Ιος Αστυνομιας

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Σεπ 2013 16:21

μου εχει ερθει ενα pc το οποιο εχει τον κλασσικο ιο που ζηταει 100ε ολα οκ εως εδω πρωτη σκεψει να μπεις σε safe mode και να το βγαλεις ευκολα και απλα...το θεμα ειναι οτι δεν μπαινει σε safemod τι κανουμε τωρα; δοκιμασα με hirensboot k minixp αλλα δεν εβγαλα παλι ακρη..εχει κανεις καμια ιδεα;

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Σεπ 2013 18:19

ναι το θεμα ειναι οτι δεν ξεκιναει σε safemode 8) εβγαλα τον σκληρο τον εβαλα πανω στο δικο μου pc το antivirus δεν βρηκε τιποτα το malwarebytes εχει βρε καμια 20αρια :p περιμενω να τελειωσει και να δω αποτελεσμα!!

Άβαταρ μέλους
charavge

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από charavge » 15 Σεπ 2013 00:35

cyberfreak έγραψε:ναι το θεμα ειναι οτι δεν ξεκιναει σε safemode 8) εβγαλα τον σκληρο τον εβαλα πανω στο δικο μου pc το antivirus δεν βρηκε τιποτα το malwarebytes εχει βρε καμια 20αρια :p περιμενω να τελειωσει και να δω αποτελεσμα!!
Μία φορά στο παρελθόν σε φιλικό PC το έβγαλα με μια απλή επαναφορά συστήματος...
Πριν περίπου 2 εβδομάδες, μου ξαναφέρανε ένα άλλο και το έβγαλα με malwarebytes. Απλώς είχε κάποιο θέμα στο Startup των Windows, οπότε ξανά με επαναφορά συστήματος λύθηκε και αυτό.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από cyberfreak » 15 Σεπ 2013 01:25

ναι και εγω σε ενα αλλο που μου ειχαν φερει το εβγαλα με επαναφορα μπηκα σε safemode με εντολες και εκανα επαναφορα τωρα δεν μπαινει ομως πουθενα!!! εβγαλα το σκληρο τον εβαλα στο δικο μου υπολογιστη πανω σαν δευτερο τον σκαναρα αλλα παλι τα ιδια!!! απλα εκει που νευριασα και πηγα να το κλεισω κολλησε ο υπολογιστης εβγαλε ενα σφαλμα και δεν εκλεισε αλλα ειχε σταματησει σχεδον οτι εφαρμογη ετρεχε και ετσι προλαβα μπηκα και εκανα επαναφορα τωρα και λυθηκε το προβλημα μου...απλα μου την εσπασε που δεν εμπαινε σε safemode για να κανω τη δουλεια ευκολα και απλα

seeder

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από seeder » 15 Σεπ 2013 02:27

Για να μπεις σε safe mode απο τα WIndows θα πας

Πίνακας Ελέγχου\Όλα τα στοιχεία του Πίνακα Ελέγχου\Εργαλεία διαχείρισης

θα ανοιξεις

Παράμετροι συστήματος

στο 2ο TAB θα επιλεξεις ασφαλη εκινηση

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από cyberfreak » 15 Σεπ 2013 11:15

μα ρε φιλε δεν μπαινει στα windows αφου βγαινει το παραθυρο με το δηθεν μηνυμα απο την αστυνομια :p αν εμπαινε σε windows το μονο ευκολο ειναι να το βγαλω μετα ενα path αλλαζεις και σταματαει να δουλευει ο "ιος"

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από cyberfreak » 15 Σεπ 2013 11:16

λετε να μην ξερω πως θα μπω σε safemode :P

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από giannis17 » 15 Σεπ 2013 11:54

Αφού έχεις το hiren's μπορείς να απενεργοποιήσεις τον ιό από το startup. Από τα mini xp στο μενού των προγραμμάτων θα πας Startup->Autoruns και θα πας μετά file->Analyze offline system και θα δώσεις διαδρομή για το φάκελο windows και user του θύματος.

Μετά ξετσεκάρεις ότι παράξενο βλέπεις (συνήθως ο ιός αυτός είναι κάπως έτσι: 45vy6el.exe) και κάνεις επανεκκίνηση (δεν έχει κάποιο save κι εγώ ψαχνόμουν την πρώτη φορά).

Μετά θα μπορούσες να πας να σβήσεις χειροκίνητα τα αρχεία του ιού (συνήθως βρίσκεται στο %appdata%) αλλά και έτσι να το αφήσεις δεν έχει πρόβλημα.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
geoki

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από geoki » 15 Σεπ 2013 13:40

cyberfreak δοκίμασε να μπεις σε safe mode όχι απο την πρώτη επιλογή, αλλα απο την τρίτη
"Save mode with command promt"

Κατόπιν με explorer.exe μπορείς να μπείς στα windows

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από cyberfreak » 15 Σεπ 2013 13:42

giannis17 έγραψε:Αφού έχεις το hiren's μπορείς να απενεργοποιήσεις τον ιό από το startup. Από τα mini xp στο μενού των προγραμμάτων θα πας Startup->Autoruns και θα πας μετά file->Analyze offline system και θα δώσεις διαδρομή για το φάκελο windows και user του θύματος.

Μετά ξετσεκάρεις ότι παράξενο βλέπεις (συνήθως ο ιός αυτός είναι κάπως έτσι: 45vy6el.exe) και κάνεις επανεκκίνηση (δεν έχει κάποιο save κι εγώ ψαχνόμουν την πρώτη φορά).

Μετά θα μπορούσες να πας να σβήσεις χειροκίνητα τα αρχεία του ιού (συνήθως βρίσκεται στο %appdata%) αλλά και έτσι να το αφήσεις δεν έχει πρόβλημα.

thanks αυτο δεν το ηξερα δεν το ειχα δει μεσα στο hirens ισως βασικα δεν το εχει το δικο μου θα κατεβασω την τελευταια εκδοση αν και βρηκα λυση οποτε για την επομενη φορα που θα μου ερθει ενα pc με ιδιο προβλημα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ιος Αστυνομιας

Δημοσίευση από cyberfreak » 15 Σεπ 2013 13:49

geoki έγραψε:cyberfreak δοκίμασε να μπεις σε safe mode όχι απο την πρώτη επιλογή, αλλα απο την τρίτη
"Save mode with command promt"

Κατόπιν με explorer.exe μπορείς να μπείς στα windows

ναι δεν μπαινει ουτε σε αυτο αν εμπαινα εστω ετσι θα εκανα επαναφορα συστηματος αλλα ουτε ετσι εμπαινε

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης