Δημιουργια eshop για ρουχα.

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dimi ker

Δημοσίευση από dimi ker » 25 Φεβ 2013 22:37

Kαλησπέρα,
είμαι διαχειριστής eshop με ρούχα, γραφιστας εδω και 25 χρονια. θελω να κανω ενα δικο μου site με πωληση ρουχων. Θελω κατι δοκιμασμενο αν ξερει κανεις. Εχει παρα πολλες ιδιαιτεροτητες σαν κλαδος. Δεν θελω να το σχεδιασω εγω, ειμαι εμπειρος στην αισθητικη και το μαρκετινγκ αλλα δεν μπορω να ασχοληθω με τον προγραμματισμο. δεν υπαρχει χρονος. Αναζητω ατομο να εχει κανει eshop για ρουχα. Να ασχοληθεί και να μπορεσουμε να στησουμε κατι πολυ δυνατο.

Ευχαριστω για οποιον φιλο μπορεί να το αναλαβει, να βοηθησει η να πει την γνωμη του.

gmattis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gmattis » 26 Φεβ 2013 10:18

Καλημέρα!
Εκτός από τα properties που πρέπει να έχει το ρούχο όπως χρώματα και μεγέθη καθώς και οι δυνατοί συνδυασμοί αυτών, ποιες άλλες ιδιαιτερότητες έχει ο κλάδος? Μπορείς να αναφέρεις τις βασικότερες για να σου πω αν σε καλύπτει το πρόγραμμα μας?

dimi ker

Δημοσίευση από dimi ker » 26 Φεβ 2013 21:43

Βασικα πρεπει να εχει το καθε νουμερο ενημερωση για την διαθεσιμοτητα. δεν υπαρχει ομοιομορφη διαθεσιμοτητα. Το καθε νουμερο πρεπει να εχει την δικη του. Να μπορει να δει προγραμμα αποθηκης αν γινετε. Να εχει δυνατοτητα εκτος απο το eshop να δινει και δυνατοτητα flash campaign, με αντιστροφη μετρηση, για καποια προσφορα που να τρεχει για 3-4 μερες. Να μπορει να εχει ολες τις προδιαγραφες για social media support. Ελπιζω να μην σας κουραζω.[/google]

dimi ker

Δημοσίευση από dimi ker » 26 Φεβ 2013 21:57

Επισης κατι αλλο σημαντικο, να μπορουμε να ορισουμε εκτος απο μεγεθη και χρωματα και υφασματα, εποχες, κλπ. Και σιγουρα να μηδενιζει αντιστροφα η διαθεσιμοτητα οσο αγοραζεται ενα ρουχο. Να μπορει να εχει διπλες τιμες κανονικη και προσφορας. Και να μπορει να ειναι ευπαρουσιαστο να σηκωνει επεμβασεις σε banner, φωτογραφιες, χρωματα η αισθητικη του να ειναι προσβασιμη με αρκετες επιλογες.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 26 Φεβ 2013 23:41

Εχεις αναφερει τοσες λειτουργιες από deal a day μέχρι διασύνδεση με ERP που είναι δύκολα να σου δώσει κανεις τιμή :) Ίσως πάρεις περισσότερες προτάσεις αν μας πεις και ενα ενδεικτικό budget για αυτα που θελεις ...

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 27 Φεβ 2013 00:11

Αυτό αναρωτιόμουν κι εγώ, πόσο μπορεί να χρεώσει κάποιος αυτό το σύστημα και αν πραγματικά ο dimi ker ενδιαφέρεται να διαθέσει αυτό το ποσό ή απλώς "ψαρεύει" μήπως και πετύχει καλύτερη τιμή σε ένα cms της πλάκας.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Φεβ 2013 09:00

Ελπίζω να είναι διατεθιμένος να βάλει βαθειά το χέρι στην τσέπη! :wink:

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 27 Φεβ 2013 11:00

Και όμως αυτή τη στιγμή υπάρχουν εταιρείες που δίνουν οικονομικά (αρκετά πιστέψτε με...) τέτοιες εφαρμογές, απλώς στερούνται δυνατοτήτων όπως: ταχύτητα, design κ.α. που δε θυμάμαι τώρα. Τις βασικές όμως λειτουργίες τις κάνουν, περιλαμβανομένου back-office.
Φυσικά, το επιπλέον αρνητικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι πρέπει να πληρώνεις μια "καλή" ετήσια συνδρομή, τόσο για το back-office όσο και για τη φιλοξενία!

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει κάποιος να πληρώνει και back-office, εφόσον τις δυνατότητες του back-office μπορεί να τις έχει στη σελίδα του, και μάλιστα με custom design και λειτουργικότητα, ώστε να είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες και ιδιαιτερότητες του πελάτη... Δεν υπάρχει κάτι που δε μπορείς να στήσεις πλέον σε web. Ας μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει κάτι παραπάνω.
Καλύτερα, λοιπόν, να πάρεις κάτι που θα σου ανήκει ο κώδικας και θα ξέρεις ότι τα πάγια έξοδά σου έχουν το λιγότερο δυνατό κόστος και να είσαι ανεξάρτητος.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 27 Φεβ 2013 19:42

Εγώ έχω στήσει κατάστημα με ρούχα και αξεσουάρ βασισμένος στο Zen Cart που είναι open source. Χρειάστηκε όμως πάρα πολύ custom κώδικα για να έχουμε όλες τις λειτουργίες που θέλαμε. Ακόμα και κάποια έτοιμα plugin, για διάφορους λόγους ήταν προβληματικά, οπότε χρειάστηκε να γράψουμε από την αρχή πολλά πράγματα.
Τώρα, έχοντας την εμπειρία στο zen cart, δεν το συνιστώ σε κανέναν που δεν έχει τη διάθεση να αλλάξει αρκετά πράματα στον κώδικά του, καθώς το πακέτο όπως ήταν είχε αρκετά θέματα (π.χ. πολύ κακή χρήση της database).

edit: δεν ξέρω αν οι μεταγενέστερες εκδόσεις είναι πιο σωστές, οπότε μεταφέρω εμπειρία προ 2ετίας περίπου.

dimi ker

Δημοσίευση από dimi ker » 27 Φεβ 2013 20:04

Φιλοι μου με εχετε προβληματισει αρκετά, με φοβησατε αρκετα με αυτο το βαθεια το χερι στην τσεπη..χαχαχαχα. Δεν εχω μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα και σε καμια περιπτωση δεν μπορω για αρχη να διαθεσω ανω των 1000 και αυτο με μεγαλο ζορι. Ηθελα απλα να κανω μια δουλεια σωστα απο τη αρχη. Για αρχη δεν με ενδιαφερει αμεσα να συνδεθι με irp γιατι δεν σκοπευω να εχω τεραστιες ποσοτητες ρουχων η αξεσουαρ. Μπορω και 50-100 κωδικους να τους περασω ετσι χωρις να ειναι συνδεδμενο με προγραμμα αποθηκης. Ισως καν να μην ειναι και τοσοι. Αλλα να επεμβαινω στο εικαστικο το θελω, να κανει flash campaigns με αντιστροφη μετρηση και αυτο το θελω. Απο εκει και περα, απο τιμες ειμαι ασχετος γιατι παντα στις εταιρειες που εργαστηκα υπηρχε developer ου εκανε οτι χρειαζομασταν, εγω σαν γραφιστας εκανα ολα τα γραφικα και φυσικα πουλουσα καλα. Μετα απο 2 χρονια ανεργειας με παιδι, και εμ γνωσεις πλεον πολλες πανω στο αντικειμενο, θελω να κανω κατι δικο μου, να μην εξαρτιεμαι απο κανεναν π@@στη. Πιστευω οτι ολοι οσοι ξεκινησαν μια δουλεια δικη τους στην αρχη τις ιδιες δυσκολιες αντιμετωπισαν. Οι συμβουλες σας θα μου ειναι χρησιμες. Μπορει καποιοι να γελασατε με το ποσο που σκοπευω να διαθεσω αλλα δυστηχως δεν μπορω να διαθεσω περισσοτερα. Ισως να μπορεσω να ξεκινησω κατι απλο που αργοτερα να μπορει να παρει χτισημο. Στην δουλεια μου εχουν πλατφορμα απο το papaki.gr Καλο και αγιο, κανει πολλα αλλα πασχει σε πολλα. Κανεις οτι πληρωσει παιρνει ετσι?

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 27 Φεβ 2013 22:31

Ήμουν σίγουρος ότι θα κολλούσε στο budget. Όπου ακούς πολλά features κράτα μικρό καλάθι έλεγε ο παππούς μου!

Το άλλο σοβαρό θέμα είναι πως αν ξεκινήσεις με μηδέν λεφτά χωρίς καμιά χρηματοδότηση είσαι σχεδόν καταδικασμένος να σε φάνε λάχανο οι μεγάλες φίρμες.

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 27 Φεβ 2013 22:53

dimi ker έγραψε:Κανεις οτι πληρωσει παιρνει ετσι?
+1
Όντως, όπως είπαν τα παιδιά, αυτά που ανέφερες είναι πάρα πολλά για τα χρήματα που διαθέτεις. Βέβαια οι δυνατότητες που ζητάς, ίσως να μη σου χρειάζονται όλες, όπως κι ο ίδιος καταλαβαίνεις. Πιστεύω ότι σκέφτεσαι σωστά, να στήσεις εξαρχής κάτι σωστό, ώστε να μην το ξαναπληρώνεις αργότερα. Να έχεις υπόψιν σου, ότι μπορείς να φτιάξεις κάτι custom και να το εξελίξεις στην πορεία. Γνωρίζω αρκετούς που ξεκίνησαν με κάτι απλό, όμορφο και αξιοπρεπές και που το εξέλιξαν σε κάτι πολύ δυνατό. Αρκετοί πιστεύω εδώ μέσα θα έχουν την ίδια γνώμη.
Το σημαντικό είναι να έχεις ενδιαφέρον, να γνωρίζεις το αντικείμενό σου και ο άνθρωπος που θα εμπιστευθείς να γνωρίζει και αυτός, ώστε να μπορεί να σε οδηγήσει σωστά. Τα υπόλοιπα έρχονται...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 28 Φεβ 2013 08:44

charavge έγραψε:Να έχεις υπόψιν σου, ότι μπορείς να φτιάξεις κάτι custom και να το εξελίξεις στην πορεία. Γνωρίζω αρκετούς που ξεκίνησαν με κάτι απλό, όμορφο και αξιοπρεπές και που το εξέλιξαν σε κάτι πολύ δυνατό.
+1

Άβαταρ μέλους
blogman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blogman » 28 Φεβ 2013 09:02

Δεν στήνεις eshop με 1000 ευρώ αφού το περιορισμένο budget σε οδηγεί σε φθηνές λύσεις που πρώτα από όλα αλλά και σημαντικότερο πάσχουν σε ασφάλεια. Κανείς δεν θα δώσει πιστωτική κάρτα σε ένα κατάστημα που "δείχνει" ότι έχει πρόβλημα ασφάλειας. Ελάχιστη τιμή τα 2000 ευρώ για τέτοιο εγχείρημα.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 28 Φεβ 2013 09:29

Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να φτιαχτεί κάτι custom βασισμένο σε ιδιώκτητη πλατφόρμα ή έστω κλειστή όπως κάτι smart-shop,cs-cart κ.α. που ουσιαστικά τα πληρώνεις σαν πακέτο και αναλαμβάνει η εταιρία ότι extra modules χρειάζεσαι αλλά κάτι τέτοιο θα ξεπεράσει αρκετά το budget σου. Από εκεί και πέρα αν είναι να βάλεις κάτω τα λειτουργικά έξοδα πολύ χονδρικά θες ένα απλό αλλά αξιόπιστο hosting με βάση δεδομένων (110ευρώ η 2ετία), ένα όνομα domain.gr (25ευρώ η 2ετία), ssl (50ευρώ η 2ετία) και τώρα στα υπόλοιπα μπορείς να κάνεις αρκετή οικονομία αν στραφείς σε κάποια free πλατφόρμα e-shop όπως opencart, Zen-cart, Prestashop με τη ζυγαριά από προσωπική εμπειρία καθαρά λόγω καλύτερου ελληνικού community να κλείνει προς το opencart αλλά ομολογώ πως το Prestashop είναι πιο προσεγμένο και πιο ευπαρουσίαστο. Το Zen-cart απλά δε μου έκατσε καλά πριν κανα χρόνο που το δοκίμασα και το παράτησα αμέσως.

Αφού λοιπόν στηθεί το βασικό κομμάτι από εσένα δωρεάν (πλατφόρμα e-shop+theme) μετά ψάχνεις για αρχή όλα τα official modules μήπως βρεις έτοιμο αυτό που θες (πχ την αντίστροφη μέτρηση προσφοράς) και καλό είναι να κάνεις αυτό το βήμα πριν ξεκινήσεις να στήνεις οτιδήποτε και να επιλέξεις τη πλατφόρμα που θα σου παρέχει τα πιο πολλά από αυτά που θες. Ακόμα και ένα module που θα το δεις να κάνει 50 ευρώ μη το αγνοήσεις αν κάνει ακριβώς αυτό που θες ενώ αν θέλει έστω μια ψιλο-αλλαγή πριν ακόμα το αγοράσεις επικοινώνησε με αυτόν που το έφτιαξε αν μπορεί να στο παραμετροποιήσει για τις ανάγκες σου και για τυχόν extra κόστος, πάντως σίγουρα θα βγει πιο φθηνό από ότι να στο φτιάξει ένας freelancer από την αρχή. Τέλος ότι δε βρεις έτοιμο πρέπει να φτιαχτεί από την αρχή που εκεί λόγω εξειδίκευσης (πρέπει να βρεις κάποιον που να ασχολείτε με τη συγκεκριμένη πλατφόρμα) οι τιμές ποικίλουν.

Οπότε κάνε μια καλή έρευνα στα modules ακόμα και σε πλατφόρμες που δεν ανέφερα όπως Redshop, virtuemart <αν και δεν το προτείνω>, κ.α. και μετά το ξανασυζητάμε.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
&#8211; Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες