UI Design?UX Design? UI/UX Design?

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ChristinaKoniou

UI Design?UX Design? UI/UX Design?

Δημοσίευση από ChristinaKoniou » 11 Ιαν 2018 10:45

Καλημέρα παιδιά! Έχω ενα θεματακι..

Ειμαι φοιτητρια πληροφορικης και διανυω τον τελευταιο χρονο των σπουδων μου. Μετα απο 5+ χρονια βρηκα (ή τουλαχιστον ετσι πιστευα) επιτελους κατι που με ενδιαφερει,μου αρεσει και με γεμιζει. Πιστευα πως ηξερα τι ειναι το UI Design μεχρι που παρουσιασα ενα project στο μαθημα "Διεπαφη Χρηστη-Υπολογιστη" προσφατα στο οποιο ειχα "δωθει ολοκληρωτικα" ομως αποδεικτηκε οτι δεν ηταν αρκετο. Αυτο που εκανα εγω, σκεπτομενη την πραγματικη εννοια της διεπαφης χρηστη-υπολογιστη (μεγαλο λαθος) ηταν να αφοσιωθω στο πως φαινεται το site που ειχα να κανω και οχι στο πως να "τρεχει" σωστα. [For the record, το θεμα του project ηταν να σχεδιασουμε μια διεπαφη η οποια αντλει πληροφοριες απο μια φορμα και τις αποθηκευει σε ενα board του Trello από οπου μετα μεσω του Trello τις εμφανιζει πισω στη σελιδα... περιπου]

Είχα κατσει και ειχα κανει μια μικρη ερευνα για να δω και να καταλαβω πραγματικα τι ειναι το UI Design που πιστευα οτι πραγματευεται το συγκεκριμενο μαθημα. Βρηκα οτι το ολο concept εχει να κανει με το "πως φαινεται" ενα site, αν ειναι "user friendly", να μην κουραζει τον user και ολες αυτες οι μικρες λεπτομεριες που βλεπουμε σε ενα καλοστημενο site. Η ερευνα μου ηταν μικρη διοτι δεν ειχα χρονο να ψαξω αρκετα και μαλλον εκει την πατησα.

Εδωσα βαση λοιπον, μονο στο φαινεσθε και αφησα στην ακρη ολο το API του Trello το οποιο ηταν τελικα το σημειο πανω στο οποιο με βαθμολογισε ο καθηγητης. Επειτα απο μια συζητηση που ειχα μαζι του, η οποια με μπερδεψε αρκετα γι αυτο και σας γραφω ολο αυτο το κατεβατο, μου εδωσε να καταλαβω οτι πρωτον, η ερευνα που ειχα κανει πανω στο αντικειμενο ηταν λαθος και δευτερον, ενας UI Designer πρεπει να ειναι καλος προγραμματιστης ή να "το'χει" με τον κωδικα(προφανως που τρεχει απο πισω) κατι που ο καθηγητης μου δεν ειδε σε εμενα διοτι δεν ειχα κανει ολη την "συνδεση" με το Trello API (αγνοωντας προφανως ολη τη σχεδιαστικη δουλεια που εκανα στο interface) και ερωτω: Τι ειναι το UI Design? Τι το UX Design? Μπορω στο μελλον να κανω και τα δυο? Οταν ειναι σε ενα average επιπεδο τα skills σου στον προγραμματισμο, μπορεις να ασχοληθεις με αυτο?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChristinaKoniou την 12 Ιαν 2018 13:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Re: UI Design?UX Design? UI/UX Design?

Δημοσίευση από webdevgr » 11 Ιαν 2018 13:15

Καθηγητής σε ελληνικό πανεπιστήμιο που κατά 99% ξέρει μόνο θεωρία κι αυτή συνήθως παρωχημένη.

Κάνε ότι σου λέει να πάρεις το πτυχίο σου και βγες στην αγορά εργασίας να μάθεις στην πράξη τι πρέπει και τι δεν πρέπει...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 11 Ιαν 2018 16:07

Tha se stenaxorhso alla o kathigitis sou exei dikio!

Soy zhthse na fteiaxeis kati pou einai programmatistiko alla esy mallon mperdeuthkes me to UI kai phges sto design...

Mporeis na gineis UI designer xoris na exeis anagkh na xereis apo UX design, alla kata thn gnomh mou den mporeis na gineis UX an den exeis idea apo UI.

O UX tha analysei to provlhma kai tha dosei ston UI thn telikh ergasia gia na thn kanei praxh. Vasika o UX einai anamesa ston pelath kai ton UI... kateme o UI den prepei na exei epafi me ton pelath para mono me ton UX apo ton opoio tha pairnei tis telikes entoles.

Sigoura omos se ena ergo xreiazontai kai oi dyo!

Sthn Ellada vevea an diavaseis aggelies theloun na eisai UX, UI, back developer, junior developer, kafetzhs kai na fteiaxneis oraia koulourakia gia na trote oloi mazi sto grafeio.. :D

Tha akolouthiseis oti se travaei perissotero.. mhn valeis polla karpoyzia sthn idia masxalh... prepei na matheis na douleueis ypo piesh (idiaitera edo opou oloi theloun to site tous xthes) kai na thymasai oti otan blepeis enan programmatisth kai enan designer, oute o designer exei gkomena (to hthiko didagma einai oti autes oi douleies einai trela kai se psilo-apokovoun apo thn koinonia)
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

ChristinaKoniou

Δημοσίευση από ChristinaKoniou » 12 Ιαν 2018 02:12

fafos έγραψε:
11 Ιαν 2018 16:07
Tha se stenaxorhso alla o kathigitis sou exei dikio!

Soy zhthse na fteiaxeis kati pou einai programmatistiko alla esy mallon mperdeuthkes me to UI kai phges sto design...

Mporeis na gineis UI designer xoris na exeis anagkh na xereis apo UX design, alla kata thn gnomh mou den mporeis na gineis UX an den exeis idea apo UI.

O UX tha analysei to provlhma kai tha dosei ston UI thn telikh ergasia gia na thn kanei praxh. Vasika o UX einai anamesa ston pelath kai ton UI... kateme o UI den prepei na exei epafi me ton pelath para mono me ton UX apo ton opoio tha pairnei tis telikes entoles.

Sigoura omos se ena ergo xreiazontai kai oi dyo!

Sthn Ellada vevea an diavaseis aggelies theloun na eisai UX, UI, back developer, junior developer, kafetzhs kai na fteiaxneis oraia koulourakia gia na trote oloi mazi sto grafeio.. :D

Tha akolouthiseis oti se travaei perissotero.. mhn valeis polla karpoyzia sthn idia masxalh... prepei na matheis na douleueis ypo piesh (idiaitera edo opou oloi theloun to site tous xthes) kai na thymasai oti otan blepeis enan programmatisth kai enan designer, oute o designer exei gkomena (to hthiko didagma einai oti autes oi douleies einai trela kai se psilo-apokovoun apo thn koinonia)
Παιδια ευχαριστω που μου απαντησατε. ειλικρινα το εκτιμω! fafos ξερω πως ο καθηγητης μου εχει δικιο και τον εμπιστευομαι παρα πολυ. το θεμα μου ηταν να καταλαβω τι ακριβως κανει ενας UI designer, ενας UX designer και γιατι σε καποια site βλεπω αυτες τις εννοιες να πηγαινουν μαζι ενω σε καποια αλλα πανε μοναχες τους. παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι για να τα ξεκαθαρισω αυτα στο κεφαλι μου ισως πρεπει να ασχοληθω με αυτα εν τελει. ειναι ενας πολυ challenging τομεας για μενα.. :D

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 12 Ιαν 2018 12:52

Ο Ακουμιανάκης το διδάσκει ακόμα; Θυμάμαι στην εξεταστική που το είχα δώσει ήμασταν 4 όλοι όλοι που το είχαμε περάσει το μάθημα :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης