Επιτυχημένα websites - υπάρχει συνταγή;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 09 Σεπ 2009 22:24

Για να πετύχει ένα site κατά την γνώμη μου πρέπει να ακολουθήσει 2 δρόμους, ο ένας είναι του περιεχόμενου, να ανανεώνετε συχνα και να είναι εξιδεικευμένο η και γενικού περιεχομένου και προσανατολισμού, ο άλλος δρόμος είναι αυτός της «Υπηρεσίας» όπως google, facebook, twiter κλπ

Τώρα, SEO, ranking, αναγνωρισημότητα από MME η άλλες μεγαλύτερες ιστοσελίδες έρχονται σιγά σιγά με τον καιρό και πάντα είναι ανάλογα το περιεχόμενο, βέβαια μπορείς να έχεις ένα temporary traffic burst αν διαθέσεις φράγκα για διαφήμιση αλλά και πάλι αν δεν έχεις περιεχόμενο θα ξεχαστείς στο μπαμ.

Με το κατάλληλο ποιοτικό περιεχόμενο ανεβαίνεις σιγά σιγά και φτάνεις σε ένα σημείο να βγάζεις αρκετά χρήματα, από την άλλη με μια υπηρεσία αν σου κάτσει μπορεις να βγάλεις τα άπειρα φράγκα και στο μπαμ, αλλά θέλει υπομονή - επιμονή - γερά νεύρα πείσμα και τις περισσότερες φορές κάποια χρήματα για επένδυση.

Αυτο που παρατηρώ ως προς τις ιστοσελίδες που προσανατολίζονται στο περιεχόμενο είναι το εξής, πλεον ο καθε ένας έχει "cutting edge open source & commercial παπάτζες" στη διάθεσή του με αποτέλεσμα να το ξεκινάει με μεράκι και στο τέλος να τα παρατάει η να γράφει μια στο τόσο κλπ γιατί νόμιζε πως επειδή κατέχει την τεχνογνωσία - τεχνολογία αυτό θα δουλέψει και από μόνο του, αμ δε.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 10 Σεπ 2009 18:10

Αν ένα website φτιάχνεται για να γίνει επιτυχημένο, τότε αυτομάτως αποτυγχάνει.

Το μυστικό της επιτυχίας είναι να υπάρχει νόημα, να γίνεται κάποια δουλειά, να προκύπτει κάτι χρήσιμο.

osios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από osios » 04 Μάιος 2010 01:49

Αναμφισβήτητα το περιεχόμενο είναι ο σημαντικότερος παράγοντας επιτυχίας.
PRESENCE on the web, www.presence.gr

presence
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από presence » 04 Μάιος 2010 02:19

Με τα εργαλεία και τους αυτοματισμούς που υπάρχουν σήμερα στο κομμάτι της ανάπτυξης ιστοσελίδων, είναι πολύ πιο εύκολο για κάποιον που δεν ξέρει, να ξεκινήσει να φτιάξει ένα website. Πάρτε παράδειγμα έναν φοιτητή ή έναν ερασιτέχνη που του αρέσει να ασχολείται με το internet.

Πώς μπορούμε να ορίσουμε την επιτυχία ενός website? Μα είναι απλό...

Όταν ο κόσμος το προτιμά, του αρέσει και το επισκέπτετε συχνά τότε θεωρείτε και επιτυχημένο. Η υψηλή επισκεψιμότητα σε ένα web site είναι το Α και Ω για την πορεία του γενικότερα. Πρώτον ορίζει αν άξιζε η προσπάθεια για τη δημιουργία του και δεύτερον την εμπορική του επιτυχία. Η εξασφάλιση χρημάτων είναι επίσης σημαντική για την συνέχεια ενός website. Μην ξεχνάμε πως είναι και αυτό ένας οργανισμός που θέλει "φροντίδα".

Συμφωνώ με τον agrippa, δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι για να γίνει επιτυχημένο. Είναι σαν να λες, πρέπει υποχρεωτικά να μου έρθει το τέλειο concept τώρα. Αυτό όμως που μπορείς να κάνεις είναι να λάβεις κάποιους παράγοντες υπόψη.

Τί βοηθά λοιπόν ένα website να πετύχει?

Σωστά ο telas είπε πρώτο το ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ. Αν δεν το έχεις, κανένα γραφικό ή άλλο κόλπο δεν μπορεί να κάνει το χρήστη να μείνει. Φυσικά εννοούμε και την ανανέωση του περιεχομένου. Εγώ θα προσθέσω και το concept, δηλ μια έξυπνη πρωτότυπη ιδέα που μπορεί να κινήσει το ενδιαφέρον, αν και αυτό μπορεί να μην έχει την απαιτούμενη διάρκεια.

Η πραγματική όμως επιτυχία έρχετε όταν ένα website εξελίσετε σε υπηρεσία (google), σε καθημερινή συνήθεια (facebook) ή σε ένα εργαλείο - πλατφόρμα εργασίας.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 04 Μάιος 2010 02:56

Χωρίς να θέλω να θίξω τις απόψεις σου, οφείλω να σου πω πως δεν μπόρεσα να εστιάσω σε αυτές γιατί είδα 2 usernames με 1 post και ίδια υπογραφή να ξεθάβουν ένα θέμα του 2009.

Θέλεις να μας πεις λίγα περισσότερα για αυτό πρώτα; :P

Ένα website κρίνεται επιτυχημένο όταν εξυπηρετεί τον σκοπό του. Αν εγώ θέλω να πειραματιστώ και να δοκιμάσω το νέο μου trojan σε ένα pc, μπούνε συνολικά 2 επισκέπτες στη σελίδα μου και ο ένας κατεβάσει τον ιό, η σελίδα μου κρίνεται ως επιτυχημένη.

Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν άπειρα. Οπότε ας αρκεστούμε σε αυτό. Ένα website κρίνεται επιτυχημένο όταν εξυπηρετεί τον σκοπό του.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 04 Μάιος 2010 10:49

ALR έγραψε: Ένα website κρίνεται επιτυχημένο όταν εξυπηρετεί τον σκοπό του.
+1
Δεν κρινονται ολα με κριτηρια οπως το ποσο αποδιδουν τα Google Ads, ποσοι μπηκαν και ποσο εμειναν τον τελευταιο μηνα, ποσα wow εισεπραξαν απο μια κριτικη κλπ

ALR :respect:

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 04 Μάιος 2010 21:52

ρεσπέκτ, ρεσπέκτ! :P
Γίνονται πραγματάκια

presence
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από presence » 04 Μάιος 2010 23:28

ALR έγραψε:Χωρίς να θέλω να θίξω τις απόψεις σου, οφείλω να σου πω πως δεν μπόρεσα να εστιάσω σε αυτές γιατί είδα 2 usernames με 1 post και ίδια υπογραφή να ξεθάβουν ένα θέμα του 2009.

Θέλεις να μας πεις λίγα περισσότερα για αυτό πρώτα; :P

Ένα website κρίνεται επιτυχημένο όταν εξυπηρετεί τον σκοπό του. Αν εγώ θέλω να πειραματιστώ και να δοκιμάσω το νέο μου trojan σε ένα pc, μπούνε συνολικά 2 επισκέπτες στη σελίδα μου και ο ένας κατεβάσει τον ιό, η σελίδα μου κρίνεται ως επιτυχημένη.

Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν άπειρα. Οπότε ας αρκεστούμε σε αυτό. Ένα website κρίνεται επιτυχημένο όταν εξυπηρετεί τον σκοπό του.
Το πρώτο username δεν θα ισχύει και δεν θα ξαναγίνει post από αυτό. Συγγνώμη αν είναι πρόβλημα το διπλό post. Σχετικά με την επιτυχία ενός web site τώρα, μην πυροβολείτε παιδιά. Και γω κυριο βαρος έριξα στο περιεχόμενο. Απλά αναφέρω και το κομμάτι τις επισκεψιμότητας γιατί καλώς κακώς οι περισσότεροι του δίνουν ιδιαίτερη σημασία.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Μάιος 2010 01:08

presence έγραψε: Απλά αναφέρω και το κομμάτι τις επισκεψιμότητας γιατί καλώς κακώς οι περισσότεροι του δίνουν ιδιαίτερη σημασία.
Μα αυτο ακριβως νομιζω πως καυτηριασε ο ALR με το παραδειγμα των δυο επισκεπτων στο tojan site.

Αλλο ενα παραδειγμα.
2 e-shops με ιδιο αντικειμενο.
Στο ενα μπαινουν χιλιοι το μηνα και αγοραζουν οι δυο και στο αλλο μπαινουν εκατο και αγοραζουν οι δεκα. Λογοι μπορει να υπαρχουν πολλοι σχετικα με το για ποιο λογο συμβαινει αυτο, αλλα η ουσια ειναι μια. Ποιο site εξυπηρετησε τον σκοπο του?

presence
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από presence » 05 Μάιος 2010 03:54

Οκ καταλαβαίνω το παράδειγμα. Πράγματι όπως το αναφέρεις, είναι το δεύτερο.

Αυτό που ήθελα να πω απλά είναι ότι εκτός από τους πόσους μπήκαν, παίζει ρόλο και το πόσοι θα ξανάρθουν.

Οκ εγώ θα μείνω στο σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε σαν σημαντικότερο και σαν δεύτερο το πόσο το προτιμούν οι χρήστες.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Μάιος 2010 04:14

Re seis, mhn psaxneste... deite gyro sas ti epikratei... sthn thleorash to 80% ton diafhmiseon apeuthynetai se gkomenes, kathe 100 metra tha deite ena (_|_)mparo h ena striptizadiko... oi ellhnes yperdaneisthkame gia na euxaristhsoume tis gkomenes (nomimes kai paranomes).... ola gyrnane gyro apo tis gkomenes.. den xreiazontai episthmonikes ereunes...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Μάιος 2010 09:56

Για να ενισχύσω το offtopic του fafos :)
http://www.europi.gr/circulation/panell ... 201003.htm
Τα συμπεράσματα δικά σας...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Μάιος 2010 10:41

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και να πάρω πίσω ότι έχω υποστηρίξει :P
Γίνονται πραγματάκια

elena dourou

Δημοσίευση από elena dourou » 13 Ιούλ 2010 12:09

Οχι δεν υπάρχει . Εξαρταται απο την χρονικη συγκυρία, τη μοδα κλπ.
Πάντως σίγουρα τα βαρια site με πολλές εικόνες μη συμπιεσμένες , και με πολυ flash είναι πρόβλημα εξ αρχης.

gerasimos29

Δημοσίευση από gerasimos29 » 22 Ιούλ 2010 17:04

Καλησπέρα σε όλους!

Σίγουρα ένα επιτυχημένο site μπορεί να αυξήσει τις πωλήσεις μιας επιχείρησης και το να δημιουργήσεις ένα επιτυχημένο site είναι εφικτό τελικα. Μιλάω από προσωπική εμπειρια γιατί ψαχνόμουν κι εγώ σε αυτό το θέμα. Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν την επιτυχία του site το design, το περιεχόμενο, το navigation, το seo....Θέλει επαγγελματική προσέγγιση κακά τα ψέμματα. Εγώ συνεργάστηκα με μια εταιρία webdesign και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης