Affiliate οι τζαμπατζηδες του διαδικτύου

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 22 Ιούλ 2013 23:13

DimitriosX έγραψε:
kiriakosGR έγραψε:
DimitriosX έγραψε:
alexisitsios έγραψε:από περιέργεια, πόσο περίπου βγάζετε με adsense?
Και εγω αυτο σκεφτόμουν... να δεις οτι θα ειναι κανενα 100αρικο και μας εχουν ζαλισει....
ουυυυυ, αν ήταν εκατοστάρικο, θα ξαναπαντρευόμουν!
Βγαζεις παραπάνω ;
Αν έβγαζα παραπάνω θα πήγαινα ταξίδι στο φεγγάρι!
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 22 Ιούλ 2013 23:14

οκ δεν ειναι ασχημα >100 :)
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Ιούλ 2013 00:45

για την ημέρα λέτε;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 23 Ιούλ 2013 00:53

Εγώ για τον μήνα εννοούσα πάντως...

petsoukos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petsoukos » 23 Ιούλ 2013 00:59

alexisitsios έγραψε:από περιέργεια, πόσο περίπου βγάζετε με adsense?
~2€/μήνα για 4000 pageviews

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 23 Ιούλ 2013 11:11

Όσον αφορά τα κέρδη Affiliate > Adsense.
it's all about contribution ...

cpleader

Δημοσίευση από cpleader » 23 Ιούλ 2013 14:59

adsense vs affiliate
εξαρτάται σε τι πλαίσιο τα συγκρίνουμε ..

με το adsense λειτουργείς σαν εκδότης με το affiliate (πρεπει να) λειτουργείς σαν marketer!

το adsense απλα μπορεί να λειτουργήσει μονο συμπληρωματικά ως μια επιπλέον πηγη εσόδων, εκτός από πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις πχ news aggregator

Ακόμα και σε ενα ειδησεογραφικό σάιτ γενικου περιεχομένου και όχι απαρίτητα niche πιστεύω ότι το affiliate μαρκετινγ μπορεί να φέρει καλύτερα αποτελέσματα με σωστή χρήση και σωστό σκεπτικό από τους webmasters!
Άπλα πιστεύω ότι οι webmasters φοβούνται to monetization και τις επιπτώσεις του...
Σε αυτό μπορείτε να διαφωνήσετε ελεύθερα εγω δεν έχω σχέση με τέτοια site και ίσως να μιλάω εκ του ασφαλούς..και ίσως να κάνω και λάθος εκτίμηση.

Προσωπικά από το ελληνικό affiliate marketing κερδίζω κάθε μηνα 3.000-5000 ευρώ και απο το adsense 20-40 ευρω

petsoukos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petsoukos » 23 Ιούλ 2013 15:10

cpleader έγραψε: Προσωπικά από το ελληνικό affiliate marketing κερδίζω κάθε μηνα 3.000-5000 ευρώ...
:o :o :o

300-400 να έβγαζα θα ήμουν χαρούμενος... (teach us!) :p

formes

Δημοσίευση από formes » 23 Ιούλ 2013 15:39

cpleader έγραψε:adsense vs affiliate

Προσωπικά από το ελληνικό affiliate marketing κερδίζω κάθε μηνα 3.000-5000 ευρώ και απο το adsense 20-40 ευρω
Αν με το 5-6% μέσο όρο προμήθεια που παίρνεις εισπράτεις 3000-5000 από το site-blog-facebook page σου δημιουργείς πωλήσεις τάξεως 60.000 έως 100.000 το μήνα ή 720.000 έως 1,2εκ ευρώ το χρόνο

Μήπως να το δεις αλλιως;

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 23 Ιούλ 2013 16:36

Συνήθως τα έσοδα από fb pages έρχονται από free games, leads, διαγωνισμούς κλπ, οπότε δεν το νομίζω ότι μπορεί εύκολα να το γυρίσει κάποιος σε προώθηση προϊόντων. Το fb είναι καλό για lead generation συνήθως και όχι απευθείας πωλήσεις.

makis

Δημοσίευση από makis » 23 Ιούλ 2013 23:24

cpleader έγραψε: Προσωπικά από το ελληνικό affiliate marketing κερδίζω κάθε μηνα 3.000-5000 ευρώ και απο το adsense 20-40 ευρω
Κυριάκο σε λένε;

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 24 Ιούλ 2013 02:12

Πάντως το θέμα είναι ότι κάποιος μπορεί να μπορεί να τρέξει και να βγάλει πιο πολλά λεφτά από το Affiliate, παρα στο Adsense. το ίδιο και το αντίθετο φυσικά. Είναι απλά παραδείγματα ανάμεσα σε όσους ασχολούνται με τρόπο εσόδων από τα μπλογκς τους.
Άλλοι τοποθετούν διαφημίσεις adsense και στοχεύουν σε περιεχόμενο και διάφορα ώστε να βγάλουν από εκεί τα έσοδα τους, καθώς μπορεί να δοκίμασαν ή να μην θέλουν affiliate διαφημίσεις καθώς μπορεί να μην έχουν τις δυνατότητες ή την όρεξη να τις τρέξουν.
Άλλοι τοποθετούν adsense έτσι να τα έχουν και κυρίως στοχεύουν σε affiliate μαρκετινγκ.
Πάντως όσο αφορά το affiliate marketing υπάρχουν αρκετοί affiliates που τρέχουν καμπάνιες διαφημιστικές στο facebook ( όποιων φυσικά επιτρέπεται από τους όρους χρήσης και συνεργασίας με την εκάστοτε καμπάνια ).
Οσο αφορά το affiliate πάντως πριν 2 χρόνια πουλούσαν τρελά και έφερναν αρκετά έσοδα σε affiliates οι διαφημίσεις με τα κινητά και εφαρμογές ( τώρα δεν τις βλέπω σε πολλές σελίδες, οπότε λογικά θα έχει πέσει η ζήτηση ).
Εγώ αυτό που σκέφτομαι, τα δεκάδες aggrerator προσφορων που τρέχουν αποκλειστικά affiliate marketing προς deal sites, αν βγάζουν έστω και λίγα ευρώ το μήνα. ΟΚ υπάρχουν 2 - 3 μεγάλα αλλά τα υπόλοιπα τι κάνουν;
Δεν σκέφτομαι προς το παρόν να φτιάξω κάτι τέτοιο, απλώς σαν απορία...
Εικόνα

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 31 Μαρ 2014 14:56

Θα συμφωνήσω κι εγώ πως το affiliate είναι ανώτερο. Με μία προϋπόθεση. Δεν φτιάχνεις ένα site και πετάς banners όπως πετάς το adsense.. Εγώ με adsense για να φτάνω το 100ariko (Γιατί το φτάνω.. ) έχω περίπου 150000pv το μήνα και καλό cpm σε σχέση με άλλα blogs αλλά καθόλου targeted. Τι έλεγα; A.. ότι δε φτιάχνουμε μία όποια σελίδα και πετάμε πάνω το aff.. Βρίσκουμε το aff και μετά φτιάχνουμε πάνω του μία σελίδα.. (Δεν έχω ακόμα κάποιο επιτχυχημένο παράδειγμα με aff αλλά πιστεύω με τα τελευταία που φτιάχνω είμαι σε καλό δρόμο.. Και ναι για τα ίδια pageviews είμαι πεπεισμένος πως το affiliate αποδιδει περισσότερο

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 31 Μαρ 2014 16:18

Εγώ έχω site που δουλεύει με affiliate και άλλο site που πάει πολύ καλύτερα με adsense, μάλιστα είναι διαφορετικές προσεγγίσεις του ίδιου πράγματος στο ίδιο ακριβώς niche.

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 14 Αύγ 2014 13:21

Είναι εντελώς διαφορετική η φιλοσοφία του Adsense από το Affiliate Marketing. Όποιος τη θεωρεί απλά μια εναλλακτική, αντί των banner του adsense, το επόμενο είναι να δει τραγικά αποτελέσματα.

Καταλαβαίνω αυτό που λέει ο φίλος - "προσφέρεις views χωρίς να παίρνεις τίποτα"... Αυτό έχει βάση σε προϊόντα η υπηρεσίες που "σπρώχνονται" δύσκολα και απαιτούν περίοδο ωρίμανσης, όμως τα πάντα είναι μετρήσιμα. Κάτι που δεν σου αποδίδει άμεσα απαιτείς μεγαλύτερο CPA, για να το προωθήσεις.... Αν δεν στο δίνει, δεν το προωθείς....

Όσο υπάρχει ορατότητα, δεν βλέπω κανένα τζαμπατζή.... Αυτό που δεν το θεωρώ τόσο έντιμο προς τους affiliates, είναι οι ξαφνικές αλλαγές στους όρους. Υπάρχει π.χ. κάποιο προιόν, υπηρεσία, που το πιστεύεις.... Προσφέρεις στους αναγνωστες σου προσφέρεις και στο Merchant. Μπορεί να έχεις στήσει ενημερωτικά άρθρα, υπηρεσίες κτλ κτλ....

Έρχεται, λοιπόν, μια μέρα που το πρόγραμμα καταργείται η αρχίζει και εμφανίζει σημαντικά δυσμενέστερους όρους. Και τι να κάνεις τότε; να πάρεις πίσω όσα καλά έλεγες και διαφήμιζες για το προϊόν; Να αρχίσεις να προωθείς ανταγωνιστές αν υπάρχουν; Με τέτοιες αλλαγές δείχνεις στους αναγνώστες σου πως δεν τους σέβεσαι; Αλλα και τι να κάνεις να προωθείς το "τζαμπατζή";

Τζαμπαντζής, λοιπον, είναι ο merchant που εκμεταλλεύεται αυτή την κατάσταση

Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποια υπηρεσία ωριμάζει και πλεόν δεν υπάρχει λόγος να δίνει λεφτά...., όμως σε άλλες γίνεται τόσο άξαφνα και "ανέντιμα", που πραγματικά λες αυτός τελείωσε έφαγε Χ....

Τελικά ο merchant που θα το παίξει πονηρός, θα κερδίσει για ένα διάστημα, αλλά στο τέλος η πικρία του affiliate δεν σβήνει και την πικρία αυτή θα την πληρώσει περισσότερο από το πρόσκαιρό όφελος που αποκόμισε.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης