Να το πάρω το domain;

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
cpleader

Να το πάρω το domain;

Δημοσίευση από cpleader » 05 Απρ 2019 20:58

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα domain που είναι προς πώληση.

Φυσικά ο σκοπός μου είναι να καταταχθώ γρήγορα και ψηλα στη google.

To domain αυτό ήταν γενικής θεματολογίας ,ειδήσεων,άρθρων κτλ και έχει domain rating πάνω από 30

Αν το αγοράσω η θεματολογία του θα γίνει εντελώς συγκεκριμένη

Έχει νόημα να κάνω κάτι τέτοιο ?
τι πρέπει να προσέξω?
τι να κάνω με όλα αυτα τα backlinks που ήδη έχει το domain?
ολα αυτά θα οδηγουν σε errors 404...είναι προβλημα αυτό?
να βάλω μηπως τα 404 na κάνουν redirect sthn αρχικη σελιδα toy domain ή να τ βάλω να κάνουν redirect σε συγκεκριμένα άρθρα που θα γραψω και θελω να καταταχθουν ψηλά?

Aν τα βάλω να κάνουν redirect σε άλλο site που ήδη έχω αλλά κυμαίνεται σχετικά χαμηλά, θα αξίζει; Θα ευνοηθεί το site που ήδη έχω από ολα τα τα links που θα πάρει με redirect η κινδυνεύει να πάθει ζημιά ;

Πως να τη διαχειριστώ τη φάση ? πείτε συμβουλές tips και πράγματα που πρέπει να κάνω ή να μην κάνω

Άβαταρ μέλους
spiro.vanseeder

Re: Να το πάρω το domain;

Δημοσίευση από spiro.vanseeder » 08 Απρ 2019 13:58

Εχω καιρο πολυ να ασχοληθω με το θεμα και αυτα αλλαζουν τακτικα.
πριν μερικα χρονια , φανταζομαι και τωρα , τεσταραμε για το αν εχει καποιο ban απο την google κυριως adsense .
η στρατιγικη να οδηγησεις τα 404 σε νεες σελιδες ειναι απαραιτητη. Τα υπολοιπα θεματα τα ασχετα μπορεις να οδηγησεις σε τριτα σαιτ, απλα για να μην υπαρχουν λαθη και να σε βλεπει και με καλο ματι η google για τους σχετικους συνδεσμους που δινεις . Το κανεις και μαζικά αν ειναι πολλα μεσω σελιδων που θα γραψεις 5 πραματα , για να δωσεις τα backlink .. σελιδες ασχετες με την δομη των μενου σου.
Το αν το παρεις το domain , δεν θα στο πει κανεις διοτι δεν μπορει να ξερει το ποιόν του και την τιμη του , το budget σου και το προτζεκτ που θα αναπτηξεις. Σε γενικες γραμμες , μετραει η παλαιωτητα σε μια σελιδα αλλα αν δεν κανεις πολυ σωστη δουλεια θα παει χαμενη. Απο την αλλη αν κανεις σωστό seo και σε νεα σελιδα θα εισαι παλι ΟΚ. Οποτε ζυγίζεις τα δεδομενα και αποφασιζεις μονο σου.

Kinhthra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kinhthra » 22 Απρ 2019 21:40

Με το 404 δεν θα έχεις πρόβλημα, απλά κάνε redirect στην κεντρική σελίδα. Για να έχουμε μια καλή ερώτηση τι τιμή έχει;

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 10 Αύγ 2019 19:25

Σκέψου και τα παρακάτω:

1. Αν τα baklinks που έχει αυτό το domain εξαφανιστούν την επόμενη μέρα από την αγορά του;

2, Αν τα backlinks προέρχονται από καλά sites, αυτά (αφού είναι καλά), ελέγχουν περιοδικά που πάνε τα links που δίνουν. Αν δεν πάνε εκεί όπου περιμένουν, λογικά θα τα κόψουν,

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες