Είναι αξιόπιστο το google analytics;

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Οκτ 2013 17:22

Όπως λέει και το τίτλος το ερώτημά μου είναι εάν τελικά είναι αξιόπιστο το google analytics. Δηλαδή ας πούμε ότι στο real time overview σου βγάζει ότι υπάρχουν 50 χρήστες συνδεδεμένοι αυτή τη στιγμή. Είναι όντως 50 ή μπορεί να είναι 1-2 και οι υπόλοιποι 48 να είναι εικονικά στοιχεία που δίνονται στο analytics "με το χέρι";

Θα μπορούσε κάποιος να "πειράξει" κατά το δοκούν τα στοιχεία ώστε να δείχνει ότι υπάρχει κίνηση (unique visitors, pageviews) πολλαπλάσια της πραγματικής;

leandroz21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από leandroz21 » 14 Οκτ 2013 08:53

Το χρησιμοποιω για περισσοτερο απο 2 χρονια, οταν γραφει οτι εχω χαμηλο ποσοστο εγκαταληψης(20%) ανεβαινουν οι λεξεις κλειδια μου. Θελω να πω ναι ειναι αξιοπιστο, τωρα αν ειναι το καλυτερο δν το νομιζω πιστευω υπαρχουν ακραν καλυτερα που να ειναι με διαφορα καλυτερα στα στοιχεια πχ real time κτλπ

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 14 Οκτ 2013 11:19

Το να πειράξεις τα στοιχεία είναι απλά ανώφελο, εκτός αν θέλεις να δώσεις screenshots σε κάποιο με σκοπό να τον εξαπατήσεις

Τα αποτελέσματα είναι πραγματικά, όμως νομίζω πως δεν περιλαμβάνουν όσους δεν έχουν ενεργή java. Βέβαια είναι μικρό το ποσοστό, σχετικά αμελητέο.

Παλιά είχα δει μεγάλη διαφορά με το piwik, της τάξης του 10%. Πριν ένα μήνα που ξαναέλεγξα δεν είδα καμία διαφορά, μόνο όσους δεν είχαν java (το piwik τους πιάνει κι αυτούς).

Όσον αφορά τους 50 συνδεδεμένους «αυτή τη στιγμή», ουσιαστικά αναφέρει πόσοι έχουν κάνει έστω κι ένα pageview τα τελευταία 5 λεπτά. Δηλαδή από τους 50 ζήτημα να είναι 10 ενεργοί αν τα άρθρα σου είναι 1-2 λεπτών ανάγνωσης.

stratus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stratus » 23 Δεκ 2013 09:56

Πάντως, η άποψη μου είναι ότι κάτι δεν πάει καλά. Δεν μπορεί το adwords να δίνει πληρωμένα 150 clicks, και τα στατιστικά της ίδιας ημέρας στο analytics να δίνουν 70 επισκέψεις. Η κάτι δεν διαβάζω καλά?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης