Όταν τρέχω κάποια exe αρχεία κολλάνε τα xp

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
geo1st487

Δημοσίευση από geo1st487 » 27 Φεβ 2009 16:46

Εβαλα το internet security 2009 trial σε windows xp+sp2 και εχω το εξης προβλημα. Οταν παω να τρέξω ενα exe φτιαγμενο σε visual basic 6 κολλαει το συστημα (δεν λειτουργουνε τα πληκτρα απο πληκτρολογιο & ποντικι και η cpu ειναι στο 100%). Το exe εμφανιζει απλως ενα messgebox και τιποτα περισσοτερο, χωρις να συνδεεται σε καποιο server. Εχω δοκιμασει και αλλα exe φτιαγμενα σε vb6 και δημιουργειται το ιδιο προβλημα. Το προσθεσα στα trusted application χωρις να γινει κατι. Αν κλεισω το internet security, τρεχει κανονικα. Τα άλλα προγραμματα (words, excel) τρεχουν κανονικα. Τι φταιει;
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Μαρ 2009 17:14

Επειδή μου δείχνει λίγο μπερδεμένη η κατάσταση, (κι από VB6 έχω αρκετά βαθειά μεσάνυχτα), τα exe που φτιάχνεις Προσπαθούν να συνδεθούν σε κάποιον Server, ενώ αντίθετα το message box που εμφανίζεται δεν συνδέεται; Ή και τα exe ΔΕΝ συνδέονται πουθενά (από σένα τουλάχιστον);
Διότι -π.χ.- η VB ενδέχεται άνετα -κατ'εμένα πάντα- στην τελική δημιουργία του exe να 'βάζει κάπου' κάποιο linkάκι για "Σύρμα"! ...Οπότε την ώρα που πας να εκτελέσεις... ΣΥΡΜΑΑΑΑΑ και crash :wink:
Θα έλεγα, κατ'αρχήν να κατέβαζες το SP3 των XP, από το οποίο ΙΣΩΣ υπάρχει και η λύση.
Μετά -αν γίνεται- δες ποιούς Servers έχει blocked -από κατασκευής του- το internet security 2009 trial. Δες αν μπορείς να τους απεμπλέκεις έναν-έναν σταδιακά και σημείωνέ τους, ώστε να τους ξαναμπλοκάρεις αν δεν δουλέψει το κόλπο.
Έτσι -ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ- θα ξετρυπώσεις τουλάχιστον, προς τα ΠΟΥ γινόταν προσπάθεια σύνδεσης!
Μετά επαφίεται σε σένα αν θ'αφήσεις τη συγκεκριμένη σύνδεση ελεύθερη, ώστε να λειτουργούν όλα, ή όχι.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης