Ασφαλής σελίδα

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
andy12gr

Ασφαλής σελίδα

Δημοσίευση από andy12gr » 14 Δεκ 2014 08:10

Καλημέρα σας.
Δεν ξερω αν ειναι ο καταλληλος χωρος για την ερωτηση μου, συγχωρεστε με αν δεν ειναι.
Θελω να φτιαξω μια σελιδα ακομα και απο τα υπαρχοντα scripts για να ανεβαζω φωτογραφιες δικες μου. Θελω να εχει προσβαση μονο καποιος που θα επιτρεπω εγω. Επισης θελω να εχει μεγιστη ασφαλεια.
Καταλαβαινω οτι τιποτα δεν ειναι ασφαλες στο νετ, απλως ζητω τη μεγιστη ασφαλεια σε καποιο script.
Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο πειτε μου.
Εχω ενοικιασει σερβερ στο goddady εδω και πολυ καιρο σε αλλα sites που εχω.

andreaslll

Ασφαλής σελίδα

Δημοσίευση από andreaslll » 14 Δεκ 2014 10:05

sftp με authentication μέσω private/public key. Αυτό χρειάζεσαι. Ούτε script, ούτε τίποτα.

andy12gr

Ασφαλής σελίδα

Δημοσίευση από andy12gr » 14 Δεκ 2014 10:28

andreaslll έγραψε:sftp με authentication μέσω private/public key. Αυτό χρειάζεσαι. Ούτε script, ούτε τίποτα.
Καταρχην σε ευχαριστω, αν θες να μου το αναλυσεις μια και δεν ειμαι προγραμματιστης.μπορω να εγκαταστησω οτιδηποτε αν ξερω πως.

andreaslll

Ασφαλής σελίδα

Δημοσίευση από andreaslll » 14 Δεκ 2014 11:59

Είναι κάτι σαν ftp server μέσω ssh, δηλαδή περισσότερο ασφαλές. Αν σε καλύπτει να ανεβοκατεβάζεις με ftp, ψάξε να βρεις κανένα σχετικό tutorial. Αν δεν σε καλύπτει, προχωράς σε κάποιο script.

andy12gr

Ασφαλής σελίδα

Δημοσίευση από andy12gr » 14 Δεκ 2014 17:07

Σε ευχαριστω για την βοηθεια

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασφαλής σελίδα

Δημοσίευση από mechpanos » 15 Δεκ 2014 14:24

Φίλε σάμπως δεν μας τα λες καλά!!! Γιατί να θες να τα βλέπεις μόνο εσύ και ένας άλλος...
Και μέγιστη ασφάλεια....Μήπως είναι τίποτα παράνομο;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

andy12gr

Ασφαλής σελίδα

Δημοσίευση από andy12gr » 15 Δεκ 2014 16:15

mechpanos έγραψε:Φίλε σάμπως δεν μας τα λες καλά!!! Γιατί να θες να τα βλέπεις μόνο εσύ και ένας άλλος...
Και μέγιστη ασφάλεια....Μήπως είναι τίποτα παράνομο;
παρανομο για μενα δεν ειναι.για σενα ισως.αλλα και να ηταν εσενα ποιο ειναι το προβλημα σου?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασφαλής σελίδα

Δημοσίευση από mechpanos » 15 Δεκ 2014 16:19

Αν είναι έχω πρόβλημα διότι καλούνται μέλη να συμπράξουν σε εκτέλεση παράνομης δραστηριότητας.
Αν δεν είναι παράνομο με γεια σου με χαρά σου!
Όπως είπες και μόνος σου κανένα script δεν είναι 100% ασφαλές, οπότε αν πας σε Script ελπίζεις απλά ότι δεν θα υπάρχει σχετική ευπάθεια και ότι δεν θα τύχει σε εσένα!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

andy12gr

Ασφαλής σελίδα

Δημοσίευση από andy12gr » 15 Δεκ 2014 16:51

Η επιθετικοτητα μου εχει να κανει με το τροπο που απαντησες, με προκαταλειψη.Χωρις να με ξερεις.
Θα μπορουσες πολυ απλα να μου πεις:Αν ειναι παρανομη ενεργεια σου δεν επιτρεπεται να σου απαντησουμε. Ή καπως ετσι.
Τεσπα δεν θα συνεχισω αυτο μια και σου απαντησα οτι δεν ειναι παρανομο αλλα προσωπικες φωτογραφιες (δικες μου) οπως ειπα και στο 1ο ποστ αλλα ισως δεν ηταν κατανοητο απο σενα.
Και ολοκληρωνωνω τη σκεψη μου ρωτωντας εσας τους ειδικους.
Ποιο script πιστευετε οτι ειναι το ασφαλεστερο? αλλιως τι αλλο μπορω να κανω?

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ασφαλής σελίδα

Δημοσίευση από giannis17 » 18 Δεκ 2014 01:29

Ασφαλέστερο για να κάνεις τι; Κάνε μια σαφή ερώτηση για να πάρεις μια σαφή απάντηση.

Θέλεις να ανεβάσεις κάποιες απόρρητες φωτογραφίες κάπου και να δώσεις πρόσβαση σε κάποιους να τις βλέπουν...το dropbox δεν σου κάνει; Λες μια σελίδα ακόμα, θα την προσθέσεις σε ήδη υπάρχον ιστοσελίδα ή εννοείς καινούρια; Γιατί πρέπει να είναι ιστοσελίδα; Αν πρέπει σόνι και ντε να είναι ιστοσελίδα που θα γίνει host; Τι δικαιώματα έχεις στον host; Τι γλώσσες τρέχει και ποιες από αυτές ξέρεις;

Από ασφάλεια άλλο τίποτε, μπορούμε να κάνουμε serialize και sha512 με κλειδί salt την εικόνα σε βάση, ένα script για αδειοδότηση μέσω email που θα δίνεις πρόσβαση χειροκίνητα και όλα αυτά πίσω από SSL... το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ κάποιος να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία???
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες