Γιατί είναι ασφαλής η MySQL;

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 03 Απρ 2015 23:52

Παιδιά έχουμε μια εργασία η οποία μεταξύ άλλων χρειάζεται και ένα μικρό κείμενο σχετικά με το γιατί η MySQL είναι ασφαλής (πχ ειδικά σημεία της που την καθιστούν ασφαλή).
Δε ζητάω να μου γράψετε το κείμενο, απλά μερικές προτάσεις για το τι να αναζητήσω (ελληνικά και αγγλικά). :D

Ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Απρ 2015 10:19

Δεν ειναι ασφαλής η MySQL...

Ειναι όσο ασφαλής μπορει να την κανει ο sysadmin, ο db admin και αυτος που γράφει τον τελικό κώδικα.

...φαντάζομαι οτι σας εχουν δώσει βιβλιογραφία κάποιου που εχει απωθημένα με τα αλλα dbms;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 21 Ιούλ 2015 21:42

Να επαναφέρω λίγο το θέμα μιας και πριν λίγο καιρό είχα ασχοληθεί λίγο με τους users της mysql.

Μάλλον ένα χαρακτηριστικό στο οποίο στηρίζονται αυτές οι απόψεις είναι ότι στο concept της σύνδεσης δεν υπάρχει μόνο το username αλλά και η ip address.
Ουσιαστικά θα μπορούσες να πεις ότι ο χρήστης Α θα μπορεί να συνδέεται από το μηχάνημα 1, το 2 και κανένα άλλο.

Τώρα κατά πόσο μπορεί να είναι ουσιαστικό στις web εφαρμογές δεν ξέρω, αλλά σε κάποια intranet εφαρμογή θα μπορούσε να κάνει κάποια μικρή διαφορά. Δεν ξέρω όμως πόσο ουσιαστική. Πάντως για έναν αρχάριο ή σαν ένα πρώτο βήμα εισαγωγής στην ασφάλεια νομίζω πως είναι καλό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης