Anazitodas arxeia apo to pliktrologio...(?)

Συζητήσεις σχετικές με την Delphi και την πρόγονη της Pascal

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Running_dap

Δημοσίευση από Running_dap » 26 Απρ 2009 19:51

geia xara se olous,

mia sidomi erwtisi vre paidia... thelw na kanw to eksis:

thelw na anoigw ena arxeio, tou opoio to onoma tha dinete apo to pliktrologio.
alla, an dn iparxei to arxeio, o xristis tha dinei sinexia onomata mexri na petixei to onoma enos arxeiou pou iparxei ston disko

px. sto C:/dev-pas exw 2 arxeia **.rec.
to a.rec k to b.rec

otan treksw to programma thelw o xristis na dinei onomata, k otan pliktrologisei:
"a.rec" i "b.rec" (i k xoris to ".rec" sto telos) na anoiksei to analogo programma.
alliws na sinexizei k na dinei onomata arxeiou...

ty in advance

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 26 Απρ 2009 21:36

Η ερώτηση ποιά είναι;

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 28 Απρ 2009 21:50

Πάντως στην Pascal δεν γίνεται απ' ότι ξέρω.

billilms
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billilms » 29 Απρ 2009 02:18

εαν ειναι για delphi βαλε ενα tedit μετα εξεταζει με την fileexist
πχ
if FileExists(edit1.text)
then ...

και εαν οκ με την

ShellExecute(Handle, 'open', edit1.txt, nil, nil, SW_SHOWNORMAL) ;

εαν θεσ να το κανει με Pascal το αποκλειω απο οτι ξερω

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 29 Απρ 2009 04:42

Δεν καταλαβαίνω γιατί "δεν γίνεται στην pascal"
- μιλώντας μάλλον για την διερεύνηση του εάν υπάρχει κάποιο αρχείο στο δίσκο ή όχι.

Καταλαβαίνω "δεν ξέρω αν γίνεται" - προσωπικά δεν θυμάμαι.. Καταλαβαίνω επίσης "δεν είναι εύκολο" και "εξαρτάται από ποια υλοποίηση/περιβάλλον pascal" και τί βιβλιοθήκες/πρόσθετα έχει (πχ. αν κάποια βιβλιοθήκη περιέχει κανένα πρόσθετο "check_file_exist" .. )..

πχ. ένας τρόπος εδώ (στο τελευταίο παράδειγμα), σαφως δεν είναι εύκολος τρόπος, αλλα αυτό σημαίνει απλά ότι το κάνουμε μια διδικασία που θα κάνει ακριβώς αυτο - να ελέγχει δηλαδή την ύπαρξη ενός αρχείου.
http://www.learn-programming.za.net/pro ... arn10.html

καλή επιτυχία
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Απρ 2009 11:45

Αν κατάλαβα το ερώτημα τελικά είναι πως θα τσεκάρει αν υπάρχει κάποιο αρχείο ή όχι;

Κώδικας: Επιλογή όλων

Assign(F, 'το path για το αρχείο');
{$I-}Reset(F){$I+}
if &#40;IOResult <> 0&#41; then
    Αναλόγως το IOResult κάνε κάτι
http://freepascal.org/docs-html/rtl/sys ... esult.html

Δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι που να μπορεί να γίνει με κάποια γλώσσα και να μην μπορεί να γίνει με την pascal, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει στην τελική να ενσωματώσεις assembly κώδικα. Αλλο το δεν γίνεται και άλλο το δεν ξέρω πως γίνεται.

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 30 Απρ 2009 16:02

Εγώ κατάλαβα ότι απλά θέλει να φτιάξει πρόγραμμα που ο χρήστης να πληκτρολογεί το όνομα του αρχείου που θέλει να ανοίξει.

Από πότε γίνεται να ανοίξεις αρχείο με την Pascal;

Λογικά σε Pascal το θέλει αφού C:/dev-pas

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 01 Μάιος 2009 20:55

[ot]
Λογικά σε Pascal το θέλει αφού C:/dev-pas
Ωρες ώρες μένω πραγματικά έκπληκτος με τις λεπτομέρειες που μπορεί να προσέξει κάποιος! :o

Δηλαδή το "C:/dev-pas" σου λέει ότι λογικά θα θέλει pascal, ενώ το ότι είναι το θέμα δημοσιευμένο κάτω από το "Γλώσσες Προγραμματισμού » Delphi, Pascal" δεν σου λέει τίποτα?
[/ot]

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 02 Μάιος 2009 01:07

Όχι απλά το Bloodshed Dev Pascal φτιάχνει ακριβώς το ίδιο path.
Συνημμένα
gr.PNG

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 05 Μάιος 2009 04:54

MarioSal έγραψε:Από πότε γίνεται να ανοίξεις αρχείο με την Pascal;
Λογικά, από την μέρα που ήταν μια σχετικά πλήρης γλώσσα, και κυκλοφόρησε.

Εγω την δούλευα το 1989, και το πρόγραμμά μου διάβαζε στοιχεία από υπάρχοντα αρχεία και αποθήκευε τα αποτελέσματα σε ένα νέο αρχείο για κάθε μελέτη.
Ητοι, άνοιγε υπάρχοντα αρχεία και το νέο που δημιουργούσε κάθε φορά..

Αλήθεια, τι θα μπορούσε να κάνει μια γλώσσα προγραμματισμού εάν δεν μπορεί να ανοίγει αρχεία για είσοδο/έξοδο δεδομένων ?
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

maxitis

Δημοσίευση από maxitis » 28 Δεκ 2009 01:01

να ανοίξει ένα αρχείο η pascal εύκολο, αλλά να το ανοιξει με το προκαθορισμένο πρόγραμμα για τον συγκεκριμένο τύπο πιο δύσκολο.
Μέσω winapi είναι το ShellExecute
Δοκίμασε να το γράψεις και μετά να κάνεις δεξί click για να δείς αν το έχουν σε κάποια βιβλιοθήκη τους.
(αν όχι υπάρχει και CreateProcess αλλά θα πρέπει πρώτα να διαβάσει απο registry)

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 28 Δεκ 2009 04:38

Βασικά πρέπει να γίνει σαφές ότι οποιαδήποτε γλώσσα μπορεί να κάνει οτιδήποτε... Ακόμα και αν δεν υπάρχει υποστήριξη για κάποιες λειτουργικές μονάδες μπορούν σχεδόν πάντα να προσθεθούν... Έτσι και η Pascal μπορεί να γράφει αρχεία στο δίσκο, να συνδέεται σε βάσεις δεδομένων, να βάζει rules στα windows server 2008 κτλ...

(Και για όσους υποτιμούν την Pascal, ο Wirth που είναι ο δημιουργός της απέσπασε βραβείο Turing Award [το νόμπελ της πληροφορικής] για τη συμβολή του στο πεδίο των γλωσσών προγραμματισμού την εποχή που την ανέπτυξε. Η Pascal θα μπορούσε με κάποιες τροποποιήσεις να είναι το ίδιο ευέλικτη όπως η ΡΗΡ ή τέλως πάντων ανταγωνιστική απέναντί της αλλά σίγουρα όχι σε σχέση με άλλες γλώσσες. Το βάρος στις γλώσσες προγραμματισμού δεν κατανέμεται απαραίτητα ανάλογα με το πόσους παπάδες μπορεί να παράγει... Είναι άλλα ζητήματα κυρίως αντικειμενικοί παράμετροι θεωρητικής σκοπίας, όπως και η απόδοση που καθορίζουν το μέλλον της ανάλογα με τις τεχνολογικές εξελίξεις. Το ό,τι μία μεγάλη μερίδα προγραμματιστών κάνει πχ καλά την δουλειά της με ΡΗΡ ή Java, ακόμα και 90% να είναι το ποσοστό για μία περιοχή εφαρμογών, δεν σημαίνει ότι είναι γενικά και mainstream γλώσσες. Επίσης, ποιος λέει ότι το ποσοστό 90% δεν είναι απλώς ένα domino effect; Γιατί δεν είναι όλοι οι ΡΗΡ users ΡΗΡ contributors, Yahoo employees ή τέλως πάντων αρκετά σχετικοί. Επίσης, προβάλλω την άποψη ότι ούτε αυτό το γεγονός είναι αντικειμενικό κριτήριο ώστε να αποτελλεί κίνητρο για νέους προγραμματιστές στην τεχνολογία. Το γεγονός του ποσοστού είναι σαφώς αποτέλεσμα άλλων αντικειμενικών κριτηρίων με βάσει τα οποία επιλέγονται οι γλώσσες. Και κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει γενική κατάταξη στις γλώσσες. Είναι σαν να κατατάσεις μήλα, αυτοκίνητα και τσίχλες - πράγματα ανόμοια μεταξύ τους ασχέτως της συνάφειας που μπορούν να έχουν. Πιστεύω το μόνο κριτήριο κατάταξης είναι η δημοτικότητα σε αυτή την περίπτωση, και φυσικά η κατάταξη γίνεται αντικειμενικότερη όταν έχεις πολύ στενά πλαίσια. Αλλά, πίσω στο θέμα τώρα, όταν ένα μεγάλο μερίδιο προγραμματιστών παύει να ρίχνει το ενδιαφέρον του σε μία γλώσσα, τότε αυτή μένει πλέον στάσιμη και οι εξελίξεις την ξεπερνούν, αλλά πάντα υπάρχει η δυνατότητα εξέλιξης. Επίσης, ένα άλλο ακόμα που ήθελα να πω στο μπίρι-μπίρι μου είναι ότι σχεδόν κανείς δεν επιλέγει μία γλώσσα με βάση αντικειμενικα κριτήρια. Πχ όποιος θέλει άς κάνει ένα γκάλοπ στο freestuff.gr για το πόσα μέλη χρησιμοποίησαν PHP επειδή "το είδαν από αλλού" ή ότι "επειδή έγινε πολύς λόγος για αυτήν" ή "δεν επηρεάστηκαν από κανεναν, παρα μόνο από το γεγονός ότι το Google search έδινε περισσότερα results για scripts". Είμαι σίγουρος πως πάνω από 80% το έκανε για αυτούς τους λόγους. Επίσης, μία localized δεύτερη εφαρμογή του γκάλοπ σε 5-10 αρκούντως "επιμελή" μέλη του φόρουμ που ασχολούνται με προγραμματισμο, κυρίως μικρής ηλικίας, φαντάζομαι θα έδειχνε ότι "παρασύρθηκαν" στην ΡΗΡ επειδή όλοι σχεδόν γράφουμε ΡΗΡ εδώ περα. Τον πολύ κόσμο δεν τον νοιάζει καν αν είναι καλή η επιλογή του και η λύση που θα δώσει με τη γλώσσα που θα επιλέξει κυρία μου! Πάντως, είμαι σίγουρος πώς αν κάποιος μελετήσει γλώσσες προγραμματισμού και αποκτήσει εμπειρία σίγουρα δεν θα έκανε σαν παιδάκι να μάθει μία άλλη νέα γλώσσα ΧΧΧ που μόλις βγήκε όπως όταν θα το έκανε στα 9, αλλά σίγουρα θα σύγιζε τα + και - αρχικα. Και, τέλος, δεν έχω τπτ με την ΡΗΡ; Ι love it... Απλώς την χρησιμοποίησα σαν testbed εδώ.)

maxitis

Δημοσίευση από maxitis » 28 Δεκ 2009 17:13

Η php θεωρείται γλώσσα?

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 28 Δεκ 2009 17:32

Ναι.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 28 Δεκ 2009 18:39

maxitis έγραψε:Η php θεωρείται γλώσσα?
den theoreitai.. einai glossa...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Delphi, Pascal”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης