Θέλω να ανοίξω Mini Market.Που να ανοίξω?

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
taxirithma

Δημοσίευση από taxirithma » 28 Φεβ 2014 20:25

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Forum.

Είμαι καθηγητής φυσικής αγωγής , αλλά τον τελευταίο καιρό δεν έχω δουλειά.
Αποφάσισα λοιπόν με λίγες οικονομίες που έχω στην άκρη να ανοίξω ενα Mini Market.
Μένω στην Αθήνα αλλά δεν θα με πείραζε να μετακομίσω και στην επαρχία αν είναι να βρώ ενα καλό σημείο.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες άδειες γειτονιές , η περιοχές γενικότερα που γνωρίζετε , που να μην έχουν ανταγωνισμό και είναι ιδανικές για ενα μεσαίου μεγέθους Mini Market?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

formes

Δημοσίευση από formes » 28 Φεβ 2014 22:47

Φιλε απλα μην το κανεις!

Ξερω 2 ατομα που τα εκλεισαν!

Στις εποχες κρισης που ολοι ψαχνουν τα κουπονια και τις προσφορες απλα δε θα εισαι ποτε ανατγωνιστικος!!!!
Μινι μαρκετ δεν πας να τζιραρεις απο τσιχλες καραμελες και καποτες αλλα απο καθημερινα ψωνια....

Σου κανω και μια ερωτηση την οποια καντην και στη μανα γυναικα αδερφη σου κλπ

Ποσες φορες ψωνισες στη ζωη σου απο μινι μαρκετ;

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 01 Μαρ 2014 09:38

Στο μίνι μάρκετ πουλάς ακριβότερα από το super market.
Άρα ποντάρεις σε σπίτια της γειτονιάς που ξέχασαν να προμηθευτούν κάτι από το σούπερ και σε ημέρες/ώρες που τα υπόλοιπα είναι κλειστά.

Φυσικά πρέπει να είσαι διατεθειμένος να στοκάρεις μέσα τα ΠΑΝΤΑ. Από ξηρούς καρπούς & ποτά, μέχρι αναλώσιμα για υπολογιστές.

Έχω παράδειγμα στην γειτονιά μου παλικάρι που δεν ξέρει τι πάει να πει αργία, ΣΚ, μεσημέρι, βράδυ. Ανοίγει στις 7 το πρωί και κλείνει 11-12 το βράδυ και έχει μέσα ότι μπορείς να φανταστείς. Καμία σχέση η τιμή τους βέβαια, αλλά εκεί ποντάρει και αυτός. Θα μπεις μέσα επειδή τον έχεις ανάγκη.

Αν έχεις τέτοια διάθεση, προχώρα ;)

formes

Δημοσίευση από formes » 01 Μαρ 2014 13:11

Ακριβως οπως τα ειπε ο platongr

Σκλαβια και οχι αποτελεσμα

Το Case study αυτης της μπιζνας ειναι ενας στο δρομο χαλκιδα-νεα αρτακη που λεγεται τερτιπης
Ειναι πανω στο δρομο που θα περασει οποιοσδηποτε θα παει Β. Ευβοια, χιλιαδες αυτοκινητα καθημερινα χιλιαδες εκδρομεις καλοκαιρινους μηνες. 24ωρο με λιγο απο ολα

Κανε το ιδιο στο δρομο χαλκιδα για νοτια ευβοια αλλα....

εχε κατα νου οτι με τους νεους νομους στην ανατολικη αττικη για παραδειγμα θα ειναι και τις κυριακες ανοικτα και πιθανοτατα τα καλοκαιρια σε ολους τους τουριστικους προορισμους το ιδιο θα συμβει

Γνωμη μου ανοιξε ενα μικρο μαγαζακι με καφεδες ολους στο ευρω, νερακια στο 40 λεπτα, παγωτα ολες οι μπαλες στα 0,7 μερικα τυροπιτοειδη στα 80λεπτα και κινησου πανω κατω σε αυτα. Με καλη ποιοτητα καλημερες καλησπερες και χαμογελο

Αν το δεις οτι παω για το μεροκαματο στην αρχη με διαθεση για αρκετη δουλεια 7πρωι -8βραδυ και συμβιβαστεις με πρωτο στοχο τα 800 το μηνα μεσα δε θα μπεις σε καμια περιπτωση.

Με μονο 130 ευρω τζιρο τη μερα δηλαδη αστεια πραγματα (μονο 10 ευρω την ωρα τζιρο) μεσα δε θα μπεις!!!!
Και το ενοικιο σου κανα 300αρι και το οαεε σου κανα 250αρι και την καβα σου και τα ρευματα σου και τους δημοτικους φορους και ολα μαζι με το κερδος σου!

Και φυσικα μικροτερο ρισκο ως προς την πιθανη χασουρα

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 01 Μαρ 2014 14:21

Όσες γειτονιές γνωρίζω είναι τίγκα στα μίνι μάρκετ και κλείνουν κάποια από αυτά. Μάλλον δεν είναι καλή ιδέα. Και από καφέδες βρωμάει ο τόπος, ούτε κι αυτό φαίνεται να έχει μέλλον αν και ίσως να κουτσοβγάζεις ένα μεροκάματο για κάμποσο καιρό. Σκέψου κάτι περισσότερο πρωτότυπο.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 01 Μαρ 2014 18:11

Κάποιος δεν ανοίγει έτσι απλά ένα mini market.

Το σχέδιο "πάω για 800 ευρώ τον μήνα" είναι ωραίο, ρομαντικό αλλά *απέχει πολύ, πάρα πολύ, από την πραγματικότητα. Η αγορά είναι πάτα με να σε πατώ, είναι ζούγκλα και ως ζούγκλα πρέπει να αντιμετωπίζεται. Στον πόλεμο μεταξύ τον mini market υπερισχύει ο πιο ισχυρός. Με την λογική ότι θέλω ένα μικρό μερίδιο της τοπικής αγοράς και μου φτάνει 30 ευρώ μεροκάμματο δεν πας πουθενά. Κι αν πας θα ναι για λίγο μέχρι κάποιος πραγματικά ισχυρός, εξυπνος και δραστήριος να καταλάβει το κενό, να σε κάνει μια χαψιά και να σε αφήσει να τρέχεις εφορίες, τράπεζες, δεη, οτε, τεβε, εμπόρους για διακανονισμούς.

Εφημερίδες, περιοδικά, τσιγάρα και ψωμί.
4 κράχτες που όχι απλά θα σε βοηθήσουν αλλά θα πάν τη δουλειά σου σε άλλο επίπεδο. Όμως δεν πρέπει να μείνεις εκεί. Θα πρέπει να εξασφαλίσεις με οποιοδήποτε τρόπο ότι τουλάχιστον εφημερίδες + περιοδικά δεν θα πάρει κάποιος αν ανοίξει κοντά σου. Με κανέναν τρόπο. Θα πρέπει να σαι σκύλος σε αυτά και φυσικά να θυσιάσεις κάποιο μεγάλο μέρος της "καλοσύνης" σου. Αλλιώς κάποιος άλλος θα το κάνει εναντίον σου.

Το μυαλό κάποιου θα πρέπει να τρέχει με 3χιλιάδες στροφές το δευτερόλεπτο, πρέπει μέσα σε λίγο χώρο να έχεις τα πάντα, να κυνηγάς τιμές, προσφορές, δώρα. Δεν πρέπει να αφήσεις κάνενα κενό έτσι ώστε να σκεφτεί κάποιος ότι θα έχει τύχη αν ανοίξει το δικό του μαγαζί κάπου κοντά σου. Γι αυτό πρέπει να σκέφτεσαι διαρκώς πως θα προστατέψεις, πως θα εξελίξεις και θα αναπτύξεις περεταίρω την επιχείρησή σου.

*800 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ

Αν εξαιρέσεις την περίπτωση που κάποιος βρίσκει έτοιμη, χωρίς χρέη, επιχείρηση από τον μπαμπά τότε το 800 ευρώ τον μήνα δεν ισχύει. Εδώ θα επενδύσεις χρήματα και κατα πάσα πιθανότητα θα χρεωθείς. Δόσεις, διακανονισμοί, έμποροι, δεη, εφορια, λογιστής. Έξοδα να θές. Το τέβε είναι το λιγότερο. Για παράδειγμα θα σου πώ πως αν θες να έχεις από όλα, ποτά-παγωτά-αναψυκτικά-ζαμπονοκασεροτύρια-λίγα ζαρζαβατικά, χοντρικά δηλαδή 7-10 ψυγεία, μια ντουλάπα κλιματιστικό+αεροκουρτίνα τότε το ρεύμα θα το υπολογίζεις 5+ κάθε που έρχεται.

Αυτό που έγραψε πιο πάνω ο φίλος, ότι πρέπει να ξεχάσεις αργίες, κυριακές κτλ φυσικά και ισχύει.

Μπορεί όλα τα παραπάνω να φαίνονται σκληρά ή απάνθρωπα αλλά πιστέψτε με, είναι μόνο ένα μερος μιας πολύ σκληρότερης πραγματικότητας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης