Είμαι κειμενογράφος και ψάχνω blogs για συνεργασία!

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Podara Anna

Δημοσίευση από Podara Anna » 19 Ιούλ 2014 21:34

Καλησπέρα σε όλους! Aν ενδιαφέρεστε για κάποιον που να γράφει καθημερινά κείμενα στο blog σας χρησιμοποιώντας seo copywriting, τότε ενδιαφέρομαι και γω! Αν σας ενδιαφέρει συνεργασία μπορείτε να μου στείλετε pm για να σας προωθήσω αναλυτικό βιογραφικό.

Εργάζομαι ως εξωτερική συνεργάτιδα social media manager σε διάφορες επιχειρήσεις και έχω προυπηρεσία ως κειμενογράφος σε sites από το 2011. Έχω σπουδάσει Δημοσιογραφία και κάνω διδακτορικό στο social media marketing και ακόμα έχω παρακολουθήσει σεμινάρια για Internet Marketing-SEO (35 ωρών) και Social Media Marketing ( 30 ωρών).

Ευχαριστώωωωωω 8)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Αύγ 2014 11:20

Αγαπητή κυρία Podara Anna Πολλή Καλημέρα σας! :D

Αν μέχρι τώρα δεν έχει βρεθεί κάποιος να σας διορθώσει, ας είμαι εγώ αυτός.... Με όλον τον σεβασμό....

Κειμενογράφος είναι η εφαρμογή Word της Microsoft, ή η εφαρμογή Writer του OpenOffice.
Εσείς είσαστε είτε απλή δακτυλογράφος κειμένων (αν απλώς τα πληκτρολογείτε), είτε συντάκτρια κειμένων (αν τα επεξεργάζεστε επιπροσθέτως).

Φροντίστε λίγο τα Ελληνικά σας, αφού ζητάτε και εργασία κάπως σχετική προς τη Γλώσσα!!
Ίσως χάνετε ευκαιρίες, από τέτοιες 'γλωσσικές αστοχίες'...

Podara Anna

Δημοσίευση από Podara Anna » 06 Αύγ 2014 12:28

Aγαπητέ,

η λέξη κειμενογράφος είναι ΛΕΞΗ. Που σημαίνει γραφέας κειμένων (text editor). Το αν η Microsoft την χρησιμοποιήσε για να τιτλοφορήσει ένα πρόγραμμα δεν σημαίνει ότι η λέξη καταργήθηκε και δεν χρησιμοποιείται πλέον με την κανονική της έννοια. Εκτός κι αν πιστεύετε ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιώ πλέον ούτε το ουσιαστικό λέξη (Word) γιατί αφορά ένα πρόγραμμα της Microsoft. Μπορείτε να ψάξετε σε λεξικά στο Διαδίκτυο και να δείτε τι σημαίνει text editor. Πάντως και εγω θα σας συμβούλευα πριν μπείτε σε χωράφια που δεν γνωρίζετε, να είστε σίγουρος για τις επισημάνσεις σας, γιατί διαφορετικά κινδυνεύουν να θεωρηθούν απλά κακεντρέχεια ;)
DGeorge έγραψε:Αγαπητή κυρία Podara Anna Πολλή Καλημέρα σας! :D

Αν μέχρι τώρα δεν έχει βρεθεί κάποιος να σας διορθώσει, ας είμαι εγώ αυτός.... Με όλον τον σεβασμό....

Κειμενογράφος είναι η εφαρμογή Word της Microsoft, ή η εφαρμογή Writer του OpenOffice.
Εσείς είσαστε είτε απλή δακτυλογράφος κειμένων (αν απλώς τα πληκτρολογείτε), είτε συντάκτρια κειμένων (αν τα επεξεργάζεστε επιπροσθέτως).

Φροντίστε λίγο τα Ελληνικά σας, αφού ζητάτε και εργασία κάπως σχετική προς τη Γλώσσα!!
Ίσως χάνετε ευκαιρίες, από τέτοιες 'γλωσσικές αστοχίες'...
Anna Podara,
journalist, web editor

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 06 Αύγ 2014 14:11

DGeorge φοβούμαι φίλε μου πως την ...πάτησες :)

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 06 Αύγ 2014 15:35

opos o korgr etc ki ego afto pistevo file DGeorge .... tin patises edo :p

exei dikio ... kai mporo kai na episimano pos an einai etc
tote ta pontikia den einai troktika pleon kai prepei na vroume allh leksh gi'afta :p

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Αύγ 2014 15:53

Δεν θα διαφωνήσω με την λέξη και την σημασία της.
Ωστόσο θα πρέπει κάποτε να συμφωνήσουμε όλοι, με τι είδους Γλώσσα πορευόμαστε... Με την ισχύουσα (καθιερωμένη), ή με την όποια -κατά καιρούς- μας βολεύει.
Αν θέλετε δείγματα από πού ξεκίνησε μία λέξη, και πού έφτασε, ορίστε: (π.χ. η προσφώνησις 'Πότνια') [url=http://greek_greek.enacademic.com/147699/%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%BD%CE%B9%CE%B1]greek_greek.enacademic.com/147699/%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%BD%CE%B9%CE%B1[/url]
Ξεκίνησε με την έννοια "τιμημένη, σεβαστή, μεγαλοπρεπής" και συνήθως αναφερόταν στη Θεά Αθηνά!
Η ίδια -ακριβώς- λέξη, πηγαίνοντας μιά -μεγάλη βόλτα- από κάτω Ιταλία (μεγάλη Ελλάδα - εποχή Ευβοϊκού αποικισμού), κατέληξε με την σημερινή λέξη/έννοια 'Π@@@άνα'!!!
Η λέξη είναι παραποιημένη, υποτιμημένη-σαφώς, αλλά ακριβώς η ίδια (σε προέλευση).

Κυρία μου, η Γλώσσα (και κυρίως η δική μας) είναι ζωντανός οργανισμός, και -πάρα πολλές φορές- αφομοιώνει νέες-τρέχουσες ερμηνείες σε παλαιούς όρους. Αντίθετα αποβάλει αδόκιμους όρους...
Βγήτε στον δρόμο, ή/και στο Internet (σπανιότατα -πλέον- αποκαλούμενο 'Διαδίκτυο'), ρωτήστε τι είναι 'Κειμενογράφος' και θα καταλάβετε...
Ειδικά στον χώρο των Υπολογιστών (Blogs κλπ)...

Αν θεωρείτε την απόπειρα μιας -άκρως καλοπροαίρετης- διόρθωσης, ως κακεντρέχεια.... Ας μείνουν οι επισημάνσεις μου εδώ, ως έχουν.
Ζητώ -δημοσίως- Συγγνώμη για την Ενόχληση!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 06 Αύγ 2014 16:31

oxi re file kai kakentrexia ...
eidika esy nop ....

ena aplo lathos nomizo ...
den vlepo logo gia tetoia sygnomh :p iso gia ena ... "Sorry lathos" ;)

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 06 Αύγ 2014 19:29

Απλά να επιβεβαιώσω και εγώ ότι κακεντρέχεια από DGeorge δεν παίζει με τίποτα.

Μια και έκανε τέτοια "τρίπλα", επίσης θα συμφωνήσω πως η ένοια του γραπτού εύκολα αλλάζει νόημα ανάλογα με το περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται, το πλήρες νόημα βγαίνει από το περιεχόμενο μέσα στο περιβάλλον του.

Σε ένα site μιας διαφημιστικής εταιρείας, κειμενογράφος είναι ξεκάθαρα ένας / μία στο δημιουργικό που θα έχει την ευθύνη μιας καμπάνιας, πχ.

Στο πλαίσιο, στην κατηγορία software, κειμενογράφος θα είναι φίλτρο για να βρεις πιο εύκολα τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν.

Τίποτα από τα δυο προφανώς δεν είναι λάθος και δεν έχει κανένα νόημα να ψάξει κάποιος ετυμολογικά τι ακριβώς σημαίνει αυτή η λέξη, γιατί απλά θα πάρει ένα ιστορικό στιγμιότυπό της.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 07 Αύγ 2014 00:39

@DGeorge εγώ πάντως δε ξέρω κανέναν άνθρωπο κάτω των 30 που λέει το MS Word κειμενογράφο :D

Ο κειμενογράφος είναι ο Copywriter https://translate.google.com/#el/en/%CE ... E%BF%CF%82

Η @podara anna δεν έκανε λάθος. 1+1=1 :D
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 07 Αύγ 2014 13:51

@DGeorge που να σου πω οτι έχω φίλο illustrator
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

Teleman120

Δημοσίευση από Teleman120 » 14 Ιαν 2015 22:16

Αγαπητή Άννα γειά σου,

Είμαστε μια ετιαρία που ασχολείται με είδη εξοχής και ψάχνουμε
κειμενογράφο για την σύνταξη κειμένων στο "blog section" του site μας.
Τα κείμενα πρέπει να είναι σχετικά με το αντικείμενό μας. Θελουμε να
έχουμε συχνές δημοσιέυσεις όχι όμως καθημερινά.
Τη συχνότητα δημοσίευσης θα την ρυθμίσουμε.

Μπορείς να επικοινωνήσεις στο e-mail: makridit@gmail.com
και στο τηλέφωνο: 6972257768

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Ιαν 2015 23:56

Η Ενημερωτική πύλη KoinSEp.org η μοναδική ενημερωτική σελίδα για την κοινωνική οικονομία στο πλαίσιο ανάπτυξης της αναζητά αρθρογράφους με γνώσεις σε κοινωνικά οικονομικά νομικά λογιστικά θέματα που απασχολούν τον Έλληνα Κοινωνικό Επιχειρηματία.

Αν έχετε γνωστικό αντικείμενο σε ένα από τα παραπάνω στείλτε μας ένα μήνυμα από την φόρμα επικοινωνίας η καλέστε μας σε ένα από τα τηλέφωνα που θα βρείτε παρακάτω.

επικοινωνια απο εδω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες