Το ανεμιστηρακι της κάρτας γραφικών δεν δουλεύει σωστά

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Χρήστος.Φαρφαράς

Το ανεμιστηρακι της κάρτας γραφικών δεν δουλεύει σωστά

Δημοσίευση από Χρήστος.Φαρφαράς » 04 Ιαν 2018 04:12

Καλημέρα και καλή χρονιά έχω ένα πρόβλημα με το ανεμιστηρακι της κάρτας γραφικών. Σχετικά με υπολογιστές έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι υπερβολικά φέτος λόγω της σχολής που έχω περάσει μηχανικών πληροφορικής.. Οπότε δεν γνωρίζω και πάρα πολλά.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι το pc μου αργούσε να ανοίξει δηλαδή αργούσε να βγάλει τα BIOS κτλ. Σήμερα όμως όταν τον ανοίξα δεν έβγαζε κανένα απολύτως σήμα η οθόνη. Έτσι άνοιξα τον υπολογιστή και παρατήρησα ότι το ανεμιστηρακι της κάρτας γραφικών δεν δουλεύει σωστά συγκεκριμένα ξεκινάει να γυρίζει για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά σταματάει και μετά ξανά αρχίζει. Δηλαδή σαν να το εμποδίζει κάτι να λειτουργήσει σωστά. Παρόλα αυτά είπα να δοκιμάσω πάλι μετά από 4 ώρες και έχοντας μια μικρή υπομονή το pc ξεκίνησε να λειτουργεί κανονικά μετά από περίπου 30 λεπτά. Αυτό μου το είχε ξανακάνει πριν από 2 εβδομάδες περίπου όταν το είχα ανοίξει για να τον καθαρίσω αλλά όταν τον ξανασυνδεσα δεν έβγαζε σήμα η οθόνη και έγινε πάλι η ίδια διαδικασία. Έχετε κάτι να μου προτείνετε; Παρεριπτωντος η κάρτα γραφικών μου είναι AMD Radeon r7 200 series(μην με ρωτάτε ποια ακριβώς είναι όπου και να ψάξω αυτό το πράγμα μου βγάζει όπου και να ψάξω αλλά τι να περιμένεις από έναν υπολογιστή turbox ναι ξέρω λάθος αλλά τον είχα αγοράσει πριν δύο χρόνια όταν πίστευα ότι η turbox είναι καλή μάρκα 😂)

mhtilhnh

Re: Το ανεμιστηρακι της κάρτας γραφικών δεν δουλεύει σωστά

Δημοσίευση από mhtilhnh » 04 Ιαν 2018 13:22

Πηγαινε σε ενα βενζιναδικο και φυσηξε ολα τα ανεμηστιρακια που εχει πανω το κουτι. αυτο να το κανεις καθε 2-3 μηνες ΠΑΝΤΑ!!!
εχουν ειδικο μηχανημα αερα εκει ολα τα αλλα που ειναι σε σπραυ ειναι χαζομαρες χειροτερα το κανουν.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Re: Το ανεμιστηρακι της κάρτας γραφικών δεν δουλεύει σωστά

Δημοσίευση από EneMe » 05 Ιαν 2018 21:23

Φύσημα σε βενζινάδικο ή συνεργείο ή λαστιχάδικο θέλει προσοχή γιατί η πίεση είναι μεγάλη και μπορεί να κάνει σοβαρή ζημιά.
Εγώ προτιμώ spray σε συνδυασμό με υπομονή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης