με εμπειρία, η τιμή θα είναι πολύ λογική. Επίσης υπάρχουν και Έλληνες που δεν εκμεταλλεύονται για να μην τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, αλλά είναι ελάχιστοι δυστυχώς.

Έχω κι εγώ ένα γνωστό που έψαξε να κάνει εταιρία σε 2-3 χώρες. Εμένα :)

Τέλος, αν βρεις σωστούς και σοβαρούς συνεργάτες (κατά προτίμηση χωρίς να σου ρουφήξουν το αίμα) μπορείς και νόμιμος να είσαι και με πολύ σοβαρό ώφελος.
Δεν αναφέρομαι σε έλληνες, αλλά σε τοπικά γραφεία. Όπως έγραψα και πριν, σίγουρα μπορείς να βρεις διάφορα επίπεδα τιμών, αρκεί να ψάξεις. Το θέμα, όπως είπες κι εσύ, είναι να βρεις σωστούς και σοβαρούς συνεργάτες.
Το πολύ σοβαρό όφελος που αναφέρεις, από πού ακριβώς προκύπτει;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 12 Αύγ 2014 12:21

Από την πολύ χαμηλή φορολογία, τις πολύ χαμηλές ασφαλιστικές εισφορές και το πολύ χαμηλό κόστος διαχείρισης της εταιρίας σου.
Γίνονται πραγματάκια

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 12 Αύγ 2014 14:33

ALR έγραψε:Από την πολύ χαμηλή φορολογία, τις πολύ χαμηλές ασφαλιστικές εισφορές και το πολύ χαμηλό κόστος διαχείρισης της εταιρίας σου.
Όταν φέρνεις τα κέρδη στην Ελλάδα, δε φορολογείσαι;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Αύγ 2014 02:04

gvre έγραψε:
ALR έγραψε:Από την πολύ χαμηλή φορολογία, τις πολύ χαμηλές ασφαλιστικές εισφορές και το πολύ χαμηλό κόστος διαχείρισης της εταιρίας σου.
Όταν φέρνεις τα κέρδη στην Ελλάδα, δε φορολογείσαι;
Ακόμα κι έτσι, το κέρδος είναι τεράστιο συγκριτικά με το να έτρεχες την ίδια εταιριά στην Ελλάδα.

Τέλος, δεν σε υποχρεώνει κανείς να φέρεις τα κέρδη σου στην Ελλάδα ;)
Γίνονται πραγματάκια

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 14 Αύγ 2014 08:32

Προφανώς, αν δε φέρεις τα κέρδη σου στην Ελλάδα ή τα φέρεις με τρόπο που δε θα καταγραφούν, το όφελος είναι πολύ μεγάλο.
Έχεις να προτείνεις κάποιο σοβαρό λογιστικό γραφείο στο εξωτερικό; Αν ναι, στείλε ένα pm :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης