Παροχή υπηρεσίας μέσω διαδικτύου σε Αμερική και EW 9 Form

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ricordofe

Παροχή υπηρεσίας μέσω διαδικτύου σε Αμερική και EW 9 Form

Δημοσίευση από ricordofe » 13 Μάιος 2018 18:39

Καλησπέρα σας,

εδώ και λίγο καιρό παρέχω υπηρεσίες μέσω διαδικτύου σε μιαν εταιρία στην Αμερική, ουσιαστικά είμαι αρχιτέκτονας και ασχολούμαι με το σχεδιαστικό κομμάτι - design, αναλαμβάνω κάποιες εργασίες και στέλνω τα σχέδια μέσω Ίντερνετ... αφότου τελείωσε πρόσφατα ένα project και ήρθε η ώρα να πληρωθώ, έστειλα τιμολόγιο (Invoice) μέσω Paypal στον λογαριασμό που μου δώσανε για το λογιστικό τμήμα της εταιρίας και την επόμενη ημέρα επικοινώνησαν μαζί μου ζητώντας να τους αποστείλω συμπληρωμένο ένα W-9 Form... μιλώντας με τον λογιστή μου μου είπε ότι από την στιγμή που δεν έχω Αμερικανική υπηκοότητα κλπ. αλλά εγω και η εταιρία μου έχουμε έδρα στην ΕΕ (Ελλάδα) για τις Φορολογικές μου Υποχρεώσεις αρκεί το τιμολόγιο που στέλνω και πως δεν χρειάζεται να το συμπληρώσω... αυτή την απάντηση έστειλα και εγω στην εταιρία... όμως επειδή δεν μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό, θα μπορούσατε να με ενημερώσετε όσοι γνωρίζετε για το τι πρόκειται ακριβώς και αν οφείλω να κάνω κάτι; Ευχαριστώ πολύ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης