Εταιρία Αγγλία ή Κύπρο ή Βουλγαρία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Αύγ 2012 23:46

πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα που περιγράφει ο platongr και κάνουν κρα ακόμα και για εικονικά τιμολόγιο απλά για τον ΦΠΑ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

nikos75

Δημοσίευση από nikos75 » 29 Μάιος 2013 20:18

HostPlus έγραψε:Έτσι απλά χωρίς λόγο και αιτία ή πρόσκληση για εργασία όχι δεν θα σου βγάλουν ταυτότητα.

Εφόσον όμως θα εργαστείς ή έχεις δικιά σου εταιρία άσχετα εάν έχεις υπαλλήλους ή όχι να θα σου βγάλουν ώστε να σε διευκολύνουν και στις συναλλαγές σου με το δημόσιο και γιατί θα φαίνεσαι πλέον κάτοικος Βουλγαρίας ( δηλώνεις το γραφείο που έχεις νοικιάσει ).

Επιπλέον Ελλάδα - Βουλγαρία έχουν σύμφωνο μη διπλής φορολογίας οπότε εφόσον φορολογείσαι εκεί ο εδώ έφορος δεν έχει αρμοδιότητα για το πόθεν έσχες και που τα βρήκες.
Εάν έχεις εδώ περιουσία στο Ελληνικό σου ΑΦΜ αυτά υπάγονται ( εκτός εάν τα μεταβιβάσεις ή αγοράσει η Βουλγάρικη εταιρεία ) στην Ελληνική φορολογία.

Εννοείτε ότι ΠΑΝΤΑ συμβουλευόμαστε λογιστή και δικηγόρο.
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, έστω και μετά από τόσο καιρό. Αν έχεις μερίσματα από την Βουλγάρικη εταιρεία γίνεται παρακράτηση 5%. Το ποσό μπορείς (και πρέπει κανονικά) να το φέρεις στην Ελλάδα αφού είσαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδος, και φορολογήσε με επιπλέον 5%? Αυτό κατάλαβα εγώ από τη σύμβαση διπλής φορολογίας. Ότι ο φόρος δεν μπορεί να ξεπεράσει το 10% αν η διανομή γίνεται από Βουλγάρικη εταιρεία. Κάποιος που άνοιξε εταιρεία στην Βουλγαρία, το γνωρίζει???

Ευχαριστώ.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 29 Μάιος 2013 22:25

Έτσι λέει η σύμβαση, σύνολο 20%.
Αν όμως είχες μια μόνιμη κατοικία στη Βουλγαρία, τότε θα μπορούσες να δηλώσεις ότι μένεις εκεί 183 μέρες και να φορολογηθείς μόνο εκεί.
Γίνονται πραγματάκια

nikos75

Δημοσίευση από nikos75 » 30 Μάιος 2013 11:33

ALR έγραψε:Έτσι λέει η σύμβαση, σύνολο 20%.
Αν όμως είχες μια μόνιμη κατοικία στη Βουλγαρία, τότε θα μπορούσες να δηλώσεις ότι μένεις εκεί 183 μέρες και να φορολογηθείς μόνο εκεί.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,
Σίγουρα είναι και αυτό μια λύση. Θα μας κάνουν όλους Έλληνες του εξωτερικού.
Βέβαια με λίγο ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι άλλαξε ο νόμος και τα μερίσματα από αλλοδαπή εταιρεία φορολογούνται στην Ελλάδα με 10%, ψάχνω να βρω αν συμψηφίζεται το 5% που έχει καταβληθεί στην Βουλγαρία.
Καλημέρα.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 30 Μάιος 2013 13:55

Έτσι.
Αυτό σου λέω, συμψηφίζεται. Άρα σύνολο θα πληρώσεις 20%.
10% εταιρικό, 5% μέρισμα στη BG και 5% στην Ελλάδα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 01 Ιουν 2013 09:07

Στον επαγγελματικό χώρο αυτό που μετρά πιο πολύ απ' όλα για την προσέλκυση πελατών είναι η αξιοπιστία. Όταν ο πελάτης βλέπει ότι έχει να κάνει με μια εταιρεία offshore, αυτομάτως υποπτεύεται ότι κάτι δεν πάει καλά.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Ιουν 2013 11:03

agrippas έγραψε:Στον επαγγελματικό χώρο αυτό που μετρά πιο πολύ απ' όλα για την προσέλκυση πελατών είναι η αξιοπιστία. Όταν ο πελάτης βλέπει ότι έχει να κάνει με μια εταιρεία offshore, αυτομάτως υποπτεύεται ότι κάτι δεν πάει καλά.
Δεν υποστηρίζω το αντίθετο αλλά θα προσθέσω πως πρώτα από όλα θα πρέπει να έχεις μια υγιή επιχείρηση. Μια επιχείρηση που δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε ικα, τεβε, φορους επιτιδευματος και όλα τα υπόλοιπα μη ανταποδοτικά χαράτσια του Ελληνικού μπ.... σε λίγο καιρό θα πάψει να είναι επιχείρηση και ή θα το ρίξει στην παρανομία ή θα ξενιτευτεί.

eimaiotinanai

Δημοσίευση από eimaiotinanai » 29 Οκτ 2013 15:37

Το ότι υπάρχουν πελάτες που επειδή η επιχείρηση ανήκει σε διαφορετικό κράτος, αυτόματα την κατατάσσουν στις offshore ισχύει, όπως ισχύει ότι αυτομάτως υποπτεύονται ότι κάτι δεν πάει καλά. Αυτό στην Ελλάδα. Στον υπόλοιπο ανεπτυγμένο κόσμο και μιλώντας από προσωπική εμπειρία μιλάς με τον άλλον, σου κάνει κανονικά παρουσίαση είτε απο κοντά εάν είναι δυνατό αλλιώς μέσω conference και αν του κάνεις σε προσλαμβάνει. Αυτό γίνεται παγκοσμίως. Υπάρχουν συνεργάτες που δεν έχουν συναντηθεί ποτέ και μιλάω για επιχειρήσεις που παίζουν με τζίρους που εμείς προς το παρόν ονειρευόμαστε. Συνεπώς η αξιοπιστία πέφτει στο κατά πόσον είναι η ίδια η επιχείρηση αξιόπιστη και κατά πόσο μπορεί να το αποδείξει.

aneguitar
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aneguitar » 31 Οκτ 2013 20:30

Παιδιά δε ξέρω αν η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί σε αυτό το topic, αλλά μήπως έχει κάποιος κάνα γνωστό ο οποίος να είναι λογιστής στη Βουλγαρία;
Έλληνας κατά προτίμηση.

Το σκέφτομαι από καιρό να ανοίξω εταιρία στη Βουλγαρία (λόγω φορολογίας φυσικά) και επειδή οι υπηρεσίες που θα δίνω θα είναι διαδικτυακές, πιστεύω ότι είναι μία καλή λύση.

Ευχαριστώ!

Paris Platanias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Paris Platanias » 31 Οκτ 2013 20:42

Θα σου συνιστούσα μια εταιρία στην Αγγλία. Λόγω χαμηλού κόστους .
Πλεονεκτήματα
Αγγλικά, κόστος το χρόνο 200 ευρώ, κανένα φπα μέχρι 80000 στερλίνες, ολα ιντερνετικά, μπορείς να κάνεις δουλεια Ευρώπη και Αμερικη, φαίνεσαι σοβαρός.

Μειονεκτήματα
Πρέπει να είσαι σοβαρός με τα χαρτιά σου το αγγλικό δίκαιο είναι πολυ σοβαρό.Πολυ...
Paris Platanias
World Class Web Design
http://www.internetatmajor.com | Create miracles

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 01 Νοέμ 2013 19:47

Paris Platanias έγραψε:Θα σου συνιστούσα μια εταιρία στην Αγγλία. Λόγω χαμηλού κόστους .
Πλεονεκτήματα
Αγγλικά, κόστος το χρόνο 200 ευρώ, κανένα φπα μέχρι 80000 στερλίνες, ολα ιντερνετικά, μπορείς να κάνεις δουλεια Ευρώπη και Αμερικη, φαίνεσαι σοβαρός.

Μειονεκτήματα
Πρέπει να είσαι σοβαρός με τα χαρτιά σου το αγγλικό δίκαιο είναι πολυ σοβαρό.Πολυ...
Κανένα ΦΠΑ σε περίπτωση που οι πελάτες σου είναι in the UK. Αν είναι ενδοκοινοτικές συναλλαγές ή US τότε δε μπορεί να μην πρέπει να γραφτείς στον ΦΠΑ. Επίσης η φορολογία είναι 20%.

Κόστος 200 ευρώ wtf; Εννοείς να τρέχεις μόνος σου την εταιρία χωρίς να πληρώνεις κάποιον λογιστή έτσι; Που είναι και ο σίγουρος τρόπος να κάνεις κάποιο λάθος, τουλάχιστον στην αρχή, και να βρεθείς εκτεθειμένος;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 01 Νοέμ 2013 22:38

ALR έγραψε:Κανένα ΦΠΑ σε περίπτωση που οι πελάτες σου είναι in the UK. Αν είναι ενδοκοινοτικές συναλλαγές ή US τότε δε μπορεί να μην πρέπει να γραφτείς στον ΦΠΑ. Επίσης η φορολογία είναι 20%.
Με Ελλάδα και Γερμανία που έχω χρησιμοποιήσει VAT-free invoices, δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα. Όλοι μπόρεσαν να τα χρησιμοποιήσουν ώστε να τα περάσουν στα έξοδά τους. Και γενικά απ' ότι ακούω από συναδέλφους εδώ, δεν συνάντησαν ποτέ κάποιο πρόβλημα με Ευρωπαϊκές χώρες (δε γνωρίζω για US).

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Νοέμ 2013 19:49

burnmind έγραψε:
ALR έγραψε:Κανένα ΦΠΑ σε περίπτωση που οι πελάτες σου είναι in the UK. Αν είναι ενδοκοινοτικές συναλλαγές ή US τότε δε μπορεί να μην πρέπει να γραφτείς στον ΦΠΑ. Επίσης η φορολογία είναι 20%.
Με Ελλάδα και Γερμανία που έχω χρησιμοποιήσει VAT-free invoices, δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα. Όλοι μπόρεσαν να τα χρησιμοποιήσουν ώστε να τα περάσουν στα έξοδά τους. Και γενικά απ' ότι ακούω από συναδέλφους εδώ, δεν συνάντησαν ποτέ κάποιο πρόβλημα με Ευρωπαϊκές χώρες (δε γνωρίζω για US).
Η εταιρία σου και οι πελάτες ήσασταν εγγεγραμένοι στο VIES; Αν όχι, και η συναλλαγή έγινε χωρίς πρόβλημα και χωρίς vat τότε όντως αυτό είναι plus.

Μπορείς να μας πεις κι εσύ την εμπειρία σου για ετήσια έξοδα, λογιστές αν έχεις κτλ γενικώς ότι χρειάστηκες και χρειάζεσαι;

thanks
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 02 Νοέμ 2013 21:09

@ALR: Αυτοί δε γνωρίζω, εγώ σίγουρα όχι. Είμαι self employed (sole trader) και δεν είμαι VAT registered.

Από ετήσια έξοδα, το μόνο πάγιο που χρειάζεται να πληρώσεις standard ως self employed, είναι περίπου 130 λίρες το χρόνο (Class 2 National Insurance Contributions). Μετά, μόνο τους φόρους βάσει του εισοδήματος. Αν θυμάμαι καλά, το αφορολόγητο είναι περίπου στις 8 χιλιάδες λίρες, αλλά νομίζω πως θα ανέβει στις 9+ από φέτος.

Λογιστή δε χρειάστηκα μέχρι τώρα σε μόνιμη βάση. Μόνο ερωτήσεις που και που (πχ τι μπορώ να περάσω ως έξοδα). Δε θυμάμαι τι χρεώνουν για τέτοιου είδους ερωτήσεις γιατί έχει καιρό, αλλά δεν ήταν πολλά. Απλά, τρώω λίγο χρόνο που και που ώστε να κρατάω αρχείο με όλα τα έσοδα και έξοδά μου, ώστε να μη μου παίρνει πολύ χρόνο στο τέλος της χρονιάς που κάνω τη δήλωση. Από την άλλη, αν είσαι limited company (Ltd), μάλλον δεν τον γλυτώνεις τον λογιστή απ' ότι ακούω.

Όσο ήμουν στην Ελλάδα ήμουν υπάλληλος οπότε δεν είχα εμπειρία ως ελεύθερος επαγγελματίας για να μπορώ να συγκρίνω με τα παραπάνω, αλλά εδώ τα πράγματα μου φαίνονται αρκετά απλά μέχρι στιγμής (έχω κάνει την έναρξη εδώ και 4 χρόνια).

Αυτά. :)

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Νοέμ 2013 23:11

Thanks for sharing :)

Αν η μόνη σχέση που έχεις με την εφορία και γενικώς δημόσιους οργανισμούς είναι μια φορά το χρόνο που κάνεις τη δήλωση τότε η φάση είναι τέλεια.

Από την άλλη δε γνωρίζω αν μπορείς να είσαι Sole Trader όταν δεν είσαι κάτοικος UK.
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης