Οι προτιμήσεις των mobile app developers

γενικές συζητήσεις για τον προγραμματισμό φορητών συσκευών

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Απρ 2011 00:50

250 προγραμματιστές έλαβαν μέρος σε μία έρευνα της Baird, με σκοπό να προσδιοριστούν οι προτιμήσεις τους στις διάφορες πλατφόρμες ανάπτυξης mobile εφαρμογών.

Το 71% προτιμά το Android, το 62% το iOS και το 27% τα λοιπά λειτουργικά συστήματα, λαμβάνοντας υπ όψη ότι οι συμμετέχοντες είχαν την επιλογή να δηλώσουν προτίμηση σε περισσότερα από ένα OS.

Το 56% έχει πρόβλημα με το διαφορετικό configuration των πολυάριθμων Android συσκευών, όπως και με το γεγονός ότι οι εφαρμογές διατίθενται από δύο διαφορετικά outlets (Google, Amazon).

Το iOS κρίθηκε ως το πιο εύκολο περιβάλλον ανάπτυξης, με δεύτερο το Android, τρίτο το Blackberry και τέταρτο το Symbian.

Ως προς το κομμάτι marketing, δηλαδή τη «βιτρίνα» του κάθε app store, πρώτο ήρθε το κατάστημα εφαρμογών της Apple. Η ίδια εταιρεία αποδίδει τα περισσότερα κέρδη από την πώληση εφαρμογών, με δεύτερη τη RIM (Blackberry).

Πάντως όποια πλατφόρμα και αν προτιμήσετε, είτε είστε προγραμματιστές είτε χρήστες, δεν θα μείνετε παραπονεμένοι, αφού το συγκεκριμένο επιχειρηματικό μοντέλο λειτουργεί εξαιρετικά για όλους.

http://www.digitallife.gr/20110405_deve ... eferences/

SwtosBK

Δημοσίευση από SwtosBK » 07 Απρ 2011 12:55

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι σύντομα θα τρελαθούμε με τόσες πλατφόρμες. Έχω βρει κάποια προγραμματα που υποσχονται packaging από C++ σε Andriod,iOS και Symbian αλλά δεν μπήκα στον κόπο ακόμα να το δοκιμάσω και έτσι προς το παρόν κινούμαι στο native. Περιτό να πω ότι η ObjC είναι εφιαλτική γλώσσα. Τουλάχιστον τα androids με τη Java είναι πολύ πιο φιλικά. Τέλος να πω ότι τον τελευταίο καιρό περνάει από το μυαλό μου το AIR που με τον 2.6 packager μάλλον είναι πολλά υποσχόμενο.

Άβαταρ μέλους
Argyris88i
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argyris88i » 06 Μάιος 2011 02:47

Το Air ειναι πολλά υποσχόμενο, ειδικά πλέον που η AVM της adobe έχει support + για hardware acceleration ;) Συμφωνώ επίσης, μακριά απο Objective C ( γενικά μακριά απο Apple θα έλεγα ).
Prosilis - Chatzitofis & Co.
Web,Social & Marketing Games!
http://www.sdsgames.com/

Απάντηση

Επιστροφή στο “προγραμματισμός mobile συσκευών - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης