Freeware - Shareware - Trial version Software

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Απρ 2009 15:09

Είπα να ανοίξω αυτό το Θέμα, ώστε όσοι μπορούμε να καταθέτουμε τα ευρήματά μας στις παραπάνω κατηγορίες, μαζί με κάποιες οδηγίες εγκατάστασης και σίγουρα με τις εντυπώσεις μας από τη χρήση τους κλπ.
Έτσι, για όποιο αξίζει, οφελούμαστε όλοι από το προϊόν αφ'ενός, αφ'ετέρου διαφημίζουμε το ΔΩΡΕΑΝ προϊόν και την Εταιρεία Δημιουργίας-Διανομής του, ενώ συμβάλλουμε παράλληλα σε όποιον άλλο Θεμιτό τρόπο παράπλευρου κέρδους/αμοιβής προσκομίζει ο δημιουργός του.
Κάπως έτσι -φαντάζομαι- ενθαρρύνεται ο καθένας απ'αυτούς τους Δημιουργούς-Διανομείς να εξακολουθήσει τέτοιου είδους έργο, κόντρα στο πνεύμα: "Ο Τσάμπας Πέθανε!!"
Για να κάνω λοιπόν την αρχή καταθέτω στην κοινότητα:

Το αντιιικό Avast της εταιρείας ALWIL SOFTWARE.

Κατηγορία: Freeware (σε Home Type).

Εγκατάσταση:
Το κατεβάζετε από το site του Avast εδώ: www.avast.com/index.html και το εγκαθιστάτε. Σε κάποιο σημείο σας ζητείται το email σας. Αυτό χρειάζεται, ώστε να σας στείλει η ALWIL ένα 'registration key'. Διαφορετικά -χωρίς αυτό- το software σας λειτουργεί σε demo mode μόνο επί ένα μήνα!
Αφού ολοκληρώσετε την εγκατάσταση, στο system tray εμφανίζονται δύο μπλε μπαλίτσες μ'ένα γραμματάκι "a". (Μπορείτε να τις ενσωματώσετε σε μία -αν θέλετε- κάνοντας δεξί κλικ σε μιαν απ'αυτές, και επιλέγοντας την κατάλληλη εντολή από το μενουδάκι που εμφανίζεται. Έτσι δεν θα πιάνουν πολύ χώρο στο system tray.)
Επίσης κάνοντας δεξί κλικ σε κάποιαν από τις δύο, και επιλέγοντας "About Avast!..." ανοίγει ένα μενού με κυλιόμενο παράθυρο.
Στην τρίτη 'επιλογή' του κυλιόμενου, θα δείτε : 'Registration key' 'Type:Home' και 'Updates Expiration'. Επίσης κάτω από το κυλιόμενο παράθυρο θα δείτε ένα εικονοκουμπάκι 'License key'. Πιέζοντάς το, εκεί όπου σας οδηγεί πρέπει να καταχωρήσετε το 'registration key' που λάβατε στο mail σας από την ALWIL.
Αυτό είναι αρκετά απλό, με μια βασική διαδικασία copy-paste, από το κείμενο του mail στη θέση/χώρο αναμονής.
Αυτό είναι όλο...
Θα δείτε την ημερομηνία στο 'Updates Expiration' να μεταβάλλεται σε 'ένα χρόνο μετά την ημερομηνία καταχώρησής σας'. Αυτό σημαίνει πως 'του χρόνου' τέτοιον καιρό πρέπει να κάνετε ΑΝΑΝΕΩΣΗ... Πράγμα πιο απλό από την ίδια την εγκατάσταση. Εδώ, στο Site του Avast, δηλώνετε ότι δεν είστε νέος χρήστης κι ότι απλώς θέλετε ανανέωση στο 'registration key'. Στο ίδιο, ή άλλο -αν δηλώσετε- email σας αποστέλλεται το νέο 'registration key', το οποίο καταχωρείται πάλι όπως το προηγούμενο... Και η Ζωή συνεχίζεται! :whistle: :whistle:

Σχόλια:
Πολύ ελαφρύ ως εφαρμογή στο υπόβαθρο!
Παρουσιάζει ένα ελαφρύ -γενικό- κόλλημα στο PC, επί μερικά λεπτά (με μέτρια~χαμηλή ADSL σύνδεση), καθώς ενημερώνεται αυτομάτως για νέους ιούς, ή/και ΔΩΡΕΑΝ αναβαθμίσεις του Freeware!!
Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοσή του! Πιστεύω ότι τόσο η διαδικασία εγκατάστασης, όσο κι αυτή της ανανέωσης δείχνουν λίγο 'βαβουριάρικες'. Αν και νομίζω ότι δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις, πέρα από βασικά Αγγλικά Internet, πιστεύω πως αξίζει τον όποιο κόπο.
Άντε... Μιας κι έκανα την αρχή, βάλτε κι εσείς από κάτι, μην αρχίσω να νοιώθω εδωμέσα κάτι σε Μονάχους-Μονάχους! :roll: :(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 22 Μάιος 2009 12:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 27 Απρ 2009 15:45

Ωραιος ο DGeorge :)

Εμενα το avast μου κανει το συστημα καθε φορα ανω κατω...χαζα alert και περιορισμοι..! Τωρα εχω το bitdefender και μου φαινεται καλο :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Απρ 2009 16:17

Stathis έγραψε:... Τωρα εχω το bitdefender και μου φαινεται καλο :)
...Άντε ντε!! Παρουσίασέ το μας :hammer: :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 27 Απρ 2009 16:25

Εχω περιορισμενο χρονο αυτες τις μερες λογω πανελληνιων και τωρα που καθομαι ξεκλεβω απλα λιγο χρονο...! Κατι θα κανουμε καποια στιγμη...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Απρ 2009 10:18

Καταθέτω στην κοινότητα:

Το αντιspy Spybot - Search & Destroy της εταιρείας Safer Networking limited.

Κατηγορία: Freeware.

Εγκατάσταση:
Το κατεβάζετε από το site του εδώ: www. safer-networking.org/gr/home/index.html και το εγκαθιστάτε.
Αυτό είναι όλο...

Σχόλια:
Αρκετά~πολύ ελαφρύ ως εφαρμογή!
Δεν κάνει αυτόματα αναβαθμίσεις, αλλά μόνο μετά από δική σας εντολή.
Επίσης κάνει "ανοσοποίηση" σε malware που έχει/αποκτά στη βάση δεδομένων του.
Δυστυχώς υποστηρίζει ΜΑΛΛΟΝ μόνο τον IE...
Δεν έχω δει και δεν νομίζω να υποστηρίζει FF.. Διατηρώ πάντως επιφυλάξεις για τον FF.
Η υποστήριξη σημαίνει πως όταν με τον ΙΕ βρεθούμε σε Site, απ’όπου γνωστό malware θέλει να επιτεθεί, το Spybot το αναγνωρίζει και είτε το εμποδίζει αυτόματα, είτε μας ρωτάει τι να κάνει (ανάλογα με τις ρυθμίσεις που του έχουμε δώσει).
Προσωπικά είμαι αρκετά~πολύ ικανοποιημένος από την απόδοσή του!
Πιστεύω ότι η διαδικασία εγκατάστασης, είναι 'βασικού' επιπέδου.
Στο δε Site του, κυκλοφορούν πέρα απ’αυτό το ίδιο το Spybot, κι αρκετά άλλα καλούδια για να 'παίξει' και να πειραματιστεί κανείς.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Μάιος 2009 13:52

Συνεχίζοντας αυτή τη φορά σχετικά με TRIAL version:
Καταθέτω την Internetική μορφή του Software FineReader της Εταιρείας Abbyy!!
Πρόκειται για Software μετατροπής αρχείων από μορφή PDF σε DOC ή/και XLS.
Η TRIAL version του είναι εδώ: finereader.abbyy.com/trial
Ωστόσο, τα "παιδιά" που προωθούν τη συγκεκριμένη version έχουν την 'λαμπρή' ιδέα να την περιορίσουν Τόσο σε δυνατότητες, Όσο και χρονικά.
Ως αποτέλεσμα: Δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω -τουλάχιστον μία φορά- σε ένα (πολύ μεγάλο ~ τεράστιο) PDF αρχείο (με εικόνες, πίνακες, πίνακες-εικόνες κλπ) που μου έστελνε Οίκος απ'έξω.
Η Εταιρεία όπου δουλεύω, πάνω στην πίεση χρόνου, το αγόρασε!!!!
...Για να διαπιστωθεί -με το προϊόν αγορασμένο πλέον- ότι ΔΕΝ μας κάνει για τη δουλειά αυτή!!
Φυσικά, αφού το πληρώσαμε, του βρήκαμε και κάποιες δουλειές να κάνει, οι οποίες άνετα χαρακτηρίζονται από δευτερεύουσες~τριτεύουσες ως τελείως άχρηστες!

Υπ'όψιν οι εγκαταστάσεις της Trial-ver έγιναν σε διάφορα -διαφόρων ισχύων- PC, ώστε ν'αποκλειστούν οι πιθανότητες μικρών RAM, καρτών γραφικών, κλπ. Το μεγάλο PDF αρχείο δεν "μεταφράστηκε" σε κανένα και σε καμμία περίπτωση. (Και Πώς να "μεταφραστεί", όταν το 'Επίσημο-αγορασμένο' τελικά ΔΕΝ μπόρεσε;)
Μήπως (Αναρωτιέμαι) άραγε θα χρειαζόταν λίγη περισσότερη σοβαρότητα στις Trial-versions;
Πιστεύει η οποιαδήποτε Εταιρεία Λογισμικού, ότι Αν το προϊόν της αποδειχτεί -τουλάχιστον- ανεπαρκές, στις όποιες συνθήκες (που ίσως δεν έχει προβλέψει) λειτουργίας, Δεν θα διαδοθεί το 'νέο' στην 'πιάτσα';

Παλιά θυμάμαι το σύστημα: Είτε "Πλήρεις δυνατότητες σε αυστηρά περιορισμένο χρόνο", είτε "Περιορισμένες δυνατότητες επ'αόριστον"!
Και το ένα και το άλλο ήταν ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ για την Εταιρεία Software που το εφάρμοζε!
Τι άλλαξε από τότε :question: :think:

Εννοείται, ότι σε περίπτωση που σφάλω, θα ζητήσω (ΟΠΩΣ και ΟΦΕΙΛΩ) ΣΥΓΓΝΩΜΗ από τη συγκεκριμένη Εταιρεία, που αναφέρω, στον ίδιο αυτό χώρο!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Μάιος 2009 11:51

Τελικά, εδω-μέσα, έμεινα κάπως
Εικόναέτσι;
:P :P
Αντε, ντεεε.... Βάλτε κάτι :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
serpen

Δημοσίευση από serpen » 16 Μάιος 2009 01:28

Εγώ θα σας πω το αντιιικό που εμπιστεύομαι περισσότερο τον τελευταίο καιρό και είναι και free στην απλή έκδοση, που μόνο απλή δεν είναι απο άποψη αποτελεσματικότητας.
Ο λόγος για το Avira Antivir Personal που μπορείτε να κάνετε download εδώ www.free-av.com/en/download/1/avira_ant ... virus.html
ενώ στην κεντρική σελίδα της εταιρείας μπορείτε να βρείτε περισσότερες λύσεις www.free-av.com/ περισσότερο επαγγελματικές. ΑΝ δείτε συγκριτικά τεστ στα antivirus το συγκεκριμένο είναι απ' τα τοπ δείτε εδώ και "εδώ.
Ένα μπράβο από μένα στην "ομπρέλα

Άβαταρ μέλους
serpen

Δημοσίευση από serpen » 27 Μάιος 2009 11:58

Stathis έγραψε:Ωραιος ο DGeorge :)

Εμενα το avast μου κανει το συστημα καθε φορα ανω κατω...χαζα alert και περιορισμοι..! Τωρα εχω το bitdefender και μου φαινεται καλο :)
Είχα το bitdefender πριν 5 χρόνια, φαινόταν καλό τότε. Πρόσφατα δοκίμασα το online scan του και όταν μου έβγαλε ως ιό ένα removal tool το έκλεισα αμέσως. Συγκεκριμένα θεώρησε ιό το DrWeb virus removal, ένα δωρεάν αντιιικό που είναι μόνο για scan και η αλήθεια είναι ότι είναι από τα λίγα που έχω δει να κάνουν καθάρισμα αρχείων και όχι σκέτη διαγραφή. Το έτρεξα σε μολυσμένο σέρβερ με τον ιο win32.sality ή win32.sector5 που μολύνει τα *.exe αρχεία του υπολογιστή και καθάριζε τα μολυσμένα αρχεία ενώ έσβηνε τα αντίγραφα του ιού.

Όσον αφορά το Avira που ανέφερα παραπάνω φίλε DGeorge κάνει update κάθε μερα αλλά ως free σου πετάει ένα παραθυράκι στα updates προτρέποντάς σε να το αγοράσεις. Η μηχανή του είναι πολύ καλή κατά τη γνώμη μου, πιάνει τους ιούς αμέσως και στο 99% που μου έχει τύχει τους έχει μπλοκάρει πριν αφίσουν τα σκουπίδια τους στο σύστημα. Έχει επιλογές για το επίπεδο ασφάλειας, το επίπεδο του heuristic, τη χρήση all, custom, smart extensions στο scanner ή στο guard και άλλες επιλογές. Το μόνο αρνητικό ίσως, είναι οτι ποτέ δεν έχω δει να καθαρίζει κάποιο αρχείο, παρά μόνο το σβήνει ή τον απομονώνει. Ίσως επειδή δεν μολύνθηκε ποτέ κάποιο αρχείο συστήματος.
Πάντως εδώ και 2 χρόνια που το έχω ποτέ δεν έκανα φορμάτ λόγω ιοού, και δεν είμαι και φρόνιμο παιδι.... :wink:

brunos

Δημοσίευση από brunos » 17 Ιουν 2009 03:51

:kaloe:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brunos την 17 Ιουν 2009 12:19, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 17 Ιουν 2009 04:44

Δε μ αρεσει ο τροπος που διαφημιζεις το site σου. Μπαινεις και σε αλλα φορουμ και δε γραφεις τιποτα αλλο εκτος απο αυτο το copy/paste κειμενο και δεν ξαναγραφεις ποτε ξανα...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 17 Ιούλ 2009 21:15

Κατ'όπιν αιτήσεως του DGeorge, προσθέτω το link www.freesoft.gr που ουσιαστικά είνια μια λιστα με δωρεάν και open source προγράμματα, με link για download.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 26 Αύγ 2009 14:48

Σας καταθέτω ένα site pπου προσφέρει link με δωρεάν προγράμματα και παιχνίδια. είναι το παρακάτω: http://dwrean.blogspot.com/

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 27 Αύγ 2009 11:34

http://www.arxeiorama.gr/ - και το Arxeiorama, freestuffith είναι...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιουν 2010 14:22

Κυρίες και Κύριοι είχα μία σχεδόν τραυματική εμπειρία με το OUTLOOK 2007. Μου έβγαζε τς (εισηγμένες από OUTLOOK 2000) Ελληνικές Επαφές σε Ιερογλυφικά. Δοκίμασα τα πάντα!
Μέχρι που κάποιος μου σύστησε (FORTE) THUNDERBIRD!! Είναι ταχύτατο, τα κάνει όλα στιον Χώρο σας, και σε Οικονομική τιμή: Δωρεάν!!!!!
Όποιος δεν έχει πρόβλημα προσαρμογής σε κάπως διαφορετικό περιβάλλον, από αυτό που είχε συνηθίσει, θα το λατρέψει!
Κατά το πολύ-κοινώς λεγόμενο: "Το Softwareάκι κάνει Παπάδες :hammer: :hammer: "
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες