Η ταινία της νύχτας

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
LightForce
WebDev Moderator

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από LightForce » 19 Μάιος 2012 15:16

^^Δημήτρη ρίξε μια ματιά και σε αυτό, δεν το έχω δει αλλά σκοπεύω προσεχώς.

Εχθές είδα ένα sci-fi που μου άρεσε πολύ, το Chronicle (2012) και το προτείνω.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από EneMe » 21 Μάιος 2012 13:46

To The Divide το είδα χθες συμπτωματικά!
Δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, απλά ένα εργάκι όπως και πολλά άλλα, για σκότωμα ώρας, μιας και περίμενα περισσότερη δράση. Μου θύμισε το Blindness (2008).

Το Chronicle μπαίνει στα υπ'όψιν! ;)

LightForce
WebDev Moderator

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από LightForce » 04 Ιουν 2012 12:39

Είδα τo Sleep Tight (2011), IMDB Ισπανική παραγωγή, ψυχολογικό θρίλερ με καλές ερμηνείες που όσο περνάει η ώρα ανεβάζει στροφές. Ωραίο!

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από bibisidis » 04 Ιουν 2012 12:57

LightForce έγραψε:Είδα τo Sleep Tight (2011), IMDB Ισπανική παραγωγή, ψυχολογικό θρίλερ με καλές ερμηνείες που όσο περνάει η ώρα ανεβάζει στροφές. Ωραίο!
Μου άρεσε αρκετά και μένα και της γυναίκας μου, που δεν είναι fan του είδους.

LightForce
WebDev Moderator

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από LightForce » 14 Ιουν 2012 16:22

EneMe έγραψε:To The Divide το είδα χθες συμπτωματικά!
Δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, απλά ένα εργάκι όπως και πολλά άλλα, για σκότωμα ώρας, μιας και περίμενα περισσότερη δράση. Μου θύμισε το Blindness (2008).
Το είδα το προηγούμενο Σάββατο.
Δεν περίμενα να είναι τόσο βίαιο και αιματηρό, κάπου το μισό cast διαμελίστηκε με τσεκούρι λέμε!
Υπάρχει άφθονη παράνοια στην ταινία και μάλλον γιαυτό μου άρεσε. Καλές και οι ερμηνείες.

Στις ταινίες περιορισμένου χώρου που έψαχνε ο Jimaek ταιριάζει.

JenGer

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από JenGer » 08 Ιούλ 2012 22:34

είδα χτες το Intouchables. Γαλλική ταινία με πρωταγωνιστή έναν τετραπληγικό (στην ταινία τουλάχιστον) και έναν τύπο που είχε προσλάβει για να τον περιποιείται. Αν μου έλεγε κάποιος την περιγραφή όπως τη γράφω εδώ θα έλεγα ... δεν παίζει με τίποτα να τη δω! Όμως ήταν πολύ καλή ταινία και δε με κούρασε ούτε στο ελάχιστο! Την προτείνω σε όλους
JenGer said...

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από bibisidis » 29 Ιούλ 2012 01:57

Perfect Sense
Ratings: 7.0/10 from 13,572 users

http://www.imdb.com/title/tt1439572/

Δεν ειναι καμια ταινιαρα αλλα ειναι αρκετα διαφορετικη απο αυτο που εχουμε συνηθισει οσο αφορα το ειδος της. Μετα το τελος, ηπια 2 ποτακια καθως σκεφτομουνα τα μηνυματα(?) της ταινιας.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από bibisidis » 29 Ιούλ 2012 01:59

JenGer έγραψε:είδα χτες το Intouchables. Γαλλική ταινία με πρωταγωνιστή έναν τετραπληγικό (στην ταινία τουλάχιστον) και έναν τύπο που είχε προσλάβει για να τον περιποιείται. Αν μου έλεγε κάποιος την περιγραφή όπως τη γράφω εδώ θα έλεγα ... δεν παίζει με τίποτα να τη δω! Όμως ήταν πολύ καλή ταινία και δε με κούρασε ούτε στο ελάχιστο! Την προτείνω σε όλους
Ταινιάρα! Μου αρεσε παρα πολυ. Γνωριζω ακομη 2 που την ειδαν και ειπαν ακριβως το ιδιο.

Ratings: 8.6/10 from 65,425 users

http://www.imdb.com/title/tt1675434/

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από EneMe » 30 Ιούλ 2012 10:31

Είδα χθες το The Raid -Redemption-.

Τα ινδονησιακά ως γλώσσα δεν με χάλασαν ιδιαίτερα, μετά από 10 λεπτά τα είχα συνηθίσει.

Η ταινία έχει το εξής σενάριο: ξύλο, ξύλο, ξύλο και ΞΥΛΟ!

Υπάρχει ένα ελάχιστο story από πίσω που ας πούμε ότι σε κρατάει, αλλά μέχρι εκεί. Τα όποια νέα στοιχεία, προκύπτουν ακριβώς στο σημείο που πάει να κάνει μεγάλη κοιλιά.

Είναι μια ταινία κλειστού χώρου με πολύ ξύλο (δεν ξέρω αν το ανέφερα και παραπάνω :P) και σχετικά λίγο αίμα.

Μόνο για fans του είδους.

LightForce
WebDev Moderator

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από LightForce » 30 Ιούλ 2012 16:54

bibisidis έγραψε:
JenGer έγραψε:είδα χτες το Intouchables. Γαλλική ταινία με πρωταγωνιστή έναν τετραπληγικό (στην ταινία τουλάχιστον) και έναν τύπο που είχε προσλάβει για να τον περιποιείται. Αν μου έλεγε κάποιος την περιγραφή όπως τη γράφω εδώ θα έλεγα ... δεν παίζει με τίποτα να τη δω! Όμως ήταν πολύ καλή ταινία και δε με κούρασε ούτε στο ελάχιστο! Την προτείνω σε όλους
Ταινιάρα! Μου αρεσε παρα πολυ. Γνωριζω ακομη 2 που την ειδαν και ειπαν ακριβως το ιδιο.

Ratings: 8.6/10 from 65,425 users

http://www.imdb.com/title/tt1675434/
Το σημειώνω παιδιά στην to-see list...

EneMe έγραψε:Είδα χθες το The Raid -Redemption-.

Τα ινδονησιακά ως γλώσσα δεν με χάλασαν ιδιαίτερα, μετά από 10 λεπτά τα είχα συνηθίσει.

Η ταινία έχει το εξής σενάριο: ξύλο, ξύλο, ξύλο και ΞΥΛΟ!

Υπάρχει ένα ελάχιστο story από πίσω που ας πούμε ότι σε κρατάει, αλλά μέχρι εκεί. Τα όποια νέα στοιχεία, προκύπτουν ακριβώς στο σημείο που πάει να κάνει μεγάλη κοιλιά.

Είναι μια ταινία κλειστού χώρου με πολύ ξύλο (δεν ξέρω αν το ανέφερα και παραπάνω :P) και σχετικά λίγο αίμα.

Μόνο για fans του είδους.
Ο τελευταίος ο κοντός ήτανε πολύ ζόρικος λέμε.... :P

Eίδα το "Frequently Asked Questions About Time Travel", IMDB (2009).
Sci-Fi εργάκι που πραγματεύεται διασκεδαστικές καταστάσεις που προκύπτουν όταν 3 φίλοι που τα πίνουν σε μία πάμπ μπλέκονται σε χωροχρονική ανωμαλία!
Μπόλικο Βρετανικό χιούμορ, βλέπεται ευχάριστα.

LightForce
WebDev Moderator

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από LightForce » 21 Αύγ 2012 14:12

^^Δεν το έχω δει ακόμα Δημήτρη. Περιμένω στωικά το Blu-Ray, μάλλον προς Οκτώβριο.

Είδα το 'The Cabin in the Woods' (2011) IMDB
Μου άρεσε, είναι αστεία και ασυνήθιστα ψυχαγωγική Gore ταινία που ξεφύγει από τα κλισέ του είδους.

LightForce
WebDev Moderator

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από LightForce » 19 Σεπ 2012 21:39

Είδα εν τέλει τον Προμηθέα, μου άρεσε αρκετά, ως διαστημική περιπέτεια είναι απολαυστική με υπαρξιακές και αναζητησιακές προεκτάσεις που δίνουν θέματα προς συζήτηση.
Έχω αρκετές ενστάσεις, κυρίως για τους χαρακτήρες που με εξαίρεση το Android David είναι απογοητευτικά κενοί, και την έλλειψη έντασης που θα περίμενα να είναι στα κόκκινα.

θέλω σίγουρα sequel!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LightForce την 10 Δεκ 2012 23:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από Zizo » 23 Σεπ 2012 12:04

Με χαλάει όταν βγαίνει μια ταινία που υπόσχεται πολλά και καταλήγει να είναι άλλο ένα ταξίδι στο διάστημα με εξωγήινους όπως στο Alien.

Μιλάω για το Προμηθέας.
Είναι σαν να βγάζω μια ταινία με τίτλο "Το Θεϊκό κύτταρο του Θεού" και να φτιάχνω μια ταινία σαν το "Ο πόλεμος των κόσμων" με robot κτλπ...

Καμιά καλή κωμωδία παίζει? :P
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Η ταινία της νύχτας

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Σεπ 2012 19:43

Eλα ρε μαν. ειναι το prequel του Alien. εδω και χρόνια ξεραμε τι θα ειναι.

Το ονομασαν ετσι γιατι ακριβως ειναι το prequel. δηλ πως ξεκινισαν αυτα τα alien
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης