Τι ειναι το IMSI Chatcher

Android συσκευές και εφαρμογές.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Leonard V

Τι ειναι το IMSI Chatcher

Δημοσίευση από Leonard V » 22 Μάιος 2018 23:12

Καλησπερα σας, εχω βρει μια εφαρμογη την IMSI CHATCHER, αλλα δεν πολυκαταλαβα τι ακριβος κανει, και επιδει τα αγγλικα μου ειναι λιγο φτωχα, θα ηθελα αν ξερει και μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του.
Ξερω μονο οτι ειναι για να εντοπισει αν καποιος εχει μπει στο κινητο μας, αλλα τιποτα αλλο παραπανο και οσο και αν εψαξα δεν βρηκα τιποτα.

Ευχαριστω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Re: Τι ειναι το IMSI Chatcher

Δημοσίευση από Cha0s » 25 Μάιος 2018 00:47

Οι λεγόμενες «IMSI Catcher» συσκευές είναι συσκευές που κάνουν spoof τα αληθινά basestations των εταιριών κινητής και αν είναι κοντά σου κάποιος με τέτοια συσκευή το κινητό σου θα προτιμήσει να συνδεθεί σε αυτόν αντί για την πραγματική κεραία της κινητής μιας και θα έχει καλύτερο σήμα.

Αφού συνδεθεί σε αυτόν, μπορεί να σου τσιμπήσει το IMSI. Το IMSI είναι ένας μοναδικός αριθμός που έχει κάθε SIM στον πλανήτη. Πως είναι πχ το IMEI της κάθε συσκευής.

Το τι μπορεί να κάνει αφού έχεις συνδεθεί πάνω του είναι πολλά και διάφορα.
Ωστόσο μπορεί να το αντιληφθεί κάποιος καθώς δεν θα μπορεί να λάβει τίποτα εισερχόμενο. Μόνο εξερχόμενα (κλήσεις/sms/data) θα μπορεί να κάνει.

Πολλές περισσότερες πληροφορίες για το θέμα υπάρχουν σε αυτή την εξαιρετική ομιλία
Δυστυχώς είναι στα Αγγλικά και δεν νομίζω η αυτόματη μετάφραση να βοηθήσει καθόλου.
Πραγματικά έχει πολύτιμες πληροφορίες για το πως λειτουργεί το GSM δίκτυο. Αξίζει για να αρχίσει κάποιος να έχει μία εικόνα πως παίζει η όλη φάση και να αρχίσει να ψάχνεται παραπέρα.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν διάφορα Apps που υποτίθεται πως τσεκάρουν αν έχεις συνδεθεί σε IMSI catcher.
Δεν τα έχω κοιτάξει καθόλου, δεν ξέρω πως δουλεύουν και αν δουλεύουν γενικά.

Άβαταρ μέλους
Leonard V

Re: Τι ειναι το IMSI Chatcher

Δημοσίευση από Leonard V » 26 Μάιος 2018 01:17

Ευχαριστω για την απαντηση, εγω βρηκα αυτο το προγραμα , και απο οτι ειδα το προτεινει ο Snowden , Αρα υποθετω θα εινια καλο, αλλα δεν ξερω να το χρησημοποιω.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Android”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης