Έχουν potential τα search terms μου;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
free-stuff

Δημοσίευση από free-stuff » 26 Σεπ 2013 16:10

Έχω σημειώσει 5 search terms για τα οποία θέλω να βελτιώσω την κατάταξή μου στο Google.

Υπάρχει τρόπος να γνωρίζω εκ των προταίρων αν για κάποιο search term είναι πολύ δύσκολο να βγω πιο ψηλά, ώστε να μην ασχοληθώ μαζί του;

Αν η απάντηση είναι όχι, θα ξεκινήσω και για τα 5 και στην πορεία θα καταλάβω μόνος μου για ποιό/ποιά από αυτά δε μπορώ να κάνω και πολλά; (Λόγω του ανταγωνισμού ή λόγω του ότι το website μου δεν πληρεί τις προυποθέσεις για αυτά τα search terms).

Ακόμα μια ερώτηση... Υπάρχει τρόπος να μου πει κάποιο εργαλείο, βάση της ιστοσελίδας μου, ποιό/ποιά search terms έχουν potential για σημαντική βελτιώση; Επειδή μπορεί να μου ξέφυγε εμένα κάποιο search term και να το δει το πρόγραμμα και να μου το προτείνει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Σεπ 2013 12:44

έχει κάποιο από τα search term σου πληρωμένες διαφημίσεις στο πάνω μέρος του Google;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

free-stuff

Δημοσίευση από free-stuff » 27 Σεπ 2013 17:56

Όχι δε φτάσαμε ακόμα στο σημείο να κάνουμε PPC Campaign.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 27 Σεπ 2013 20:43

free-stuff έγραψε:Όχι δε φτάσαμε ακόμα στο σημείο να κάνουμε PPC Campaign.
Νομίζω πως ο cordis σε ρωτάει αν για τα keywords που θες να στοχεύσεις υπάρχουν διαφημιζόμενοι στην google αυτή την στιγμή.

Αν είναι αρκετοί οι διαφημιζόμενοι τότε έχεις να παλέψεις πιθανόν για ένα ανταγωνιστικό keyword. Αν δεν είναι κανένας τότε ίσως πρόκειται για κάτι που μάλλον δεν το κυνηγάει κανείς ή αυτόί που το κυνηγάνε μάλλον είναι #1 έτσι κι αλλιώς

free-stuff

Δημοσίευση από free-stuff » 28 Σεπ 2013 12:43

Απ' ότι βλέπω δεν υπάρχουν πολλοί που πληρώνουν για αυτά τα keywords. 4-5 πληρωμένα βλέπω.
Σε αυτή την περίπτωση σημαίνει πως θα είναι σχετικά εύκολο να βγω ψηλά στα οργανικά αποτελέσματα;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Σεπ 2013 14:36

με σιγουριά δε μπορεί να σου πει κανείς γιατί δεν ξέρουμε τι ενέργειες θα κάνεις. με τις σωστές ενέργειες δε θα είναι πολύ δύσκολο.

αλλά να μη ξεχνάμε ότι το δυσκολότερο είναι να μείνεις πάνω κι όχι τόσο το να πας.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

free-stuff

Δημοσίευση από free-stuff » 03 Οκτ 2013 11:44

"το δυσκολότερο είναι να μείνεις πάνω κι όχι τόσο το να πας"

ερώτηση...

Πέρσι ενώ ήμουν στη δεύτερη σελίδα για συγκεκριμένο search term, κατάφερα να βγαίνω πρώτος.
Από τότε, εδώ και ενάμιση χρόνο, δεν έκανα τίποτα και εξακολουθώ να είμαι πρώτος.

Αυτό σημαίνει ότι οι ανταγωνιστές μου δεν έκαναν παιρετέρω προσπάθεια να με ξεπεράσουν;

Και αν με ξεπερνούσαν, αυτό που έχεις να κάνεις για να μείνεις πρώτος είναι περισσότερα backlinks?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Οκτ 2013 22:26

ή δεν έκαναν ενέργειες ή έκαναν αλλά όχι τις σωστές.

πολλές φορές σε μια νέα σελίδα/άρθρο δίνει bonus το google κάποιες θέσεις, αλλά θα πρέπει να το αποδείξει ότι αξίζει για να μείνει εκεί.

δεν είναι μόνο οι ενέργειες και τα link που θα βάλεις, αλλά και οι επισκέπτες.

εάν είσαι στο όρο "πατάτες" πρώτος και πατάει κάποιος το link αλλά τελικά γυρίζει πίσω γιατί εσύ έχεις "ντομάτες" θα σε κατεβάσει γρήγορα από πάνω.

οπότε γυρίζουμε για άλλη μια φορά στην ποιότητα.
- follow me @twitter

free-stuff

Δημοσίευση από free-stuff » 04 Οκτ 2013 09:43

Ευχαριστώ cordis.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης