Ζητείται προγραμματιστής για μισοτελειωμένη εφαρμογή σε iOS.

iOS Development

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Ιούλ 2013 19:56

Καλησπέρα σε όλους.

Ελπίζω να μπορώ να δημοσιεύσω τέτοιο νήμα εδώ. Ξεκινήσαμε μια προσπάθεια τρεις ομάδες (1 συντονιστής, 1 γραφίστας (εγώ) και μια ομάδα devs) για να σχεδιάσουμε μια εφαρμογή. Δε μπορώ να δώσω πολλές λεπτομέρειες σχετικά με το τι εκκρεμεί ακριβώς γιατί οι devs είναι λίγο μυστικοπαθείς.

Μας λείπει υποτίθεται κάποιου είδους API και η δημιουργιας μιας βάσης δεδομένων. Εάν υπάρχει κάποιος που κατέχει καλά το αντικείμενο ας επικοινωνήσει μαζί μου για να του περιγράψω τη φύση της εφαρμογής, το στάδιο που βρισκόμαστε και να δούμε πως μπορούμε να τελειώσουμε επιτέλους αυτό που αρχίσαμε.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 04 Ιούλ 2013 21:19

Πριν αποφασίσω αν ενδιαφέρομαι ή όχι, θα ήθελα να μου λυθούν κάποιες απορίες:
1) Οι τρεις ομάδες ποιες είναι; α) Ο συντονιστής, β) ο γραφίστας, γ) η ομάδα από developers;
2) Ποιος είναι ο ρόλος της κάθε ομάδας;
3) Γιατί διαχωρίζεις σαν μυστικοπαθείς τους devs από τις υπόλοιπες δύο ομάδες;

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Ιούλ 2013 22:47

Καλησπέρα,

λοιπόν, έχουμε και λέμε. Ο συντονιστής είναι ένας Άγγλος που είχε την ιδέα και το όραμα για να φτιάξει μια συγκεκριμένη εφαρμογή.

Ο γραφίστας είμαι ΕΓΩ, που σχεδίασα όλα τα templates βάσει αυτών που μου ζήτησε.

Οι devs τώρα... ξεκίνησε κάποιος που δεν προλάβαινε να συνεχίσει τη δουλειά γιατί προσελήφθει σε μεγάλη εταιρεία και παράτησε τελείως το πρόγραμμα... από αυτόν περιμέναμε κάποιου είδους API.

Η δεύτερη ομάδα devs που ανέλαβε έχει σχεδιάσει την εφαρμογή αλλά δεν την έχει συδέσει με βάση δεδομένων (δηλαδή προσάρμοσε στην ουσία το γραφικό κομμάτι μονο;;-δεν ειμαι σίγουρος, έχω επικοινωνήσει ήδη για να μάθω περισσότερα).

Τελοσπάντων έμεινε η δουλειά στη μέση και η μυστικοπάθεια είναι ότι υποτίθεται περιμένει ό ένας τον άλλον να τελειώσει, το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πού έχει κολλήσει το πράμα! Δηλαδή εντάξει, η βάση δε νομίζω ότι είναι το πρόβλημα, το API (με επιφύλαξη το γράφω αυτό) είναι κάποιου είδους parser/crawler/scraper όπως του facebook όταν ποστάρεις ένα λινκ. Τέλος, ο καιρός περνάει, εγώ έφαγα τα μάτια μου να φτιάξω καμιά 50αριά οθόνες μετά από πόσες αλλαγές και το παληκάρι (ο Αγγλος) πλήρωσε και δουλειά τελειωμένη δεν είδε.

Ξέρω ότι είναι λίγο γενικά κι αόριστα αυτά που γράφω, αλλά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να δει ενας DEV σε τί φάση βρίσκεται, να δει τι λείπει και να το συνεχίσει μόνος του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “iOS”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης