Πληρωμή αρθρογράφων βάσει επισκεψιμότητας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 20 Οκτ 2016 20:20

Καλησπέρα παίδες!

Προσπαθώ να φτιάξω ένα περιοδικό ποικίλλης ύλης, όπου ο καθένας που ενδιαφέρεται θα μπορεί να κάνει register και να γράφει άρθρα, και να αμείβεται για αυτό. Προκειμένου να βρω έναν τρόπο πληρωμής ανάλογο με την "αξία" του άρθρου, σκέφτηκα να το συνδέσω με την επισκεψιμότητα του άρθρου, που θα την παίρνω από google analytics.

Ανάλογα λοιπόν με τις επισκέψεις (για να το πω απλά), ο χρήστης θα μαζεύει credits, τα οποία αργότερα θα εξαργυρώνονται με ευρώ.

Αν υποθέσουμε ότι η αναλογία ευρώ/credit είναι 1/1000, πόσα credits θα δίνατε εσείς ανά "μοναδική προβολή σελιδας";

Ευχαριστώ! :)

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 20 Οκτ 2016 22:15

Λες και έχει σημασία η αξία του άρθρου για την επισκεψιμότητα της σελίδας... Θα καταλήξεις να έχεις ένα site χαμηλής ποιότητας και υψηλής κλικοθηρίας.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Οκτ 2016 11:53

Πρώτα θα πρέπει να δεις πόσα μπορεί να σου βγάλει μια σελίδα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 21 Οκτ 2016 16:40

Συμφωνώ, αυτό θα ήταν το πιο λογικό. Αλλά για να το κάνεις αυτό, θα πρέπει πρώτα να έχεις σελίδες, και να μελετήσεις τα έσοδα για κάποιο διάστημα...

Απλά ρωτάω, για να δω προσωπικές απόψεις και να πάρω μια (έστω και υποκειμενική) τάξη μεγέθους, ανάλογα με την προσωπική εμπειρία του καθενός. That's all.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Οκτ 2016 15:23

οι σελίδες που έχεις τώρα πόσο CPM σου βγάζουν στις διαφημίσεις; αν δεν έχεις ρώτα φίλους σου που έχουν σελίδες να δεις στο περίπου πόσο βγάζουν.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 24 Οκτ 2016 21:13

Δεν πρόκειται να δουλέψει αυτό το πράγμα για μια σειρά από λόγους. Ουσιαστικά ζητάς από κάποιον να σου δώσει τα κείμενα του δωρεάν και να τον πληρώσεις έναντι με ένα αμφιβόλλου τρόπου μοντέλο. Και ποιος μου εγγυάται εμένα ότι δεν κλέβεις στον υπολογισμό των credits; Ότι δεν προωθείς κάποιους εις βάρος άλλων;

Μην προσπαθείτε να βρείτε διαρκώς παπατζίδικους τρόπους για να βγάλετε λεφτά μέσα από την προσπάθεια τρίτων. Κάτσε γράψε μόνος σου κείμενα για να κερδίσεις χρήματα.

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 24 Οκτ 2016 22:27

cordis έγραψε:οι σελίδες που έχεις τώρα πόσο CPM σου βγάζουν στις διαφημίσεις; αν δεν έχεις ρώτα φίλους σου που έχουν σελίδες να δεις στο περίπου πόσο βγάζουν.
Μα αυτό ακριβώς κάνω με αυτό το thread, έτσι δεν είναι;
ailouros έγραψε:Μην προσπαθείτε να βρείτε διαρκώς παπατζίδικους τρόπους για να βγάλετε λεφτά μέσα από την προσπάθεια τρίτων.
Μπορώ να καταλάβω την ανασφάλειά σου. Την επίθεση δεν μπορώ να καταλάβω...

Τέλος πάντων, η ερώτηση είναι συγκεκριμένη. Ας πούμε ότι είμαι τίμιος και ειλικρινής, και δεν θέλω να κλέψω κανέναν, και θέλω να υλοποιήσω έναν τέτοιο τρόπο πληρωμής. Αν εχει κάποιος άποψη για ένα "λογικό" rate, είμαι όλος αυτιά. :)

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 25 Οκτ 2016 02:47

Δεν υπάρχει λογικό rate, ούτε fixed ταρίφα που παίρνουν όλοι. Ουσιαστικά πας να κάνεις αυτό που οι εφημερίδες και τα περιοδικά κάνουν επί δεκαετίες. Δεν πληρώνονται όλοι οι αρθογράφοι το ίδιο γιατί δεν αξίζουν όλοι το ίδιο. Άρα πρέπει να υιοθετήσεις ένα μετρήσιμο μέγεθος που να αποτυπώνει την ανταπόκριση κάθε άρθρου και να μετά να πείσεις τους εν δυνάμει συνεργάτες ότι είναι αδιάβλητο.

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 25 Οκτ 2016 15:39

ailouros έγραψε:Δεν υπάρχει λογικό rate...
Εξ ού και τα εισαγωγικά (βλ. παραπάνω).
ailouros έγραψε:Άρα πρέπει να υιοθετήσεις ένα μετρήσιμο μέγεθος που να αποτυπώνει την ανταπόκριση κάθε άρθρου
Τώρα είμαστε on the same page! :wink:
ailouros έγραψε:και να μετά να πείσεις τους εν δυνάμει συνεργάτες ότι είναι αδιάβλητο.
Δεν νομίζω να χρειάζεται να πείσω κανέναν. Η, τουλάχιστον, δεν θέλω να μπω σε τέτοια διαδικασία. Είναι θέμα εμπιστοσύνης. You take it, or you leave it, που λέμε και στο Ελλάντα.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 25 Οκτ 2016 19:23

Αυτό που σου είπε ο cordis είναι η λύση αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες όποτε θα στο κάνω πιο λιανά. Σου γράφω ένα κείμενο και το ανεβάζεις στο site σου. Το κέιμενο ας πούμε το βλέπουν 1.000 άτομα. Με ένα CTR στο 1% έχεις δέκα κλικ. Αν το CPM είναι €0,10/click τότε έχεις έσοδα ένα ευρώ. Λογικά ένα 50% θα πρέπει να πάρει ο αρθρογράφος. Αν από την άλλη έχεις 10.000 views ανά άρθρο τότε το να δώσεις 5 ευρώ ακούγονται πολλά, ειδικά με τις σημερινές συνθήκες.

Από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις ούτε το CPM, ούτε τη μέση επισκεψιμότητα δεν μπορείς να βγάλεις μπούσουλα.

Κατά τα λοιπά, you take it or you leave it με ένα site που δεν έχει brand δεν υφίσταται ρε παλικάρι. Προσγειώσου λίγο στην πραγματικότητα. Έχει πέντε χιλιάδες sites/blogs στο ελληνικό web με κείμενα. Τι το παραπάνω θα έχεις εσύ;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Οκτ 2016 12:19

αν το αναλύσουμε λίγο ψύχραιμα την τελευταία πρόταση του ailouros, σκέψου το τι διαφορετικό μπορείς να προσφέρεις ή πόσο διαφορετικά μπορείς να την προωθήσεις που να έρθει κόσμος και να βγουν χρήματα από αυτό.

βάλε μέσα και την παράμετρο ότι είσαι υπεύθυνος για ότι γράφει κάποιος στο site σου, όσους και όρους χρήσης να γράψεις ο νόμος θα είναι πάνω από αυτούς.
- follow me @twitter

geomagas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geomagas » 27 Οκτ 2016 02:27

cordis έγραψε:αν το αναλύσουμε λίγο ψύχραιμα την τελευταία πρόταση του ailouros, σκέψου το τι διαφορετικό μπορείς να προσφέρεις ή πόσο διαφορετικά μπορείς να την προωθήσεις που να έρθει κόσμος και να βγουν χρήματα από αυτό.

βάλε μέσα και την παράμετρο ότι είσαι υπεύθυνος για ότι γράφει κάποιος στο site σου, όσους και όρους χρήσης να γράψεις ο νόμος θα είναι πάνω από αυτούς.
Good points.

@ailouros: Σ' ευχαριστώ που μου το έκανες λιανά. Και που με προσγείωσες στην πραγματικότητα...

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Re: Πληρωμή αρθρογράφων βάσει επισκεψιμότητας

Δημοσίευση από changlee » 01 Νοέμ 2017 09:43

andreaslll έγραψε:
20 Οκτ 2016 22:15
Λες και έχει σημασία η αξία του άρθρου για την επισκεψιμότητα της σελίδας... Θα καταλήξεις να έχεις ένα site χαμηλής ποιότητας και υψηλής κλικοθηρίας.
Εξαιρετικός! Κατά τη γνώμη μου, ένα ενημερωτικό site πρέπει να έχει στόχο, και την ποσότητα αλλά και την ποιότητα, για να πιάσει όλο το εύρος του κοινού. Αλλά με την μέθοδο των credits πιάνουμε μόνο την ποσότητα.

Πχ, η διάρκεια παραμονής στον ιστότοπο δεν είναι credit;
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης