Ποιό Web Application Framework προτείνετε?

Ruby, Ruby on Rails, Sinatra, ...

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fusion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fusion » 31 Ιούλ 2009 14:00

Θέλω να ασχοληθώ με κάποιο web application framework μαθαίνοντας παράλληλα και τη γλώσσα που το υποστηρίζει.
Έχω διαβάσει κάτι λίγα από RoR, Django, CodeIgniter και CakePHP αλλά δεν έχω αποφασίσει με τι θα ασχοληθώ.
Μάλιστα τα δύο τελευταία φαίνονται πιο κατανοητά λόγω κάποιας γνώσης php.
Επίσης, βρίσκω ενδιαφέρουσα την Django επειδή έχω γνωστό που ασχολείται και μπορούμε να ψαχτούμε μαζί.
Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω όσα μάθω και στην πτυχιακή μου οπότε ψάχνω κάτι future-proof.

Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας με τα συγκεκριμένα frameworks.

1. Ποιό προτείνετε και γιατί?

2. Από επαγγελματικής άποψης, υπάρχει ζήτηση για κάτι άλλο εκτός από php και .net στην ελλάδα?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 31 Ιούλ 2009 14:41

CodeIgniter, και όταν πάω σπίτι εάν έχω ακόμη ένα πολύ καλό pdf ελληνικό σχετικά με τα frameworks :)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 31 Ιούλ 2009 14:52

http://www.symfony-project.org/

Τσέκαρε τι έχει φτιαχτεί μ αυτό

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Ιούλ 2009 17:54

To symfony φαίνεται πολύ δυνατό.

Άβαταρ μέλους
fusion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fusion » 31 Ιούλ 2009 18:23

Κάποιος να υποστηρίξει τις εναλλακτικές ruby και python υπάρχει?
Τι ψάχνω και εγώ σε php category... :P

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 31 Ιούλ 2009 21:44

για runy ψάχνομαι τώρα, πολύ δυνατό είναι το nitroproject του έλληνα που είναι πίσω απο το me.gr
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilakis την 26 Σεπ 2009 21:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 31 Ιούλ 2009 21:48

Είμαι υποστηρικτής της ruby on rails, αν και δεν έχω ασχοληθεί επαγγελματικά με rails, ασχολούμαι επαγγελματικά με php προς το παρόν.

Σε php frameworks, το πιο δημοφιλές είναι το cakephp το οποίο είναι πιστή αντιγραφή της rails (και οι ίδιοι το παραδέχονται). Οπότε αν ξέρεις ήδη καλή php, θα σου πρότεινα να το δεις και έπειτα αν αποφασίσεις να αλλάξεις, η μετάβαση θα σου είναι πιο εύκολη. Όλα σχεδόν τα frameworks ακολουθούν την ίδια λογική, MVC, ORM κτλ. μόνο στις λεπτομέρειες διαφοροποιούνται. Έπειτα αν θες κάτι βαρβάτο σε php framework και επίσης πολύ δημοφιλές, είναι το Zend αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο από όλα και έχει μεγάλη learning curve.

Υπάρχουν κι άλλα frameworks σε php τα οποία αν θες τη γνώμη μου, είναι όλα καλά, ακολουθούν τους ίδιους κανόνες, απλά επειδή δεν είναι τόσο γνωστά, δε θα βρεις την υποστήριξη που θα βρεις σε αυτά τα δύο που γράφω παραπάνω και σε κάποια πράγματα θα πρέπει να ξανά ανακαλύπτεις τον τροχό.

Όσον αφορά την python (που την χρησιμοποιεί πολύ η google) και το django έχει πολύ κόσμο (νομίζω πιο πολύ απ' ότι η rails), και σαν γλώσσα η python είναι πιο δημοφιλής από την ruby. Η γνώμη μου είναι ότι και οι δύο γλώσσες είναι ανώτερες από την php (και σε ταχύτητα που δεν μετράει πολύ αλλά και σε εκφραστικότητα). Η php έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό της ότι είναι πολύ εύκολη γι' αυτό και όλοι ασχολούνται και έχει πολύ κόσμο.

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με django γιατί με έχει κερδίσει η rails λόγω του ότι κάποια features δεν τα είχε το django όταν τα σύγκρινα και μ' αρέσει και η ruby καλύτερα σαν γλώσσα (θέμα γούστου είναι). Αλλά και τα δύο frameworks (rails και django) τα θεωρώ ισοδύναμα (και έχουν περισσότερο κόσμο και υποστήριξη από κάθε php framework).

Για δουλειά τώρα, προς το παρόν αν δεις αγγελίες όλο php ζητάνε και .NET :) οπότε εσύ αποφασίζεις.

Για .ΝΕΤ δεν έχω προσωπική εμπειρία, οπότε δεν εκφέρω άποψη (μόνο ότι έχω διαβάσει μπορώ να σου πω αλλά δεν έχει νόημα).

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζονται τα frameworks. Σε μια διάλεξη του ο Rasmus Lerdorf (ο ιδρυτής της PHP) είχε αναφέρει ότι καθυστερούν την εφαρμογή και αν έπρεπε να διαλέξει κάποιο, θα διάλεγε το codeigniter γιατί είναι το πιο ελαφρύ και το πιο γρήγορο από όλα (αν και του λείπουνε πολλά features). Εγώ νομίζω όμως ότι τα frameworks σου προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα στο development ειδικά αν είναι γνωστά και έχουν πολλά έτοιμα πράγματα, οπότε βοηθάνε πολύ στα deadlines.

ertert

Δημοσίευση από ertert » 01 Αύγ 2009 16:06

Kainourios έγραψε:Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζονται τα frameworks. Σε μια διάλεξη του ο Rasmus Lerdorf (ο ιδρυτής της PHP) είχε αναφέρει ότι καθυστερούν την εφαρμογή και αν έπρεπε να διαλέξει κάποιο, θα διάλεγε το codeigniter γιατί είναι το πιο ελαφρύ και το πιο γρήγορο από όλα (αν και του λείπουνε πολλά features). Εγώ νομίζω όμως ότι τα frameworks σου προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα στο development ειδικά αν είναι γνωστά και έχουν πολλά έτοιμα πράγματα, οπότε βοηθάνε πολύ στα deadlines.
…η περίπτωση όμως να φτιάξεις την εφαρμογή στο Α framework και μετά από λίγο καιρό εγκαταλείψουν την ανάπτυξη του; δεν σας προβληματίζει;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Αύγ 2009 18:07

Απο την στιγμή που πχ το Yahoo εμπιστεύεται το symfony για το Yahoo Answers εγώ λέω ότι δύσκολα θα σταματήσει η ανάπτυξη του.

Άβαταρ μέλους
fusion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fusion » 01 Αύγ 2009 22:24

Χθες είδα το Snakes and Rubies, μια παρουσίαση των δύο εναλλακτικών RoR και Django από τους δημιουργούς τους.

Δεν μπορώ να πώ ότι η RoR μου άρεσε, για introduction ο κώδικας ήταν μπάχαλο. :P
Αντίθετα η Django φάνηκε ότι μου ταιριάζει περισσότερο, και η ιδέα του template system πολύ δυνατή για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με development.
Όπως είπε και ο Kainourios γούστα είναι αυτά. :)

Σκέφτομαι λοιπόν να αφήσω την php στην άκρη και αν δω τελικά πως δεν με τραβάει ή το support είναι χάλια κλπ. θα πάω σε mvc php frameworks (CodeIgniter ή Symfony).

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 03 Αύγ 2009 22:20

Καλά να σταματήσει η ανάπτυξη μεγάλων frameworks (zend framework, cakephp, symfony, rails, django) κι εμένα μου φαίνεται λίγο επιστημονική φαντασία, αλλά δεν έχεις άδικο για μικρότερα (ειδικά τα php frameworks που βγαίνουν σαν μανιτάρια!) ότι από τη στιγμή που είναι και open η κοινότητα στα περισσότερα. Αλλά πολύ μεγάλα sites έχουν φτιαχτεί με τη βοήθεια γνωστών frameworks όπως τα παραπάνω.

Φίλε fusion δεν το έχω δει το συγκεκριμένο video (περίεργο! θα κάτσω να το δω), απλά βλέπω σαν ημερομηνία Δεκέμβριο 2005 ενώ έχουμε 2009 :). Τα frameworks εξελίσσονται πάρα πολύ γρήγορα και αν πάρεις βιβλίο π.χ. σε rails του 2007 δε θα σου δουλεύει ο κώδικας με τις καινούριες εκδόσεις. Αυτό ίσως ξενερώνει μερικούς αλλά η πληροφορική έτσι είναι... εξέλιξη.

dimis283

Δημοσίευση από dimis283 » 09 Αύγ 2009 18:32

Εγώ έχω γράψει εφαρμογές με το codeigniter και το τελευταίο τρίμηνο αχολούμαι με το http://www.yiiframework.com/ .
Η γνώμη μου είναι πως το yii αξίζει κάποιος να το μάθει μιας και έχει αρκετά καλά στοιχεία όπως το active record (όπως το cakephp) κλπ.
Επίσης το cakephp με τα λίγα που έχω δει έχει ενδιαφέρον αλλά είναι αργό σύμφωνα με κάποια τεστ.
Το symfony και το zend πρέπει να ειναι πιο δύσκολο να τα μάθει κανείς.
Αν θεωρήσει κάποιος αξιόπιστο το http://www.phpframeworks.com/top-10-php-frameworks/ αυτά που αναφέρω είναι από τα πιο δημοφιλή php frameworks και γιαυτό ίσως πιο δύσκολο να σταματήσει η ανάπτυξη τους.

dimis283

Δημοσίευση από dimis283 » 26 Αύγ 2009 23:27

Αυτήν την περιοδο γινεται ενα poll για php frameworks.
http://trends.phpmagazine.net/frameworks/

Άβαταρ μέλους
fusion
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fusion » 28 Αύγ 2009 17:09

dimis283 έγραψε:Αυτήν την περιοδο γινεται ενα poll για php frameworks.
http://trends.phpmagazine.net/frameworks/
πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ruby & frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες