Αγορά φωτογραφικής μηχανής με χαμηλό θόρυβο στις σκοτεινές λήψεις

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Hipo

Δημοσίευση από Hipo » 22 Σεπ 2013 21:10

Ευχαριστώ για την αποδοχή.
Ο τίτλος του θέματος που δημιούργησα συνοπτικά αποδίδει το ερώτημα μου.
Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή μικρού σχετικά μεγέθους (compact ?) η οποία να μου δίνει τη δυνατότητα να φωτογραφίζω σε χαμηλό φωτισμό, λήψεις σε σούρουπο, νυχτερινές κλπ (χωρίς φλας) και το αποτέλεσμα να είναι με το χαμηλότερο δυνατό θόρυβο.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια αντίστοιχη;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

facebookad

Δημοσίευση από facebookad » 24 Σεπ 2013 17:30

Τωρα αν σου πω πως ολα αυτα τα κανει εκπληκτικα το κινητο nokia lumiα 920 στα 250 ευρω...
Απο το 2002 τότε που μια sony dsc t1 εκανε 600ευρώ έιχα παντα compact ψηφιακη
sony, olympus, leica, kodak, πανω από 10 καμερες

Δεν ξερω τη χρήση θες αλλα ψαξε ebay για μια Leica V-LUX 20

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ καμερα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 24 Σεπ 2013 18:18

Hipo έγραψε:Ευχαριστώ για την αποδοχή.
Ο τίτλος του θέματος που δημιούργησα συνοπτικά αποδίδει το ερώτημα μου.
Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή μικρού σχετικά μεγέθους (compact ?) η οποία να μου δίνει τη δυνατότητα να φωτογραφίζω σε χαμηλό φωτισμό, λήψεις σε σούρουπο, νυχτερινές κλπ (χωρίς φλας) και το αποτέλεσμα να είναι με το χαμηλότερο δυνατό θόρυβο.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια αντίστοιχη;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Από compact μην περιμένεις τέτοιες επιδόσεις.Μεταξύ compact θα βρεις κάποια να έχει λιγότερο θόρυβο από κάποια άλλη αλλά και πάλι θα είναι σαν γυαλόχαρτο.Πρέπει να δώσεις λεφτά και να πάρεις DSLR.Μόνο.

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 25 Σεπ 2013 11:18

DSLR και μόνο DSLR.

είμαι απόλυτος σε αυτό γιατί αν πάρεις κάτι ποιο απλό και ασχοληθείς μαζί του πάλι θα έχεις παραπάνω απαιτήσεις και το αποτέλεσμα είναι ότι θα ξενερώσεις σύντομα. τώρα θέλεις να κάνεις κάτι, αλλά στο άμεσο μέλλον, θα θέλεις να πάς και λίγο παρακάτω. το θέμα είναι πόσο θέλεις να ασχοληθείς/αγαπάς αυτό το αντικείμενο ( Φωτογραφεία.. )και το ποσό που διαθέτεις.

γράφεις σκοτεινές λήψεις.. οκ.. θέλεις να τραβήξεις ένα ηλιοβασίλεμα; θέλεις να τραβήξεις ένα startrail; θέλεις να τραβήξεις τον γαλαξία; αυτές οι ερωτήσεις έχουν μια…. απόσταση κάποιων Ευρώ...

προσωπική μου άποψη...
Αν θέλεις να ασχοληθείς καλό είναι να πάρεις μια DSLR μεταχειρισμένη αλλά καλή. οι τιμές παίζουν από 300 ευρώ μέχρι και κάποιες χιλιάδες.. όσο περισσότερα δόσεις τόσο περισσότερες "ρυθμίσεις" θα έχεις.. άρα.. καλύτερο αποτέλεσμα. Οι βραδινές φωτογραφίες χρειάζονται ISO και αρκετά άλλα πραγματάκια... αυτά το πληρώνεις...

Η «παγίδα» είναι ότι αν πάρεις μια DSLR μετά θέλεις και φακούς… υπολόγισε κανένα 100ρικο έως κάποιες χιλιάδες ευρώ πάλι ο ένας.
Εδώ μπορείς να δεις μεταχειρισμένο φωτογραφικό εξοπλισμό..

https://www.facebook.com/groups/186345874073/
ή στο ebay....

με 600-700 ευρώ πάντως, και καλό ψάξιμο και υπομονή νομίζω ότι όλες οι ερωτήσεις που έκανα παραπάνω έχουν σαν απάντηση το ΝΑΙ... μπορείς να βγάλεις τέτοια πράγματα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης