Κατασκευή E-shop. Τι cms;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
antonio83

Δημοσίευση από antonio83 » 19 Μαρ 2016 22:07

Καλησπέρσα σας .
Θέλω να κατασκευάσω ενα e-shop με σκοπό την πόληση ταπετσαρίων τοίχου, φωτοταπετσαριών και άλλων συναφών ειδών αλλά έχω μπερδεφτεί .
Ηρθα σε επαφή με 3 εταιρίες που κατασκευάζουν ιστοσελίδες και ο κάθενας τους μου έχει δώσει την δική του λύση , με την κάθεμια απο αυτές να είναι η καλύτερη .
1. WordPress
2. Magento
3. Joomla

Έχω αυτή την στιγμή ένα e-shop σε custom cms αλλά εύτασε στο τέλμα του για γνωστούς και άγνωστους λόγους. ( Δεν το αναφέρω για λόγους Όρων).

Με το Seo στις παραπάνω πλατφόρμες τί γίνεται ;

Συγνώμη για το μέγεθος .
Η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Άβαταρ μέλους
ChrisRontos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ChrisRontos » 20 Μάιος 2016 13:24

Καλησπέρα φίλε antonio83,

Εγώ θα σου πρότεινα να κατασκευάσεις το eshop σου με Joomla,γενικά προτείνεται για πιο σύνθετα site και μπορεί να καλύψει ακόμη και τις πιο δύσκολες απαιτήσεις!Επίσης έχει την δυνατότητα και είναι φιλικό προς τις μηχανές αναζήτησης.Η επιλογή δική σου!! Καλή συνέχεια!!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 20 Μάιος 2016 19:15

Οτιδήποτε εκτός από Joomla!
(για την ισορροπία της συζήτησης)

Πάντως από τα τρία που ανέφερες, το Magento είναι πολύ βαρύ και απαιτητικό (σε server resources), οπότε το λιγότερο κακό είναι WP/Woo Commerce

Επειδή κάποτε βρέθηκα και εγώ στη θέση του να διαλέξω το καλύτερο e-shop platform, μετά από μεγάλη έρευνα σε βάθος, τελικά κατέληξα να δουλεύω 1,5 χρόνο και να δημιουργήσω κάτι δικό μου!
Από όσα είδα πάντως θεωρώ πως πιο κοντά στα στανταρ που αναζητώ ήταν το cs-cart

UserX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από UserX » 05 Φεβ 2017 22:35

Μπορείς να δείς και το PrestaShop. Έχει τεράστια κοινότητα που το υποστηρίζει και άπειρα plugins ακόμη και για τις πιο ψαγμένες εγκαταστάσεις. Και αυτό σχετικα βαρύ αλλά όχι τόσο όσο το Magento. Και σαφώς πολύ πιο user friendly.

neaegnatia

Δημοσίευση από neaegnatia » 07 Φεβ 2017 08:33

Εγώ χρησιμοποιώ το woocommerce γιατί μπορώ να αναπτύξω εκτός από δυνατότητες e-shop και πολλές άλλες δυνατότητες με custom post type , taxonomies και πολλά hooks που έχει . Το κακό που έχει είναι ότι εάν δεν θα κάνεις κάτι μόνο σου σε θέμα λειτουργείας και χρησημοποιήσεις plugins εγώ συνηστώ όχι παραπάνω από 7 γιατί θα χρειάζεσαι δυνατό server όταν το site σου έχει πολύ κόσμο.
Joomla για κανένα λόγο, είναι το χειρότερο.
Magento πάρα πολύ καλό αλλά ξεκίνα με dedicated και αν (δες για παράδειγμα το site του παοκ είναι σε magento , ενώ είναι πολύ ωραίο και καλή λειτουργία , κολάει απεριόριστα και όταν έχει κόσμο πέφτει κιόλας).
Pretashop δεν έχω δοκιμάσει δεν έχω άποψη αλλά νομίζω ότι είναι ελαφρύ και έχει ότι θες από ένα e-shop απλά δεν ξέρω εάν χρειαστείς κάτι παραπάνω από e-shop τι δυνατότητες δίνει.

ailouros

Δημοσίευση από ailouros » 09 Φεβ 2017 12:35

Το καλύτερο είναι αυτό που ξέρει ο καθένας καλύτερα. Ζήτα πελατολόγιο και ρώτα τους πελάτες πόσο ικανοποιημένοι είναι από τις υπηρεσίες. Αλλιώς δεν βγαίνει άκρη.

giasemis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giasemis » 07 Μαρ 2017 12:56

το prestashop έχει ανέβει πολύ τώρα τελευταία.
Αξίζει να το βάλετε στα υπ 'οψιν.
Ολο και περισσότεροι ζητούν να μετατράψουν το παλιο joomla eshop τους σε prestashop.
Οι λόγοι είναι πολλοί.
Εύκολο στην χρήση για τον αρχάριο χρήστη, mobile friendly με ενσωματωμένο blog. Γενικά είναι ένα πλήρες πακέτο και γι αυτόν που χρειάζεται κάτι να ξεκινήσει και γι αύτον που ψάχνει κάτι παραπάνω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες