Ένα site πολλά domain

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ένα site πολλά domain

Δημοσίευση από giannis17 » 26 Ιαν 2014 12:06

Γεια χαρά παίδες. Υπάρχουν αυτές οι σπάνιες περιπτώσεις που ο πελάτης σου ζητάει να κατοχυρώσεις πολλά domains για την ίδια ιστοσελίδα και οκ υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις ανακατέυθυνση, από cname στα dns records, header redirect, domain forward (με masking ή χωρίς) κλπ.

Ποιος όμως είναι ο πιο σωστός τρόπος για να βλέπει κιόλας ο πελάτης ότι αυτή η κίνηση του κάνει δουλειά; Ή μήπως είναι άδικος κόπος και τα πολλαπλά domain δεν παίζουν ρόλο; Όσον αφορά το SEO αν ακολουθήσουμε τη μέθοδο header redirect, πρέπει να μπουν meta tags σε όλα τα domain ή θα μας ρίξει η google κανα φάσκελο;
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

geomagas
Επικοινωνία:

Ένα site πολλά domain

Δημοσίευση από geomagas » 26 Ιαν 2014 13:33

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.

Με τα redirects έχεις ανακατεύθυνση στο primary domain. Δηλαδή, όποιο από τα επιμέρους και να πληκτρολογήσει ο χρήστης, θα καταλήξει στο www.primary.tld.
Έχω καιρό να ασχοληθώ, αλλά νομίζω ότι το google προτιμά τα 301 από το header redirect.

Με το cname είναι σαν να έχεις 5-6 διαφορετικά sites με το ίδιο περιεχόμενο, αφού αν ο χρήστης γράψει www.secondary.tld, αυτό θα συνεχίσει να ισχύει στην περιήγησή του, απλά το περιεχόμενο θα είναι το ίδιο με του www.primary.tld.
Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να φροντίσεις τα duplicate content issues.

Το domain forward δεν νομίζω να το χρειαστείς. Νομίζω ότι μπορείς να το αποκλείσεις από τώρα, καθώς μία από τις δυο άλλες (γενικές) λύσεις θα σε καλύψουν.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ένα site πολλά domain

Δημοσίευση από nbc » 26 Ιαν 2014 14:30

giannis17 έγραψε:...υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις ανακατέυθυνση...
Τεχνικά μιλώντας, υπάρχει μόνον ένας: Ο web server να επιστρέψει 3xx status code σε request με το εν λόγω domain στο "Host:" header. Τίποτε από αυτά που αναφέρεις δεν είναι (HTTP) redirect.
giannis17 έγραψε:...Ποιος όμως είναι ο πιο σωστός τρόπος ...
Ο σωστός τρόπος - response header - γι αυτή τη δουλειά είναι ο 301. Αυτό με τον πελάτη δεν το πολυ-κατάλαβα. :)
geomagas έγραψε:Με το cname είναι σαν να έχεις 5-6 διαφορετικά sites με το ίδιο περιεχόμενο, αφού αν ο χρήστης γράψει www.secondary.tld, αυτό θα συνεχίσει να ισχύει στην περιήγησή του, απλά το περιεχόμενο θα είναι το ίδιο με του www.primary.tld.
Βλέπε jobs.freestuff.gr vs www.freestuff.gr.

Άλλο πράγμα τα DNS records και άλλο το πρωτόκολλο HTTP. Ο user agent καλεί τη gethostbyname() και περιμένει IP (δηλαδή, A record) για να προχωρήσει σε bind(). Ουδόλως ενδιαφέρεται αν ο DNS server κάνει 1 (A) ή 2 (CNAME) lookups. Ομοίως, ένας DNS Server, ουδόλως ενδιαφέρεται για ποιον λόγο του έγινε το query.

Για να ισχύσει αυτό που γράφεις, θα πρέπει ο web server να MHN κάνει redirect. Εμείς, όμως, θέλουμε να κάνει:

Κώδικας: Επιλογή όλων

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.example\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.example.com/$1 [R=301,L]
Το παραπάνω, στο vhost entry, με όλα τα σχετικά server aliases. Όπως κάνουμε και στη www vs non-www περίπτωση.

geomagas
Επικοινωνία:

Ένα site πολλά domain

Δημοσίευση από geomagas » 26 Ιαν 2014 15:25

nbc έγραψε:Βλέπε jobs.freestuff.gr vs www.freestuff.gr.
Μα αυτά είναι δύο διαφορετικά subdomains που έχουν και διαφορετικό περιεχόμενο.
Εγώ κατάλαβα ότι όλα τα διαφορετικά domains θα πρέπει να δείχνουν στο ίδιο site.
Πχ είτε γράψουμε www.site.com είτε www.site.gr, να βλέπουμε το ίδιο πράγμα.
Λάθος;

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ένα site πολλά domain

Δημοσίευση από giannis17 » 26 Ιαν 2014 20:30

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω ήδη ξεκινήσει και φτιάχνω τα 301 redirects με .htaccess
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Ένα site πολλά domain

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιαν 2014 21:06

αυτό είναι και το πιο σωστό για να μην έχεις πρόβλημα με duplicate content.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ένα site πολλά domain

Δημοσίευση από giannis17 » 26 Ιαν 2014 21:10

Εφόσον το επιβεβαίωσες κι εσύ τώρα μπορώ να ξενυχτήσω ήσυχος (γιατί για ύπνο δεν κόβω να με παίρνει με τόσα που έχω να κάνω)

Thanks και πάλι! :kaloe:
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες